۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳

فشار خون بالا در ۴۰ سالگی، مغز را در ۷۰ سالگی کوچک می‌کند

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود دریافتند که داشتن فشار خون بالا در ۴۰ سالگی، می‌تواند به کوچک شدن مغز در ۷۰ سالگی منجر شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، پژوهش جدید “کالج دانشگاهی لندن” (UCL) نشان می‌دهد افرادی که در حدود ۴۰ سالگی به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند، در ۷۰ سالگی مغز کوچکتری خواهند داشت. یافته‌های پژوهش حاکی از این هستند که مراقبت کردن از سلامتی می‌تواند از ابتلا به فراموشی در سنین بالا پیشگیری کند. “جاناتان اسکات” (Jonathan Schott)، پژوهشگر کالج دانشگاهی لندن و سرپرست این پژوهش گفت: من باور دارم که فراموشی در حدود ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به این بیماری، قابل پیشگیری است.

پژوهشگران برای پی بردن به میزان اهمیت فشار خون، گروهی از داوطلبان را در سنین ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ مورد بررسی قرار دادند.

آنها در این بررسی، اسکن مغز ۵۰۲ شرکت‌کننده را ارزیابی کردند و دریافتند شرکت‌کنندگانی که در سن ۴۳ سالگی فشار خون بالاتری دارند، هنگام رسیدن به ۷۰ سالگی بیش از دیگران در معرض خطر کوچک شدن مغز قرار می‌گیرند.

به نظر می‌رسد هیپوکامپ که ناحیه مهمی برای یادگیری است، بیشتر از نواحی دیگر مغز، تحت تاثیر فشار خون بالا قرار می‌گیرد و افرادی که بین سنین ۳۶ تا ۴۳ سال فشار خون بالاتری را تجربه می‌کنند، هیپوکامپ کوچکتری دارند.

اسکات افزود: به نظر می‌رسد که افزایش فشار خون می‌تواند مغز را تا حدود ۴۰ سال بعد تحت تاثیر قرار دهد.

اگرچه نتایج این بررسی، ارتباط نزدیکی را میان فشار خون و کوچک شدن مغز نشان می‌دهد اما پژوهشگران نمی‌توانند این موضوع را با اطمینان تایید کنند. در هر حال این نکته کاملا واضح است که فشار خون بالا، اثر بدی بر مغز دارد و می‌تواند به آسیب دیدن رگ‌های خونی آن منجر شود. بافت مغز در صورت نداشتن ذخیره کافی خون، از بین خواهد رفت.

پیش از این نیز، پژوهش‌هایی در مورد ارتباط فشار خون بالا با فراموشی انجام شده بود. یکی از این پژوهش‌ها نشان می‌دهد افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فراموشی قرار دارند. کاهش رسیدن جریان خون به مغز، دومین دلیل متداول برای بروز فراموشی است.

پژوهشگران در این بررسی جدید، ارتباطی میان فشار خون و بیماری آلزایمر پیدا نکردند. اسکات باور دارد که دلیل پیدا نکردن عدم ارتباط این است که شرکت‌کنندگان هنوز نسبتا جوان هستند.

وی افزود: شاید شرکت‌کنندگانی که مغز آنها کوچکتر است، تا پنج یا ۱۰ سال بعد نشانه‌های کاهش شناختی را از خود نشان دهند.

یافته‌های این پژوهش، اهمیت فشار خون را در سلامت مغز نشان می‌دهند.

“لنور لاونر” (Lenore Launer)، از “موسسه ملی سلامت آمریکا” (NIH) گفت: در حال حاضر، میلیون‌ها نفر به فشار خون ناسالم مبتلا هستند. توجه به موقع به فشار خون و تلاش برای کنترل آن با کمک خدمات بالینی، موضوع بسیار مهمی به شمار می‌رود.

این پژوهش، در مجله “The Lancet Neurology” به چاپ رسید.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments