۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

فناوری ایرانی به کمک تشخیص آلزایمر آمد

طراحی و ساخت حسگر زیستی الکتروشیمیایی ویژه تشخیص بیماری آلزایمر توسط محققان در پژوهشگاه رویان آغاز شد.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مغز انسان در هر سنی می‌تواند یادبگیرد و کارکردهای شناختی خود را تقویت کند. پس با این وجود این ادعا که افراد سالمند محکوم به بیماری آلزایمر هستند را باید منتفی بدانیم. زیرا در هر سنی می‌توان مغز فعال و یادگیرنده‌ای داشت.

آلزایمر یک بیماری وابسته به سن است و در کشورهای توسعه نیافته با شیب تند رو به افزایش است. اگر تشخیص آلزایمر پنج سال زودتر صورت گیرد، با استفاده از داروهای موجود می‌توان فراموشی را به تعویق انداخت.

از این رو محققان پژوهشگاه رویان تلاش خود برای طراحی و ساخت یک حسگر زیستی الکتروشیمیایی برای تشخیص بیماری آلزایمر آغاز کردند. این طرح با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود.

این بیماری به واسطه تغییر ماهیت یک پروتئین درون سلولی به نام “تائو”  که به شکل نرمال در بدن وجود دارد و در شرایط خاص دستخوش تغییرات شده و ماهیت سمی و مضر پیدا می‌کند، بوجود می‌آید. این حسگر نیز با تشخیص میزان این پروتئین و تغییرات آن در خون، بیماری را تشخیص می‌دهد.

به گفته فائزه شکری مجری این طرح پژوهشی، با انجام این طرح نخستین حسگر زیستی برای تشخیص آلزایمر ساخته می‌شود تا به عنوان ابزاری برای شناسایی “مارکرهای زیستی” استفاده شوند. “مارکر تائو فسفریله” عنوان پروتئینی است که در خون افراد مبتلا به آلزایمر افزایش می‌یابد. پس با شناسایی آن می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

برای این کار نیاز به حجم کمی از خون فرد است تا این بیماری در مراحل اولیه شناسایی و از پیشرفت آن جلوگیری شود. پس با ساخت این دستگاه گامی برای پیشگیری این بیماری برداشته شد. آن هم در مقطعی که آمار این بیماری رو به افزایش است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of