Thursday 9 April 2020 | پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
بازدید: 36

علت اهمیت شستن دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه

بنا به گفته دانشمندان، حتی در خوش‌بینانه‌ترین حالت،‌ واکسن ویروس کرونا یک‌ سال دیگر در دسترس خواهد بود. در حال حاضر آب و صابون، بهترین روش مبارزه با این ویروس است.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، به دلیل یک واکنش بسیار ساده شیمیایی، صابون می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد. در کف صابون، ترکیبی از مولکول‌هایی وجود دارد که می‌تواند وارد ساختارهای حباب‌مانندی به نام مایسل شوند و ماده ویروسی و مواد زنده بیولوژیکی دیگر مانند چربی، روغن و آلودگی را به دام انداخته و آنها را از روی دست بشویند و ببرند.

صابون‌هایی که ما استفاده می‌کنیم، حاوی ترکیباتی به نام سورفکتانت (ماده فعال سطحی) هستند که می‌توانند فعالیت میکروب‌های روی پوست‌مان مانند ویروس کرونای جدید و همچنین انواع کرونای دیگر را به راحتی خنثی کنند. ویروس کرونا، نوعی بیماری‌زاست که ساختاری تاج‌مانند دارد و لایه بیرونی آن از مولکول‌های چربی و پروتئین تشکیل شده است.

سورفکتانت‌ها ذرات ویروس کرونا را می‌شکافند و مولکول‌های ویروسی را با ذرات مایسل احاطه می‌کنند. این ذرات در کف صابون روی دست‌مان موقع شستشو قرار دارند. بنابراین وقتی کار شستشوی دست با صابون را به مدت ۲۰ ثانیه طول می‌دهیم، آنقدر فرصت می‌ماند تا تمام ویروس‌ها به مایسل‌ها چسبیده و از روی دست‌مان پاک شوند.

ویروس کرونای جدید از طریق هوا به شکل ذرات کوچک، از فرد مبتلایی که نزدیک ما قرار دارد و تنفس، سرفه یا عطسه می‌کند و یا صرفا در حال صحبت کردن است، به ما منتقل می‌شود. این ویروس‌ها می‌توانند از طریق چشم‌ها، دهان یا بینی وارد بدن شوند.

بررسی‌های جدید نشان داده است که این میکروب‌ها می‌توانند روی سطوح پلاستیکی، فلزی و مقوا‌ها، ساعت‌ها یا حتی روزها زنده بمانند. سپس به وسیله تماس مستقیم با این سطوح ما را بیمار کنند.

در حال حاضر بهترین روش مبارزه با این ویروس، شستشوی دست با آب و صابون، به مدت حداقل ۲۰ ثانیه است. تمام انواع صابون‌ها می‌توانند ویروس کرونا را از روی دست پاک کنند. بنابراین می‌توانید با صابون‌های ملایم‌تر هم دست‌هایتان را مرتب بشویید و دچار مشکلات پوستی نشوید.

به گزارش طبنا، دانشمندان می‌گویند، با استفاده از آب و صابون و شستشوی دایمی می‌توانید مواد ویروسی را از روی دست‌هایتان تمیز کرده و از خطر ابتلا به این بیماری عفونی که سیستم تنفسی را هدف می‌گیرد، بکاهید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of