۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹

فاز دوم طرح آبرسانی دشت سیستان در سطح ۱۴ هزار هکتار افتتاح شد

با دستور رئیس جمهور فاز دوم طرح ۴۶هزارهکتاری آبرسانی دشت سیستان در سطح ۱۴ هزار هکتار افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، مجری طرح آبرسانی دشت سیستان در جریان افتتاح این طرح از طریق ویدئو کنفرانس در محل ایستگاه پمپاژ اصلی شهید محبعلی فارسی، گفت : با توجه به محدودیت شدید منابع آبی و ضرورت ارتقای بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی و توزیع عادلانه آب در منطقه سیستان، اجرای این طرح عظیم در دولت تدبیر و امید و با عنایت ویژه مقام معظم رهبری با تأمین اعتبار از صندوق توسعه ملی، طراحی و اجرای خطوط لوله انتقال وتوزیع آب در سطح ۴۶هزارهکتار در گستره ۲۰۳ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان  با ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب تخصیصی از چاه نیمه ها در سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

محمد علی نیکبخت افزود: بر اساس برنامه، ۶۵ هزار بهره بردار دارای حق آبه از مزایای طرح عظیم آبرسانی ۴۶هزارهکتاری دشت سیستان بهره مند می شوند.

وی تصریح کرد: فاز اول طرح در سطح ۳۲ هزار هکتار در خرداد ماه ۱۳۹۹ با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسیده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از بیستم مهر ماه سال گذشته تاکنون در سه نوبت، ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب تخصیصی چاه نیمه ها از طریق این شبکه در محل حوضچه های پنج هکتاری به کشاورزان تحویل شده است و کشاورزان سیستان حدود ۵۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را به زیر کشت برده که ۱۰ هزار هکتار مازاد بر اراضی تحت پوشش طرح است.

نیکبخت، قابلیت افزایش اراضی تحت پوشش طرح تا ۶۱ هزار هکتار در صورت تامین و تخصیص حقابه بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب، حفاظت از کانال ها سنتی و آبیاری در شرایط سیلاب و طغیان رودخانه هیرمند، امکان اجرای سیستم های نوین آبیاری در سطح مزارع بعد از حوضچه های پنج هکتاری به دلیل تحت فشار بودن سیستم انتقال آب و جلوگیری از هدر رفت آب را از مهترین ویژگی های شاخص طرح برشمرد.

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان عمده مطالبه مردم پس از اجرای طرح، اقدام دیپلماسی جدی برای پایدار سازی حقابه بین المللی سالیانه رودخانه هیرمند و تعیین سازمان متولی حفظ و نگهداری طرح مطرح کرد و گفت: با دستیابی به این خواسته ها و بهره گیری کامل از ظرفیت طرح ۴۶هزارهکتاری، توسعه بخش کشاورزی منطقه محقق خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x