Tuesday 26 May 2020 | سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
بازدید: 281

عملیات آزادسازی ادلب به روایت رای الیوم

روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم درخصوص عملیات ارتش سوریه در شمال غرب این کشور گزارش داد: مسکو و دمشق طرح آزادسازی ادلب را در پیش گرفته و نزدیکی به منطقه راهبردی خان شیخون مقدمه ای بر

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، این روزنامه چاپ لندن امروز (شنبه)  در گزارش می‌افزاید، درحالی که آمریکا و ترکیه درباره منطقه امن و عمق آن در شمال شرق سوریه با یکدیگر اختلاف دارند و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اقدام به تهدید طرف آمریکایی در خصوص برداشتن گام‌های یک جانبه و ورود نظامی‌به این مناطق درصورت سرباز زدن واشنگتن از مساله ایجاد منطقه امن در مرزهای جنونبی ترکیه در برابر کردهای سوریه کرده، ارتش سوریه به پیشروی‌های خود در جبهه شمال غربی ادامه داده و تاکنون پنج روستا در حومه ادلب را آزاد کرده و در ۳ کیلومتری منطقه راهبردی خان شیخون قرار دارد.

پیشروی‌های ارتش سوریه با پوشش هوایی روسیه با هدف آزادسازی استان ادلب از اشغال جبهه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی و نیز جاده بین المللی این منطقه که دمشق را به شمال غرب این کشور متصل می‌کند، است.

سیاست آزادسازی تدریجی که ارتش سوریه در پیش گرفته، پیروزی‌های پی در پی برای آن به همراه داشته و غالب ناظران نظامی‌تأکید می‌کنند که سیطره بر خان شیخون نیز در روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

روسیه نیز تصمیم قطعی خود را گرفته و هدف کنونی خود را حمایت از ارتش سوریه برای بازپس گیری استان ادلب قرار داده است که این ترجیح به سه مساله باز می‌گردد:

نخست: حملات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) به پایگاه نظامی‌هوایی حمیمیم متعلق به روسیه در منطقه لاذقیه در دو هفته گذشته به وسیله موشک و پهپاد.

دوم: شکست مذاکرات مسکو با ترکیه در خصوص قانع کردن آنکارا به اجرای تعهدات خود در دستیابی به راه حل سیاسی با تحریر الشام و متحدان آن در ادلب و دور کردن هزاران غیر نظامی‌از مخاطرات درگیری‌ها در این منطقه.

سوم: نزدیک شدن موعد تدوین قانون اساسی سوریه مورد توافق در کنفرانس سوچی و تمایل روسیه به از بین بردن موانع از جمله مساله ادلب برای دستیابی به راه حل سیاسی.

منهدم کردن یک فروند جنگنده از نوع “سوخو ۲۲” در حومه ادلب در روزهای اخیر و اسیر کردن خلبان آن رخداد مهمی‌بود، چرا که هنوز مشخص نیست که این عملیات چگونه و توسط چه نوع موشک و یا سامانه ضدهوایی (از سوی تروریست‌ها) صورت گرفته است.

آنچه موجب نگرانی روسیه و سوریه است رسیدن موشک‌های ترکیه و قطر به گروههای تروریستی در ادلب است که خود می‌تواند دور جدیدی از تشدید امور را در سوریه  رقم بزند و همه امور به شرایط اول بازگردد.

بنا بر اطلاعات موجود اگر سامانه پدافند هوایی که برای ساقط شدن جنگنده سوریه بکار رفته از سوی آمریکا یا ترکیه و یا قطر در اختیار آنها (تروریست‌ها) قرار گرفته باشد، به این معنی می‌باشد که از خطوط قرمز و برهم خوردن تفاهمات روسیه- آمریکا و روسیه – ترکیه عبور شده و در نتیجه تبعات نظامی‌قوی به همراه خواهد داشت.

بطور قطع حمله سوریه برای بازپس گیری خان شیخون زمینه سازی برای بازپس گیری ادلب بوده که با چراغ سبز و حمایت روسیه صورت می‌گیرد و چه بسا اردوغان مجبور خواهد شد تا جبهه ای را در شمال شرق سوریه به عنوان پناهگاه پناهجویان سوری از منطقه ادلب باز کند به این دلیل  که این تنها گزینه است در غیر این صورت وارد مرزهای ترکیه خواهند شد درحالی که ارتش سوریه تصمیم قطعی برای ورود به ادلب دارد و عملیات نظامی‌آن نیز در عرصه میدانی موفقیت‌هایی داشته است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of