۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱

فیلم هایی که درباره اعدام ساخته شده اند

اعدام، دیه و قصاص در همه جوامع دنیا بحث برانگیز بوده و فیلم های زیادی با این موضوع ساخته شده است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، اکنون فیلم هایی را مرور می کنیم که اعدام به نحوی در آنها گنجانده شده است.

شنای پروانه
فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت در سال ۱۳۹۸ یکی از جدیدترین فیلم های سینمایی است که به موضوع اعدام پرداخته است. این فیلم درباره دختری به نام پروانه است که با پخش شدن فیلم خصوصی اش در استخر، توسط شوهر خود به نام حجت کشته می شود.

خانواده حجت برای گرفتن رضایت نزد پدر پروانه می روند اما با شرط پیدا شدن فیلمبردار آن فیلم مواجه می گردند.

امیر آقایی ، جواد عزتی ، طناز طباطبایی ، علی شادمان ، مه لقا باقری ، ناهید مسلمی ، ایمان صفا در افیلم شنای پروانه نقش آفرینی کرده اند.

امیر آقایی

خشم و هیاهو
فیلم خشم و هیاهو ساخته هومن سیدی در سال ۱۳۹۴ است که داستان جنایی و پیچیده ای از زندگی یک خواننده مشهور را روایت می کند.

در این فیلم همسر اول این خواننده به قتل می رسد و همسر صیغه ای او مظنون به قتل شده و راهی زندان می شود. طناز طباطبایی در نقش حنا همسر صیغه ای نوید محمدزاده در فیلم، با دفاعیاتش سعی در تبرئه کردن خود دارد اما تمام شواهد بر علیه او است.

رعنا آزادی ور، سعید چنگیزیان ، بهناز جعفری و رضا بهبودی بازیگران دیگر فیلم خشم وهیاهو هستند.

نوید محمدزاده و طناز طباطبایی

می خواهم زنده بمانم
فیلم می خواهم زنده بمانم یکی از اولین فیلم هایی بود که با موضوع اعدام در سینمای ایران اکران شد.

این فیلم به کارگردانی ایرج قادری در سال ۱۳۷۳ با حضور بازیگرانی همچون فرامرز قریبیان ، فاطمه گودرزی و مهناز انصاریان لقب پرفروشترین فیلم سال را از آن خود کرد.

این فیلم درباره زوجی است که از یکدیگر جدا شده اند و تنها فرزند آنها به نام باربد تنهایی های خود را با نوشتن خاطراتش پر می کند. پدر او بعد از مدتی با فرنگیس ازدواج کرده و باربد روابط دوستانه ای با نامادری خود دارد، اما بیماری سرطان دوستش و بی تفاوتی پدر و مادر او باعث می شود تا باربد به خودکشی فکر کند و در حین انجام این کار فرنگیس سر می رسد و باربد بلافاصله با چاقو به زندگی خود پایان می دهد.

در این میان فرنگیس متهم شناخته شده و تا پای چوبه دار می رود.

فرامرز قریبیان و فاطمه گودرزی

فیلم جان دار
فیلم جان دار به کارگردانی حسین امیری دوماری در سال ۱۳۹۷ با موضوع اعدام ساخته شد.

داستان فیلم درباره زندگی دختر جوانی به نام اسما است که در شب عروسی او، بردارش در یک درگیری مرتکب قتل برادر یاسر (خواستگار سابق اسما) می شود و یاسر شرط عجیبی را برای دادن رضایت پیش روی خانواده اسما قرار می دهد.

در این فیلم فاطمه معتمدآریا، حامد بهداد، باران کوثری، مسعود کرامتی، محمدعلی شادمان، گیتی قاسمی، محمدعلی محمدی، امیراحمد قزوینی، جواد عزتی به هنرمندی پرداخته اند.

فاطمه معتمد آریا و حامد بهداد

هیس!دخترها فریاد نمی زنند
فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند ساخته پوران درخشنده در سال ۱۳۹۲ است که یکی از بحث برانگیزترین فیلم های ایرانی با موضوع اعدام محسوب می شود.

این فیلم درباره داستان زندگی دختر جوانی است که در روز ازدواج خود مرتکب قتل شده و راهی زندان می شود. او پس از مدتی با تلاش وکیل خود لب به سخن باز کرده و پرده از اسراری برمی دارد که پانزده سال قبل برای او رخ داده است.

دختر قصه در کودکی بارها توسط راننده اشان مورد تجاوز قرار گرفته و به ناچار سکوت کرده است اما در روز عروسی خود برای نجات یک کودک که ممکن بود به سرنوشت او دچار شود مرتکب قتل می شود.

طناز طباطبائی ، شهاب حسینی ، مریلا زارعی و بابک حمیدیان در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.

طناز طباطبایی

سام و نرگس
سام و نرگس دومین ساخته ایرج قادری در سال ۱۳۷۹ با موضوع اعدام است.

این فیلم با معرفی محمدرضا گلزار به عرصه بازیگری و حضور بازیگرانی همچون اکرم محمدی ، پوراندخت مهیمن ، اسماعیل شنگله ، نوشین حسین خانی و محمود کاکاوند همراه بود.

سام و نرگس قصه عشق یک جوان به خواهر دوستش را نشان می داد که طی حادثه ای مرتکب قتل دوستش شده و راهی زندان می شود اما به دلیل شوک وارد شده نمی تواند بی گناهی خود را ثابت کند و تا پای چوبه دار می رود چرا که تمام شواهد بر علیه او است در حالیکه دوستش عبد خودش را کشته و سام بی گناه است.

محمدرضا گلزار و محمود کاکاوند

شب اول هجده سالگی
شب اول هجده سالگی فیلمی به کارگردانی حامد تهرانی در سال ۱۳۹۷ است .

این فیلم درباره دختر جوانی است که با مادر خود زندگی کرده و در اولین شب هجده سالگی خود با دوستانش به پارک می روند اما برادر یکی از دوستانش آنها را دیده و مشکل ایجاد می کند. دختر قصه به حمایت از دوست خود آمده و توسط برادر دوستش به زمین پرت شده و کشته می شود.

ژاله صامتی در نقش مادر دختر جوان، به دنبال قصاص است و برای تهیه پول دیه قاتل به هر دری می زند و خانواده قاتل نیز به دنبال کسب رضایت هستند.

بهنوش بختیاری ، علیرضا استادی ، مهدی حسینی نیا ، حسین تهرانی ، ایلیا کیوان ، معصومه رحمانی و بابک نوری بازیگران دیگر فیلم هستند.

ژاله صامتی

دهلیز
فیلم سینمایی دهلیز به کارگردانی بهروز شعیبی در سال ۱۳۹۲ است که داستان قتل غیر عمد یک معلم را روایت می کند.

در این فیلم رضا عطاران به جرم قتل غیرعمد در انتظار حکم اعدام است و خواهر دوقلوی مقتول رضایت نمی دهد. این معلم در فرصت کوتاهی که به مرخصی می آید لذت پدر بودن را برای پسر کوچکش کشف می کند و همین پسر بعد از وابستگی به پدرش، موجبات بخشش او را فراهم می کند.

رضا عطاران ، هانیه توسلی ، محمدرضا شیرخانلو ، سعید چنگیزیان ، شاهرخ فروتنیان ، نگار عابدی و افسانه چهره آزاد در فیلم دهلیز نقش آفرینی می کنند.

رضا عطاران و محمد شیرخانلو

شهر زیبا
شهر زیبا به کارگردانی اصغر فرهادی در سال ۱۳۸۲ یکی از بهترین فیلم هایی است که ماجرای بخشش دیه را روایت می کند.

در این فیلم جوانی به نام اکبر به دلیل قتل یک دختر، در آستانه ورود به هجده سالگی منتظر حکم اعدام است و دوستش بعد از آزادی به قصد کسب رضایت از خانواده مقتول دست به هر کاری می زند و در این راه عاشق خواهر اکبر می شود.

فرامرز قریبیان ، ترانه علیدوستی ، بابک انصاری ، آهو خردمند ، فرهاد قائمیان ، هوشنگ هیهاوند ، نسرین نصرتی ، آیلار والاپور و ﻣﻬﺮﺍﻥ ﻣهام در فیلم شهر زیبا نقش آفرینی کرده اند.

ترانه علیدوستی و بابک انصاری

دلخون
فیلم سینمایی دلخون به کارگردانی محمدرضا رحمانی در سال ۱۳۷۸ یکی دیگر از فیلم هایی است که داستان آن براساس موضوع اعدام می باشد.

این فیلم درباره مردی به نام عماد است که به دلیل قتل همسرش به اعدام محکوم شده است اما به دلیل وحشت خود از طناب دار، درخواست اهدای اعضای بدن خود را دارد و قلب خود را نیز به خواهر همسرش که بیماری قلبی دارد هدیه می دهد اما خانواده مقتول رضایت نمی دهند.

در فیلم دلخون الناز شاکردوست ، حامد بهداد ، پوریا پورسرخ ، حبیب دهقان نسب ، حشمت آرمیده ، افسانه ناصری و هنگامه حمیدزاده به هنرمندی پرداخته اند.

حامد بهداد

کیفر
فیلم کیفر ساخته حسن فتحی در سال ۱۳۸۸ است.

در این فیلم مردی به نام برزو در استانه اعدام قرار دارد و همسر ، پسر ، برادر و دوست برادرش به دنبال تهیه پول دیه تلاش می کنند اما در شب قبل از اعدم، فرد یا افرادی با دادن سه برابر پول دیه به خانواده مقتول از رضایت دادن آنها جلوگیری می کنند. برزو اعدام شده و برادر او برای یافتن اصل ماجرا با حقایق تلخی مواجه می شود.

مصطفی زمانی ، هومن برق نورد ، هانیه توسلی ، امیر جعفری ، جمشید هاشم پور ، امیرحسین فتحی و مریلا زارعی در فیلم کیفر نقش آفرینی کرده اند.

مصطفی زمانی و جمشید هاشم پور

انتهای خیابان هشتم
فیلم انتهای خیابان هشتم به کارگردانی علیرضا امینی در سال ۱۳۹۰ اکران شد.

این فیلم درباره نیلوفر دختری است که به همراه نامزدش در سه روز برای نجات برادر خود از اعدام دست به هر اقدامی می زنند و تنها بخشی از پول دیه را فراهم می کنند. در این میان فردی به نام موسی برای کمک به دوست خود حاضر به پرداخت دیه می شود اما اتفاقات این داستان به انتهای خیابان هشتم منتهی می شود.

حامد بهداد ، ترانه علیدوستی ، صابر ابر ، محمدرضا غفاری ، خسرو شهراز و الهه حصاری بازیگران فیلم انتهای خیابان هشتم هستند.

صابر ابر و حامد بهداد

من مادر هستم
فیلم من مادر هستم به کارگردانی فریدون جیرانی در سال ۱۳۸۹ است.
این فیلم درباره زندگی یک خانواده مرفه و در حال فروپاشی است و زندگی دختری را روایت می کند که توسط یکی از دوستان خانوادگی شان مورد تجاوز قرار گرفته و در نهایت او را به قتل می رساند.

این اتفاق موجب برملا شدن رازهای بسیاری از افراد قصه شده و داستان غم انگیزی را رقم می زند.

در فیلم من مادر هستم باران کوثری ، حبیب رضایی ، هنگامه قاضیانی ، فرهاد اصلانی و پانته آ بهرام نقش آفرینی کرده اند.

منبع:نمناک

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments