۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

عمده مشکلات کشور ما، بحث داخلی دارد!

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بخشی از خسارت‌ها و مشکلاتمان را ناشی از تحریم‌ها می‌دانیم، اما عمده مشکلات ما بحث داخلی دارد.

محمود احمدی بیغش، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، درباره اینکه چرا تمام تصمیمات و اقدامات کشور به نظرات و حرکات آمریکا گره خورده است، اظهار کرد: این حرف کاملا درستی است که ما از تحریم‌ها خسارت و آسیب دیده ایم، جامعه بین المللی علی رغم اینکه به صداقت ایران در انجام یک روند مثبت در قالب برجام اعتماد کرد و دولت های اروپایی هم انجام تعهدات خودشان را پذیرفتند و این موضوع در شورای امنیت هم ثبت شد، اما متاسفانه بی عهدی و کارشکنی آمریکایی ها باعث شد که این معاهده بین المللی مخدوش شود و زیر سوال بورد و اجرا نشود.

وی ادامه داد: بخشی از خسارت‌ها و مشکلاتمان را ناشی از تحریم‌ها می‌دانیم، اما عمده مشکلات کشور ما بحث داخلی دارد، یعنی ما باید با اتکا به سرمایه ها و استعدادها و توانمندی ها و قابلیت هایی که در داخل به لحاظ سرمایه های ملی و مادی و همچنین سرمایه های معنوی و توانمندی‌های علمی که داریم، می توانیم یک کشور مقتدر و مستقل و توانمندی باشیم که دیگر دستمان در مقابل دیگران دراز نباشد.

احمدی بیغش افزود: ما نشان دادیم که اگر بخواهیم در برخی از زمینه‌ها ورود پیدا کنیم امکان رسیدن به نقطه شکوفایی و قدرت و قوت را داریم، بنابراین یک بحث ما بحث نظام مدیریتی است که باید سامان پیدا کند و یک بخش هم بخش نوع تفکر حاکم و باورهایی است که باید وجود داشته باشد که ما می‌توانیم و قدرت و امکان داریم و به لحاظ هم اقلیمی و هم جغرافیایی و هم منابع مادی و هم منابع انسانی دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فردی در منطقه هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: بنابراین چنانچه ما از این امکانات سرمایه ها و استعدادها بهره‌گیری خوبی داشته باشیم می‌توانیم بر مشکلات اقتصادی فائق آییم و دشمن هم ناامید ‌شود.

احمدی بیغش تصریح کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب هم مطرح کردند، اتکا به نیروهای خودی و استعدادهای جوانان می‌تواند ما را در این راه کمک کند، باید به آنها باور داشته باشیم در این صورت طبیعی است که کارها را پیش خواهیم برد.

وی اضافه کرد: در عین حال باید تلاش کنیم که تحریم‌های ظالمانه هم برطرف شود چون اینها کشور را تحت تاثیر قرار داده است اما تحریم‌ها عامل اصلی نیستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره قانون مقابله با تحریم ها هم گفت: به هر حال چون از برجام چیزی خسارت عایدمان نشده طبیعی است که اگر قرار باشد به تعهد خودمان عمل کنیم باید طرف مقابل هم متعهد به اجرای تعهدات خود باشند، اما متاسفانه چون آمریکا و طرف‌های غربی در چند سال اخیر علیرغم توافقی که امضا کردند و شورای امنیت سازمان ملل هم پذیرفت عملاً گامی را برنداشت و فقط جمهوری اسلامی بود که به تعهدات خودش عمل کرد.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که باید مقابله کنیم و تعهدات خود را کاهش دهیم، کاهش تعهدات ما به معنای خروج از برجام نیست بلکه نشانه این است که اگر بخواهد شما بخواهید همین روند را دنبال کنید ما به نقطه اول خودتان برمی گردیم و خودمان تصمیم می‌گیریم که چه کاری انجام دهیم، اما اگر قرار باشد پیمان نامه و معاهده بین المللی امضا کنیم باید همه طرف‌ها ملزم به اجرای آن باشند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x