۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵

عملکرد نامنظم مغز کودکان مبتلا به دیابت نوع۱

بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه استنفورد، در عملکرد مغز کودکان مبتلا به دیابت نوع۱، در مقایسه با کودکانی که به این بیماری مبتلا نیستند، تغییراتی خفیف اما مهم وجود دارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این اولین بار است که محققان به بررسی عملکرد مغز کودکان مبتلا به دیابت نوع۱ می‌پردازند. آنها هنگام اسکن مغزی MRI از مغز کودکان، از آنها خواستند که چند آزمون شناختی انجام دهند. در مغز کودکان مبتلا به دیابت یکسری الگوهای ناهنجار مغزی مشاهده شد که معمولا در اختلال‌هایی چون کاهش شناختی در افراد مسن، ضربه مغزی، بیش‌فعالی و عدم توجه و ام‌اس دیده ‌می‌شود.

در این بررسی همچنین مشخص شد الگوهای فعالیت مغزی کودکانی که مدت زمان بیشتری به دیابت نوع۱ مبتلا هستند، ناهنجاری‌های شدیدتری نشان می‌دهد. در واقع مغز این کودکان آنگونه که باید کارامد نیست.

این محققان می‌گویند، با وجود اینکه متخصصان غدد درون ریز به کودکان مبتلا به دیابت بسیار توجه می‌کنند، این کودکان در خطر ابتلا به مشکلات رفتاری و یادگیری هستند.

وقتی لوزالمعده نمی‌تواند انسولین، هورمون تنظیم‌کننده قند خون، تولید کند، فرد به دیابت نوع۱ مبتلا می‌شود. این بیماران معمولا تحت درمان‌های انسولینی قرار می‌گیرند اما تنظیم نوسانات قند خون کار سختی است.

سطح قند خون کودکان مبتلا به دیابت دچار نوسانات مزمن است. از طرفی گلوکز برای رشد مغز کودکان بسیار ضروری است. زیرا تامین سوخت سلول‌های مغز نیازمند وجود مقدار کافی گلوکز است.

محققان با بررسی ۹۳ کودک مبتلا به دیابت در رده سنی ۷ تا ۱۴ ساله، متوجه نقص خفیف در عملکرد شناختی و همچنین تغییرات جزئی ساختار مغزی آنها شدند. البته ۵۷ کودک سالم هم به عنوان گروه کنترل در این تحقیق شرکت داشتند.

این محققان یکبار پیش از اسکن‌های مغزی و یکبار هم هنگام اسکن‌های مغزی از تمام کودکان یکسری آزمون‌های متفاوت شناختی و رفتاری به عمل آوردند.

نتیجه آزمون کودکان مبتلا به دیابت و همچنین کودکان سالم تقریبا یکسان بود، اما رفتار و عملکرد مغز کودکان مبتلا به دیابت از کودکان دیگر متفاوت بود. در واقع شبکه حالت پیش‌فرض مغز کودکان مبتلا به دیابت، یعنی سیستم «حالت استراحت» مغز، هنگام انجام دادن وظایف، در حالت غیرفعال قرار نداشت. سپس مغز برای جبران فعالیت ناهنجار شبکه حالت پیش‌فرض مغز، شبکه‌های کنترل اجرایی مغز را، که مسئول خودتنظیمی و تمرکز فرد است، شدیدتر از قبل به کار گرفت.

به گفته این محققان هرقدر کودک مبتلا به دیابت در معرض تغییرات ناهنجار سطح قند خون قرار بگیرد، تغییرات عملکردی مغز او بیشتر شده و ممکن است در نهایت مغز توانایی جبران فعالیت ناهنجار شبکه حالت پیش‌فرض مغز را دیگر نداشته باشد.

به گزارش طبنا، محققان استنفورد می‌گویند، برای پیشگیری از مشکلات مغزی کودکان مبتلا به دیابت نوع۱، باید روش‌های کارامدی برای کنترل قند خون آنها به کار گرفت.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments