Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
بازدید: 128

فقدان هورمون خاص به پیشرفت اوتیسم کمک می کند

نتایج بررسی جدید محققان آمریکایی نشان می دهد میزان و سطح یک هورمون استروئیدی به نام آلوپراگنانولون می تواند بر رشد مغز جنین تأثیر بگذارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، دانشمندان کشف کرده اند که کمبود یا فقدان هورمونی استرویدی به نام آلوپراگنانولون منجر به شکل گیری ناهنجاری های مغزی و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم در کودکان می شود.

هورمون آلوپراگنانولون در واقع یک سلول عصبی درون زا است که با پیشرفت مراحل بارداری در بانوان، رشد آن در بدن زنان افزایش می یابد. در صورتی این پدیده رخ ندهد، می توان با تزریق هورمون مذکور به بدن بانوان بعد از تولد نوزاد از افسردگی پس از زایمان خانم ها جلوگیری کرد. اما تا به امروز مشخص نشده بود که وجود این هورمون در بدن زنان برای شکل گیری درست مغز جنین در حین بارداری ضروری است.

بر همین اساس فقدان هورمون آلوپراگنانولون، رشد مغز جنین را مختل کرده و منجر به تغییرات ساختاری طولانی مدت منفی مخچه می شود. مخچه بخشی از مغز است که برای هماهنگی حرکتی، حفظ تعادل و شناخت اجتماعی به کار می رود و اختلال آن خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش می دهد.

تحقیقات در این زمینه با مدل سازی بر روی حیوانات ادامه دارد و قرار است در ادامه پژوهش های بیشتری در این حوزه بر روی زنان باردار و جنین های آنها نیز انجام شود.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of