۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲

فرمانده آمریکایی از احداث پایگاه نظامی چین در کامبوج خبر داد

علیرغم تکذیب چین و کامبوج، یک فرمانده ارشد آمریکایی مدعی است که نیروی دریایی چین قصد دارد یک پایگاه نظامی در کامبوج احداث کند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، یک مقام ارشد فرماندهی ایندو-پاسیفیک ایالات متحده آمریکا اخیرا تایید کرد که کامبوج و چین در حال ایجاد پایگاه نظامی برای نیروی دریایی چین در شهر «سیهانوکویل» کامبوج هستند.

براساس گزارش «صدای آمریکا»، «جوئل واول» ژنرال آمریکایی گفت که اجرای این اقدام در سال آینده در پایگاه دریایی «ریم»، آغاز خواهد شد و در جمع خبرنگاران تایید کرد که کامبوج امکان دسترسی به سواحل آب‌های جنوب تایلند را به چین خواهد داد.

این در حالی است که مقامات پنتاگون در واشنگتن در خصوص سخنان واول هیچ اظهارنظری نکرده‌اند.

واول توسعه برنامه‌های نظامی چین در کامبوج را یک “نگرانی بسیار بزرگ” برای آمریکا و متحدانش در این منطقه خواند.

طبق این گزارش، پایگاه ریم امکان دسترسی به خلیج تایلند و دریای چین جنوبی را فراهم می‌کند. چین ادعای مالکیت منطقه دریای چین جنوبی را دارد، جایی که فیلیپین، ویتنام، مالزی و تایوان نیز مدعی مالکیت جزایر و آب‌های غنی این منطقه هستند.

چندی پیش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی مدعی شد که مقامات آمریکایی، پیش‌نویس اولیه این قرارداد را که ظاهراً بهار امسال به امضا رسیده است را دریافت کرده است و طبق آن کامبوج به مدت ۳۰ سال به چین اجازه دسترسی به پایگاه دریایی خود واقع در «ریم» در خلیج تایلند را می‌دهد که این قرارداد هر ۱۰ سال یکبار به طور خودکار تمدید می‌شود؛ این در حالی است که چین و کامبوج این گزارش را تکذیب کرده‌اند.

روابط بین کامبوج و چین از آگوست ۲۰۱۷ بعد از آن به پایین‌ترین سطح رسید که پنوم پن، واشنگتن را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم کرد.

در ماه ژانویه، رسانه‌ها گزارش کردند که پایگاه نیروی دریایی چین در ساحل کامبوج، به پکن اجازه دسترسی به یک پناهگاه جدید در منطقه جنجال‌برانگیز دریای جنوب چین را می‌دهد. پکن و آمریکا در این منطقه در خصوص موضوعات آزادی عبور و مرور دریایی با یکدیگر در جدال هستند.

روابط آمریکا و چین در ماههای اخیر به دنبال اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تعیین تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری برای کالاهای چینی و همچنین مداخله آمریکا در امور «هنگ‌کنگ» و حمایت از اقدامات جدایی‌طلبانه تایوان، تیره و تار شده است.(فارس)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x