۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
در گفتگو با خبرگزاری سلامت مطرح شد؛

علت تفاوت تظاهر بالینی ویروس کرونا در افراد مختلف

رئیس بخش آنفولانزای انستیتو پاستور ایران گفت: هر ویروسی می‌تواند واکنش غیرقابل پیش‌بینی در بدن افراد داشته باشد به همین دلیل تظاهر بالینی علائم این ویروس در بدن همه افراد یکی نیست.

فاطمه فتوحی ویروس‌ شناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت با اشاره به علت تظاهر بالینی ویروس کرونا در افراد مختلف، اظهار داشت: بخشی از این موضوع برمی‌گردد به اینکه انسان‌ها با هم فرق بسیاری دارند و سیستم ایمنی بدن هر فردی با دیگری متفاوت است.

وی افزود: بدون شک یک ویروس وارد بدن همه انسان‌ها می‌شود اما تظاهر بالینی علائم این ویروس در بدن همه افراد یکی نیست و دلیل آن هم متفاوت بودن بدن هر فردی با دیگری است. این موضوع بسیار طبیعی که هر ویروسی عوراض متفاوتی در بدن انسان‌ها داشته باشد.

رئیس بخش آنفلوانزا و ویروس‌های تنفسی شایع انستیتو پاستور ایران گفت: هر ویروسی می‌تواند واکنش غیرقابل پیش‌بینی در بدن افراد داشته باشد، برخی ویروس‌ها بدون داشتن هیچ علامتی در بدن افراد باعث فوت فرد می‌شوند و تعدادی دیگر با وجود داشتن علائم بسیار زیاد باز هم به زندگی ادامه می‌دهند.

فتوحی ادامه داد: در بدن عده‌ای ویروس تا مادام العمر در بدن آنها به صورت مزمن باقی می‌ماند و در سال‌های دورتر آنها را به مشکلات زیادی دچار می‌کند.

وی با بیان اینکه همه ویروس‌ها انگل‌های درون سلولی اجباری هستند، تصریح کرد: این ویروس‌ها با وارد شدن به بدن ما در واقع جزئی از بدنمان می‌شوند و اینکه بدن ما در مقابل این ویروس‌ها چه واکنشی از خود نشان می‌دهند نتایج برای همه می‌تواند متفاوت باشد.

این ویروس‌ شناس با اشاره به ویروس آنفولانزا گفت: بیشتر از صد سال است که در مورد این ویروس اطلاعات به دست آمده و هزاران مقاله برای آن نوشته شده است اما هنوز به دلیل ناشناخته بودن ویروس کرونا اطلاعات زیادی کسب نکرده‌ایم و باید منتظر تکمیل شدن تحقیقات بمانیم.

گفت و گو: مینا افسریان

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments