۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹

فرستاده سازمان ملل خواستار تشکیل سریع دولت جدید در لبنان شد

فرستاده ویژه سازمان ملل در لبنان از سران و جریان‌های سیاسی این کشور درخواست کرد از اظهارات تنش‌زا بپرهیزند و برای تشکیل هر چه سریع‌تر دولت جدید بکوشند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، یان کوبیچ پس از شنیدن خبر استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر این کشور خواستار تشکیل سریع دولت جدید شد.

بر اساس گزارش روزنامه لبنانی «الجمهوریه»، کوبیچ سه‌شنبه شب گفت، مقامات دولت لبنان را به کار سریع و قاطع بر اساس موازین قانون اساسی برای تشکیل دولت جدید تشویق می‌کند. وی گفت دولت جدید باید «چشم‌اندازهای مردم را محقق و اعتماد آنها را جلب کند تا منجر به امنیت و ثبات، احترام به قانون، اجرای اصلاحات عمیق و تغییرات ریشه‌ای، جلوگیری از تنش اقتصادی و قرار دادن کشور در مسیر توسعه و رشد مداوم و وحدت لبنان و ملت آن شود.»

وی ادامه داد: «تمام سران و قوای سیاسی را به امتناع از اظهارات او اقداماتی که منجر به شعله‌ور شدن تنش‌ها می‌شود و به درگیری و خشونت تحریم می‌کند، فرا می‌خوانم و از همه لبنانی‌ها می‌خواهم خویشتندار و آرام باشند.»

کوبیچ سپس گفت، قوای امنیتی قانونی در لبنان را به حفظ نظام، امنیت، احترام به قانون و اتخاد اقدامات علیه تحریک‌کنندگان به خشونت بدون در نظر گرفتن وابستگی حزبی آنها تشویق می‌کند.

وی به احزاب سیاسی لبنان یادآور شد، آنها مسؤولیت کامل رفتار حامیان خود را بر عهده دارند خصوصا اگر با تظاهرات‌کنندگان یا نیروهای امنیتی درگیر شوند.

کوبیچ در پایان تأکید کرد، سازمان ملل متعهد به حمایت از لبنان، استقلال، ثبات و وحدت اراضی آن است.

نخست‌وزیر لبنان سه شنبه (دیروز) در واکنش به ادامه اعتراض‌های مردمی، اعلام کرد، به «بن‌بست» رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس‌جمهور می‌کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x