۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۵
رئیس بانک مغز ایران:

فعالیت بانک مغز ایران گسترش می‌یابد

رئیس بانک مغز ایران گفت: فعالیت بانک مغز ایران گسترش می‌یابد تا کمبود بافت مغزی برای تحقیقات وجود نداشته باشد.

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی بانک مغز ایران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری گسترش می‌یابد.

محمدتقی جغتایی رئیس بانک مغز ایران گفت: بانک مغز ایران نخستین بانک مغز ملی در کشور است که در سال ۹۳ با کمک و مساعدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی راه‌اندازی شد.

جغتایی ادامه داد: این اقدام با اهداف عام‌المنفعه و ارائه خدمات پژوهشی به محققان در سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران صورت گرفت.

اهدای ۴۰ نمونه مغز سالم

وی افزود: بانک مغز ایران در زمینه تحقیقات انسانی در حوزه بیماری‌های سیستم عصبی فعالیت می‌کند و این مرکز با ارائه خدمات پژوهشی در راستای ارتقا و تولید دانش در زمینه بیماری‌های دستگاه عصبی ایفای نقش خواهد کرد.

رئیس بانک مغز ایران بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ نمونه مغز سالم فاقد بیماری‌های عصبی و ۶۰ نمونه مغز بیماران دارای آلزایمر و اسکیزوفرنی به این بانک اهدا شده است، گفت: ارائه خدمات پژوهشی و مشاوره‌ای، فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه بیماری‌های سیستم عصبی، مشارکت و توزیع سیاست‌گذاری و کمک به ارتقای طرح‌های پژوهشی ازجمله وظایف بانک مغز ایران است.

مانعی بزرگ از سر راه تحقیقات برداشته می‌شود

جغتایی همچنین بیان کرد: مغز انسان با ساختاری بسیار مسحورکننده و جذاب و درعین‌حال پیچیده در کانون مطالعات پژوهشگران برای شناخت مکانیسم و پاتوفیزیولوژی بیماری‌های نورودژنراتیو (تحلیل برنده‌ی عصبی) قرار گرفته است، اما کمبود بافت مغزی انسان برای مطالعه و تحقیقات آزمایشگاهی مانعی بزرگ بر سر راه تحقیقات است.

به گفته وی، یافتن مکانیسم‌های دقیق در اختلالات شناختی بر روی مدل‌های بیولوژیک و آزمایشگاهی تاکنون راه به‌جایی نبرده است، چراکه القای مدل‌های حیوانی و آزمایشگاهی برای اختلالات روانی و شناختی عملی نبوده و یافته‌های حاصل از آنها قابلیت تعمیم به بیماری‌های انسان ندارد و این امر موجب شده محققان نتوانند به راهکارهای تشخیصی و درمانی قطعی برای بسیاری از اختلالات عصبی-شناختی ازجمله اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی، آلزایمر و یا اوتیسم دست یابند.

جغتایی در ادامه گفت: به‌منظور دسترسی محققان به نمونه‌های مغزی، شبکه بانک‌های مغز در اروپا تشکیل شد و این شبکه متشکل از ۱۹ بانک مغزی است و نمونه‌های بافت مغز انسان باکیفیت بالا را برای تجزیه‌وتحلیل و تقویت تحقیقات در حوزه سلولی و مولکولی در اختلالات عصبی و روانی را برای متخصصان و محققان فراهم می‌آورد.

به گفته وی، باهدف تبادل دانش و یافته‌های علمی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی بر روی نمونه‌های مغز انسانی، تلاش است بانک مغز ایران در آینده به شبکه بانک‌های مغز در اروپا متصل شود.

رئیس بانک مغز ایران اهداف آینده این بانک را تمرکز بر جمع‌آوری و ذخیره نمونه‌های بیماران مبتلابه اختلالات شناختی ازجمله نمونه‌های اسکیزوفرنی، اوتیسم، پارکینسون و ام اس دانست و گفت: تأمین تجهیزات و توسعه فضاهای آزمایشگاهی بانک مغز امری ضروری است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments