Sunday 19 January 2020 | یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
بازدید: 94

غلبه بر مقاومت دارویی در سرطان لوزالمعده

محققان آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر در آمریکا، روشی جدید برای غلبه بر مقاومت دارویی و توقف رشد تومورهای لوزالمعده در موش‌های آزمایشگاهی پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، سرطان، بی‌رحم و عودکننده است. زمانی که دارو مسیر حیاتی سلول‌های سرطانی را مسدود می‌کند، سلول‌ها با پیدا کردن مسیرهای جدید، خود را نجات می‌دهند. به این ترفند سلول‌ها، مقاومت دارویی می‌گویند که یکی از سخت‌ترین شرایطی است که محققان هنگام تولید دارو برای درمان انواع سرطان و به‌ویژه سرطان آدنوکارسینوم مجرای لوزالمعده با آن مواجه هستند.

اخیرا گروهی از محققان آمریکا، در بررسی‌های حیوانی در آزمایشگاه توانسته‌اند روشی برای حل این مشکل بیابند و جلوی رشد سلول‌های سرطانی در موش‌های مبتلا به سرطان لوزالمعده را بگیرند.

سرطان لوزالمعده معمولا نرخ بقای ۵ ساله دارد و فقط ۸ درصد افراد می‌توانند از آن جان سالم به‌در ببرند. محققان این آزمایشگاه روی شناسایی روش‌های بهتر درمان سرطان لوزالمعده متمرکز شده‌اند و داروهای جدیدی را در آزمایشگاه بررسی می‌کنند. آنها قصد دارند به زودی داروی خود را به شکل بالینی آزمایش کنند.

در بدن بیش از ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده، نوعی جهش در ژن KRAS سرطان‌زا رخ داده که رشد سلولی و مرگ آن را کنترل می‌کند. این ژن را که مسبب تولید غده‌های سرطانی است نمی‌توان با استفاده از دارو به شکل مستقیم از کار انداخت و باید با روش‌های غیرمستقیم جلوی فعالیت آن را گرفت.

در برخی از آزمایش‌های بالینی، مسیرهایی که این ژن در آن فعال است هدف گرفته شده است اما به دلیل بالا بودن مقدار سمیت و مقاومت دارویی آن، این روش‌های درمانی موفقیت‌آمیز نبوده است. سمیت زمانی رخ می‌دهد که عامل ضد تومور نمی‌تواند صرفا سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و آن به سلول‌های سالم هم حمله می‌کند.

در گذشته محققان هنگام درمان این سرطان دو مسیر AKT و MAPK در سرطان آدنوکارسینوم مجرای لوزالمعده را مسدود کردند اما با مشکل مقاومت دارویی مواجه شدند. این دو مسیر موجب رشد سلول‌های سرطانی و مقاومت دارویی می‌شوند.

اکنون تیم تحقیقاتی آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر دارویی موثر در درمان سرطان یافته‌اند که می‌تواند این دو مسیر را مسدود کند. آنها با کشت سلول‌های سالم انسان و سلول‌های سرطانی در یک ارگانوئید ( یا اندام‌واره که یک نسخه ساده و مینیاتوری از یک اندام انسانی است که به صورت سه‌بعدی در آزمایشگاه تولید می‌شود)، توانستند به مکانیسمی که موجب مقاومت دارویی می‌شود، پی ببرند.

به گزارش طبنا، این محققان امیدوارند به زودی آزمایش‌های بالینی این دارو را شروع کنند و در صورت موفقیت، این روش درمانی را در اختیار پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به سرطان آدنوکارسینوم مجرای لوزالمعده قرار دهند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of