۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
رییس اورژانس کشور به مناسبت فرارسیدن روز اورژانس و فوریت های پزشکی عنوان کرد:

فعالیت اورژانس با ۳۳۰۰ پایگاه، ۵۷۰۰ آمبولانس و ۴۵ فروند بالگرد

رییس اورژانس کشور گفت: پایگاه‌های اورژانس کشور از ۱۹۰۰ به ۳۳۰۰ پایگاه و تعداد آمبولانس ‌ها به ۵۷۰۰ آمبولانس رسیده و ۳۳۰ دستگاه موتورلانس نیز داریم و اکنون ۴۵ بالگرد در حال فعالیت در اورژانس هستند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند به مناسبت فرارسیدن ۲۶ شهریور، روز اورژانس و فوریت های پزشکی، در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: ما در طی سال‌ های گذشته، توانستیم موقعیت اورژانس را توسعه داده و کیفیت و سرعت خدمت رسانی به بیماران و مصدومان را ارتقا دهیم. به طوریکه در سطح بین المللی مطابق با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت، در رده گروه اول کشورهای دنیا قرار داریم.

وی افزود: در ۵ سال گذشته سرعت خدمات رسانی ما به اندازه ۴۰ سال قدمت اورژانس بوده است، به طورمثال، تعداد پایگاه های اورژانس از ۱۹۰۰ پایگاه به ۳۳۰۰ پایگاه و تعداد آمبولانس ها از ۲۴۰۰ دستگاه به ۵۷۰۰ دستگاه آمبولانس رسیده است. موتور آمبولانس نداشتیم و در حال حاضر ۳۳۰ دستگاه و بالگرد هایمان نیز به ۴۵ فروند رسیده است.

دکتر کولیوند بیان کرد: امروز خدمات استقرار بالگرد اورژانس در استان خراسان شمالی نیز انجام شده و چهل و ششمین پایگاه بالگرد اورژانس خواهد بود و فعالیت خود را آغاز می‌ کند.

تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه

وی ادامه داد: همچنین تربیت نیروی انسانی از تیم‌ های عملیات ویژه تا تشکیل اورژانس بانوان در عملیات ویژه نیز انجام شده است. برای نخستین بار نیز در دانشگاه‌ های علوم پزشکی و در رشته فوریت ‌های پزشکی از تکنسین‌ های خانم پذیرش شد.

رییس اورژانس کشور بیان کرد: همچنین، در ۵ سال اخیر، ۵ دستگاه شناور به ناوگان اورژانس کشور اضافه شد که در حال حاضر در آب های نیلگون خلیج فارس خدمت رسانی می کنند. این خدمات رسانی بسیار ارزشمند است چراکه افرادی که در سطح آب ها برای ماموریت ها تردد دارند و نیازمند خدمات اورژانسی می شوند، توسط اورژانس شناور خدمت رسانی انجام می شود.

دکتر کولیوند درخصوص آموزش های همگانی و فرهنگسازی ها، تصریح کرد: در سطح مدارس با وزارت آموزش و پرورش قرار گذاشتیم که کلاس درسی برای مباحث فوریت ‌های پزشکی و خودامدادی و دیگر امدادی داشته باشیم.

وی افزود: برای حوادث چهارشنبه آخر سال نیز اقداماتی در سال‌های گذشته انجام شد که بسیار موفق بود.

رییس اورژانس کشور خاطرنشان کرد: ارتقای مهارت‌ های تخصصی همکاران اورژانس در سال‌ های اخیر افزایش یافته و منجر به افزایش کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی شده است. حضور پرسرعت در حوادث و بلایا یکی از مزیت ‌های اورژانس پیش بیمارستانی است که در حال حاضر مردم در این زمینه رضایتمندی مطلوبی دارند.

روحیه داوطلبی و جهادی در ایام کرونا در سازمان اورژانس

دکتر کولیوند اظهار کرد: همچنین، خدماتی که در دوران شیوع ویروس کرونا ارائه می‌ شود نیز وصف ناشدنی است. بسیاری از همکاران اورژانس در این دوران دچار بیماری کرونا شده ‌اند. روحیه داوطلبی و جهادی در این ایام به خصوص در سازمان اورژانس کشور شکل گرفت که برگرفته از روحیه ایثار و شهادت و از جان گذشتگی است که در تمامی کادر اورژانس کشور وجود دارد و با جانفشانی به خدمت رسانی مشغول هستند.

تکمیل پایگاه های اورژانس ریلی، در سال آینده

وی در پایان بیان کرد: برای سال آینده نیز برنامه ‌هایی داریم که از جمله آن می ‌توان به تکمیل پایگاه های اورژانس ریلی که پیش تر در استان زنجان و امروز در شیراز راه اندازی می شود، اشاره کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments