۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

علت به تعویق افتادن مکانیزم ماشه از زبان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: اروپایی‌ها متوجه شدند که فعال شدن مکانیزم ماشه وجاهت بین المللی ندارد و به همین دلیل اجرای آن را به تعویق انداختند.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، سید حسین نقوی حسینی با اشاره به تعویق افتادن فعال شدن مکانیزم ماشه از سوی اروپایی‌ها، اظهار داشت: اروپایی‌ها متوجه شدن که این اقدام جایگاه بین المللی ندارد و ایران دست برتر و برگ برنده را خواهد داشت، چرا که اگر این مسئله به شورای امنیت برود اقدام آنها به ثمر نمی‌رسد. به همین دلیل فعال سازی مکانیزم ماشه را به تعویق انداختند.

وی با بیان اینکه فعال سازی مکانیزم ماشه اقدامی‌قلدرمآبانه و خلاف موازین بین المللی است، افزود: مکانیزم ماشه زمانی فعال می‌شود که یکی از طرفین برجام به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکند پس این مکانیزم نباید فعال شود چرا که فعالیت‌های ایران در چارچوب برجام، به تمامی‌تعهدات خود عمل کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره علت فعال سازی مکانیزم ماشه از سوی اروپایی‌ها، گفت: فعال شدن این مکانیزم نتیجه فشار واشنگتن بر اروپا است. کشور‌های اروپایی به خاطر منافع اقتصادی خود و روابط با آمریکا به سمت فعال کردن مکانیزم ماشه رفته‌اند.

نقوی حسینی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا با خروج از برجام عملا نمی‌توانست مکانیزم ماشه را علیه ایران فعال کند بنابراین انگلیس، فرانسه و آلمان را برای فعال کردن این ابزار تحت فشار گذاشت گفت: در واقع آمریکایی‌ها تلاش کردند با تحت فشار قرار دادن اروپایی‌ها مرگ برجام را اعلام کنند تا در این راستا شاهد شکل گیری سازوکار تازه‌ای باشیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x