۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران:

فرهنگ اهدای خون در دوران دفاع مقدس شکوفا شد

سازمان انتقال خون ايران که در سال 1353 تأسيس شد، با آغاز جنگ تحمیلی فعاليت هاي خود را در پاسخ به نيازهاي وسيع جبهه هاي نبرد، بطور چشمگير افزايش داد.

 

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، گستره این فعالیت ها به نحوی بود که در ۸ سال جنگ نابرابر با رژیم بعث صدام کوچکترین کمبودی در زمینه نیاز به خون و فرآورده های آن گزارش نشد.مهمتر اینکه ضرورت اهدای خون که با گوشت و خون مردم این سرزمین احساس می شد در دل هر شهروند ایرانی با هرقوم و فرهنگ و زبان و دین جای باز کرد وبه رفتاری اجتماعی و عادتی مقدس بدل شد که از سر احساس وظیفه وکمک به همنوع استمرار یافت.

سخنگوی سازمان در این مورد می گوید: با آغاز جنگ تحمیلی ونیاز فزاینده به خون در بیمارستان ها موجی از داوطلبان اهدای خون به سمت مراکز انتقال خون سرازیر شد و سازمان که تنها چند سال از تاسیس آن می گذشت  به صورت منسجم، گسترده و دقیق مسئولیت ملی خون رسانی به مجروحان را بر عهده گرفت.

به گزارش وبدا، گستره این فعالیت ها به نحوی بود که در ۸ سال جنگ نابرابر با رژیم بعث صدام کوچکترین کمبودی در زمینه نیاز به خون و فرآورده های آن گزارش نشد.مهمتر اینکه ضرورت اهدای خون که با گوشت و خون مردم این سرزمین احساس می شد در دل هر شهروند ایرانی با هرقوم و فرهنگ و زبان و دین جای باز کرد وبه رفتاری اجتماعی و عادتی مقدس بدل شد که از سر احساس وظیفه وکمک به همنوع استمرار یافت.

سخنگوی سازمان در این مورد می گوید: با آغاز جنگ تحمیلی ونیاز فزاینده به خون در بیمارستان ها موجی از داوطلبان اهدای خون به سمت مراکز انتقال خون سرازیر شد و سازمان که تنها چند سال از تاسیس آن می گذشت  به صورت منسجم، گسترده و دقیق مسئولیت ملی خون رسانی به مجروحان را بر عهده گرفت.

دکتر بشیر حاجی بیگی می افزاید: فرهنگ اهدای خون که در دوران دفاع مقدس شکوفا شد، حاصل روحیه ایثارگری زنان و مردانی بود که اکنون سالهای میانسالی را پشت سر گذاشته و گروه گروه با رسیدن به سن بالای ۶۵ سال از اهدای خون بازنشسته می شوند و جوانان این مرزو بوم باید پرچم این فرهنگ نجات بخش را به دست بگیرند و این سنت زیبای مردمی را ادامه دهند.

وی با تاکید برارزش بالای تعامل میان سازمان انتقال خون و روحیه همدردی و ایثارگری مردم شریف کشور می گوید: از پرافتخارترین فرازهای تاریخ سلامت کشور همین فرهنگ اهدای خون است که تا به امروز آثار جانبخش آن باقی است.

وی با اشاره به نقش مهم بانوان در سالهای دفاع مقدس در تامین خون مورد نیاز مجروحان گفت: در این سالها بانوان در کنار مردان و حتی پیش از آنان برای اهدای خون داوطلب می شدند به نحوی که گاه آمار اهدای خون ایشان به ۵۰ درصد می رسید درحالی که امروز تنها ۵ درصد بانوان کشور خون اهدا می کنند که با روحیه ایثارگری و همکاری بسیج بانوان امیدورایم این فرهنگ مشارکت و انسان دوستی به جمع بانوان ایرانی بازگردد.

وی با تحسین حس مشارکت و همدلی مردم ایران گفت: در آن زمان حس همبستگی مردم به قدری قوی بود که ما در سال‌های جنگ تحمیلی شاهد افزایش اهدای خون نسبت به سال‌های پیش از جنگ بودیم.

سخنگوی سازمان افزود:  پیش از انقلاب میزان اهدای خون سالانه ۱۳۰هزار واحد بود در حالیکه در دوران دفاع مقدس با رشد ۵۰درصدی سالیانه مواجه شدیم چنانکه در سال ۶۷میزان خون اهدایی در کشوربه ۷۰۰هزار واحد رسید.

دکتر حاجی بیگی با اشاره به این موضوع که طبق آمار به دست آمده از سالهای دفاع مقدس سال ۶۶ بیشترین میزان اهدای خون در کشور ثبت شده است افزود: در مجموع طی سالهای ۵۹ تا ۶۷، میزان ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۴۸۱ واحد خون در کشور اهدا شد.

وی افزود: سال ۱۳۶۴ بیشترین درصد رشد نسبت به سال قبل ثبت شده است که این شاخص ۴۴ ممیز۲ دهم درصد بوده است.

مدیرکل دفتر مدیرعامل و روابط عمومی سازمان ادامه داد: در مجموع طی این سالها یک میلیون ۲۵ هزار و ۳۹۰ واحد خون و فرآورده در مراکز درمانی توزیع شد که بالا ترین آمار توزیع در سال ۶۶ و ۶۵ ثبت شده است.

دکتر حاجی بیگی در پایان با اشاره به آمار تجمعی ۵۲ میلیون واحد خون اهدایی که از تاسیس سازمان تا کنون توسط مردم شریف ایران اهدا شده است، گفت: از جوانان و بانوان که میراث دار این سنت شریف و زندگی بخش اهدای خون هستند دعوت می کنم که از پدران و مادرانشان که پیشکسوتان اهدای خون هستند الگو بگیرند و نگذارند این فرهنگ منحصر به فرد و خود جوش نوعدوستی و ایثارگری که ضامن سلامت جامعه ماست با بازنشسته شدن نسل اول اهدا کنندگان که یادگار ایثارگری های دفاع مقدس هستند، کمرنگ شود و این پرچم را نسل به نسل برافرازند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments