۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
خبرگزاری سلامت گزارش می دهد؛

عید فطر و نگرانی از افزایش سفرهای غیرضروری!/ مردم سفر و کرونا به قرنطینه نیاز دارند!

با وجود اینکه پیک چهارم کرونا تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا را بعد از تعطیلات عید نوروز سه رقمی کرد ولی این مووضع هم نتوانسته جلوی سفرهای غیرضروری مردم را در ایام تعطیل بگیرد!

محمدسیاح: به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ یکی از دلایل اصلی شروع پیک چهارم بیماری کرونا در کشور، سفرهای نوروزی و عدم اجرای محدودیت های کرونایی از سوی دولت بود! پیش از آن براساس اظهارات مسئولان وزارت بهدشات درخواست محدودسازی کامل شهرها و جلوگیری از سفرهای نوروزی مطرح شده بود اما دولت به هر دلیلی آن را اجرا نکرد!

بعد از گذشت روزهای تعطیلی و بازکشت مردم به شهرهای خود شاهد رشد فزاینده بیماری در همه کشور بودیم به شکلی که همه شهرهای ایران حتی دشت لوت هم در وضعیت قرمز قرار گرفتند و به سرعت تعداد مبتلایان و کشته های ناشی از بیماری افزایش یافتند.

حالا با نزدیک شده به تعطیلات عید فطر که پایان هفته هم هست نگرانی از آغاز سفرهای غیرضروری افزایش یافته و این بیم وجود دارد که باز هم مردم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی و بدون توجه به هشدارها بار سفر ببندند و راهی جاده ها شوند.

البته وزیر راه و شهرسازی روز گذشته از مردم خواست فعلا سفر نروند! متن گفتگوی وزیر خیلی هم تاکید به نرفتن نداشت و بیشتر شبیه توصیه بود. به نظر می رسد یا طولانی شدن پیک کرونا مردم را خسته کرده یا حساس نبودن مسئولان نسبت به تبعات کرونا در کشور باعث ساده انگاری بیماری شده است که حساسیت های قبلی در باره این بیماری وجود ندارد!

با این حال نگاهی به آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان درباره تعداد مبتلایان و فوتی های ناشی از کووید ۱۹ نشان می دهد وضعیت اصلا خوب نیست؛ با این حال به نظر می رسد مردم اعتماد خود را نسبت به آنچه که مسئولان بیان می کنند از دست داده اند! از طرفی با طولانی تر شدن فرآیند واکسیناسیون علیه این بیماری و نبود نشانه ای از بهبود اوضاع باعث شده تا این بی اعتمادی عمیق تر هم بشود.

برخی از مردم به این موضوع فکر می کنند که دولت با عدم اجرای محدودیت به دنبال اعمال جریمه است تا بتواند بخشی از نیازهای بودجه ای خود را تامین کند که اگر نبود در روزهای عید نوروز قرنطینه را اجرا و با جدیت جلوی سفر مردم را می گرفت نه اینکه اجازه سفر را بدهد بعد شروع به جریمه کند!

مسئولان ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت و دولت هر کدام حرف های جداگانه ای درباره زمان واکسیناسیون می زنند، یکی وعده واکسیناسیون با واکسن خارجی و دیگری خبر از راه اندازی خط تولید واکسن داخلی می دهد در حال که هیچکدام حداقل تا پایان سال ۱۴۰۰ نمی تواند کل کشور را در برابر بیماری واکسینه کند!

به هر حال تعطیلات سه روزه عید فطر نزدیک است و بخش زیادی از مردم هم برنامه سفر خود را ریخته اند؛ اگر کشور در وضعیت قرنطینه قرار نگیرد قطعا شاهدموج پنجم بیماری خواهیم بود و آنگاه اظهار پشیمانی وزیر و مسئولان دولت در نبستن راه های ورود و خروج شهرها دردی را دوا نخواهد کرد!

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x