۰۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
مکرون:

فرانسه باید نقش خود را به عنوان میانجی ایفا کند

رئیس‌جمهوری فرانسه با تاکید بر تلاش به میانجی‌گری در خصوص برجام، گفت: تنش‌ها در منطقه نباید به درگیری منجر شود.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به شهر بیاریتز، یک دست بازی پوکر بود، گفت: خیر؛ بازی پوکر نبود. فرانسه باید نقش خود را به عنوان میانجی ایفا کند. ما همه مساله بحران ایران را حل نکردیم اما پس از گفت‌وگوهای طولانی با دونالد ترامپ به این نتیجه رسیدیم که در ۲ مورد با یکدیگر توافق داریم: اول اینکه ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و دوم اینکه تنش‌ها در منطقه نباید منجر به درگیری شود.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها به شروطی برای مذاکره با ایران ابراز آمادگی کردند. پس از شام دو نفره با ترامپ، تصمیم گرفتم محمدجواد ظریف را به بیاریتز دعوت کنم و این مساله را همان زمان به دونالد ترامپ گفتم.

ماکرون درباره دلیل لزوم ایفای نقش کشورش در قضیه برجام و تنش میان تهران و واشنگتن مدعی شد: اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، قدرت‌های دیگر منطقه مثل اسرائیل و عربستان واکنش نشان خواهند داد. از طرف دیگر، اگر جنگ شود، با رشد تروریسم مواجه خواهیم شد. ممکن است به نظر دور بیاید؛ اما آنچه در ایران و سوریه می‌گذرد بر ما تاثیر مستقیم دارد. یادتان باشد که حملات نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، در سوریه برنامه ریزی شده بود.

گفتنی است وی این اظهارات را در حالی مطرح کرد که ساعاتی پیش از مصاحبه با شبکه فرانس۲ نسبت به برگزاری نشست سران ایران و ایالات متحده در هفته‌های آینده ابراز امیدواری کرده بود.

ماکرون در بخش دیگری از این مصاحبه با یاد آوری نقل قولی از رئیس جمهوری اسبق فرانسه گفت: ژنرال دو گل [رهبر نهضت مقاومت فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم و نخستین رئیسِ جمهوری پنجم این کشور] می‌گفت دیپلماسی بعضی وقت‌ها کنار هم گذاشتن شیشه‌های شکسته برای چسباندن دوباره آن‌ها به هم است. ما تلاش و امتحان می‌کنیم تا پیش برویم. درباره ایران این کار را کردیم و یک مرحله را پشت سر گذاشتیم.

وی همچنین مدعی شد هم تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه و هم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا در تغییر موضع رئیس‌جمهوری ایران (مبنی بر لزوم مذاکره) نقش داشته است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments