۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵

عراق خواستار موضع‌گیری قاطع در قبال «معامله قرن» شد

نایب‌رئیس پارلمان عراق با اشاره به سوء استفاده رئیس‌جمهور آمریکا از ضعف کشورهای عربی و عدم اتحاد آنها در «معامله قرن»، خواستار موضع‌گیری قاطع جهان عرب و اسلام در قبال این طرح شد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسن الکعبی خواستار موضع‌گیری قاطع کشورهای عربی و اسلامی‌در قبال طرح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا موسوم به «معامله قرن» شد.

وی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «آناتولی» منتشر شد، اعلام کرد: اقدام ترامپ در رونمایی از این طرح، در این زمان مشکوک، به تشدید تنش‌ها و از بین رفتن کلیه نشانه‌های صلح و امنیت در منطقه منجر خواهد شد. ترامپ از ضعف دولت‌های عربی و عدم وحدت موضع‌ آنها در سراسر وطن عربی و اسلامی‌علیه قضایای سرنوشت‌ساز منطقه، سوء‌استفاده کرد.

الکعبی در ادامه درباره حضور سفرای کشورهای امارات، عمان و بحرین در مراسم رونمایی از معامله آمریکایی – اسرائیلی در کاخ سفید،  ابراز تاسف کرد و از کلیه رهبران عرب و مسلمان و اتحادیه عربی و سازمان همکاری اسلامی‌خواست تا موضعی قاطع و یکپارچه در قبال این طرح اتخاذ کنند و به کمتر از استقلال کامل فلسطین و تشکیل دولت مستقل آن به پایتختی قدس شریف رضایت ندهند.

نایب رئیس پارلمان عراق همچنین گفت: ما بار دیگر بر ضرورت ایستادگی مقابل تحرکات صهیوآمریکایی تاکید می‌کنیم و باید با اقدامات عملی مشترک، به تجاوزهای مستمر رژیمی‌صهیونیستی پاسخ دهیم و مقابل معامله قرن بایستیم.

وی بر ضرورت اتحاد و اتخاذ موضعی قاطع برای حل عادلانه بحران فلسطین که در تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس و بازگشت آوارگان به کشورشان نهفته است، تاکید کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا شب‌گذشته؛ در یک نشست خبری به همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن رونمایی کرد. این طرح، قدس را به رژیم صهیونیستی تقدیم  و نیروهای مقاومت را از سلاح و آوارگان فلسطینی را از حق بازگشت منع می‌کند.

معامله قرن، به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی با حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی رونمایی شد. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود. هیچ گروه فلسطینی از این طرح حمایت نکرده است؛ این طرح آنقدر یکجانبه به سود رژیم اشغالگر است که فردی مانند محمود عباس که سال‌ها مذاکره کرده و حاضر شده امتیازات گوناگونی بدهد می‌گوید حاضر است آن را رد کند اما «وطن‌فروشانه» وارد قبرش نشود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x