۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
سخنگوی هیات رئیسه مجلس:

عرضه خودرو در بورس کالا، باعث گرانی آن می شود

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: برخی از همکارانم با ارائه طرحی به دنبال عرضه خودرو در بورس کالا هستند که اینکار باعث کشف قیمت و باز ماندن دست خودروسازی برای عرضه گران تر است.

محمدحسین فرهنگی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ افزود:  طرح جدیدی را در مورد خودرو جمعی از همکارانم در مجلس ارائه داده اند که اگر اصلاح نشود منجر به افزایش شدید قیمت خودرو خواهد شد.

وی در توضیح این طرح ادامه داد: در این طرح موضوع این بود که خودرو در بورس کالا عرضه شود و عرضه شدن آن در این بورس باعث کشف قیمت و این اتفاق دست خودروساز را برای فروش با قیمت های بالاتر باز می گذارد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره طرحی که در مجلس قبلی در باره خودرو گرفته شده بود هم افزود: تنها یک ماده از ۱۰ ماده آن طرح نهایی شده و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده است. در آن طرح اتفاقات خوبی افتاده است از جمله اینکه تولیدکنندگانی که در داخل هستند نسبت تولید داخل خودرو را باید به صورت برچسب نصب کنند و این کار باعث می شد تا مونتاژکاران مجبور به حرکت شوند و سهم داخل را افزایش دهند.

فرهنگی تصریح کرد: به نظرم همین یک ماده باعث شده که کمیسیون مربوطه نهایی کردن این طرح را به تعویق بیاندازد.

وی با تایید وجود پدرخوانده هایی در حوزه قطعه سازی و خودروسازی که نبض قیمت را در دست دارند و اجازه حضور هیچکس را در این حوزه نمی دهند، افزود: در این طرح جدید گفته شده که قیمت های بالا بین قطعه ساز و خودروساز تقسیم شود البته امکان اجرایی عملی ندارد چراکه قطعه ساز کم نداریم و اینها در سطح کشور پراکنده هستند و امکان اینکه مشخص کنیم چه قطعه ای از چه قطعه سازی در خودرو به کار رفته امکان پذیر نیست.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی توضیح داد: ولی برخی از همکاران ما چنین صحبت هایی را دارند و باید ببینیم که این موضوع به کجا می رسد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments