۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
عضو کمیسیون عمران مجلس:

عملکرد پتروشیمی‌ها باید بهتر شود!

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: عملکرد پتروشیمی‌ها در مقابل منابع عظیم نفتی و گازی کشور می‌تواند رشد بیشتری داشته باشد و این اتفاق باید بیافتد درحالیکه رشد پتروشیمی‌ها کُند پیش می‌رود.

به گزارش  خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، علیرضا پاک فطرت، نماینده مردم شیراز در خانه ملت با بیان اینکه سرعت رشد و توسعه پتروشیمی‌ها در کشور باید تسریع شود، افزود: ما یک کشور نفت و گازخیز هستیم و در این حوزه و ضعتی خوبی در جهان داریم، اما سرعت رشد پتروشیمی‌ها بسیار پایین است.

وی با بیان اینکه پتروشیمی‌هایی که دهه‌ها پیش دایر شدند عملکرد مناسب‌تری داشته‌اند، ادامه داد: متاسفانه برخی از واحدهای پتروشیمی ‌جدید مکان‌یابی خوبی نشده‌اند و فواصل زیاد باعث می‌شود تا در تامین مواد اولیه و عرضه محصولات مشمول هزینه‌های حمل و نقل زیادی شوند که این وضعیت باعث می‌شود تا محصولات گران به دست مصرف کننده برسد، به نظرم پتروشیمی‌ها می‌توانند قوی‌تر از این عمل کنند آن هم در صورتی که رقابت بین پتروشیمی‌ها ایجاد شود.

پاک فطرت اضافه کرد: به نظرم پتروشمی‌ها کمی انحصاری شده‌اند درحالیکه این فضا بازتر شود تا سرمایه‌گذاران خصوصی واقعی هم بتوانند وارد این آن شوند به این جهت که اقتصادی‌تر فکر می‌کنند و مکان‌یابی آنها دقیق‌تر است، تولیدات آنها می‌تواند با قیمت کمتری عرضه شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: خوراک بسیاری از صنایع محصولات پتروشیمی‌ها است و زماینکه این خوراک به عنوان مواد اولیه گران به آنها برسد، طبیعتا محصول نهایی هم گران خواهد شد.

وی درباره این سوال که چه بخشی باید برای توسعه پتروشیمی‌ها برنامهریزی کند؛ افزود: دولت باید ریل‌گذاری خود را در مورد پتروشیمی‌ها ‌و بسیاری از صنایع دیگر مانند صنایع الکترونیک که نیروهای بسیار زبده‌ای دارد؛ اصلاح کند تا رویکردها بیشتر اقتصادی و اجرایی باشد تا سیاسی.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments