Tuesday 25 February 2020 | سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
بازدید: 53

عمل «بای پس معده» تاثیری در سلامت نوزاد دارد؟

نتایج یک بررسی جدید حاکی از‌ آن است، خانم‌های دارای اضافه‌وزن که عمل بای پس معده کرده‌اند، کمتر از سایر افراد ممکن است نوزادهایی به دنیا آورند که دچار نقص‌های هنگام تولد هستند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، نتایج یک بررسی جدید حاکی از‌ آن است، خانم‌های دارای اضافه‌وزن که عمل بای پس معده کرده‌اند، کمتر از سایر افراد ممکن است نوزادهایی به دنیا آورند که دچار نقص‌های هنگام تولد هستند.

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن باعث تغییر در سیستم گوارشی می شوند و مقدار غذای مصرفی را محدود یا جذب مواد مغذی را کم می‌کنند.

دانشمندان سوئدی نوزادان مادرانی را که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار داشتند، مورد مطالعه قرار دادند؛ این تحقیق نزدیک به ۳ هزار زن را بررسی کرد که میانگین وزن آنها ۱۲۰ کیلوگرم بود و درنهایت مشخص شد نقص هنگام تولد در نوزادان مادران چاقی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، کمتر است.

این مطالعه نشان می‌دهد زنان چاق که معده آنها کوچکتر است، کمتر از سایر زنان چاق نوزادانی که دارای نقص هستند به دنیا می‌آورند.

محققان مؤسسه کارولینسکا در استکهلم، سوئد، داده های مربوط به تقریباً ۳۳ هزار زن دیگر را که میانگین وزن آنها ۲۶۵ پوند (۱۲۰ کیلوگرم) بود را بررسی کردند.

دانشمندان کشف کردند، مادرانی که تحت جراحی قرار گرفتند ۳۳ درصد کمتر احتمال دارد که نوزادانی با نقص داشته باشند.

 خلاف شواهد پیشین، جراحی چاقی خطر نقص هنگام تولد را افزایش نمی‌دهد، بلکه باعث کاهش آنها می‌شود.(فارس)

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of