۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳

عراق حق تظاهرات مسالمت‌آمیز برای مردم قائل است

نخست‌وزیر سابق عراق در دیدار نمایندگان اتحادیه اروپا تأکید کرد که این کشور برای مردم حق تظاهرات مسالمت‌آمیز قائل است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، عادل عبدالمهدی شب گذشته در دیدار نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بغداد بر پایبندی عراق به مبادی و اصول حقوق بشر، حمایت از حق تظاهرات مسالمت‌آمیز، حق زندگی، کار و فرا گرفتن تحصیل تأکید کرد.

وی گفت: عراق خواهان روابط مشارکتی و همکاری با اتحادیه اروپاست و حق تظاهرات مسالمت‌آمیز را برای مردم محترم می‌شمارد.

نخست‌وزیر سابق عراق افزود: دولت در گزارش‌های خود خطاهای رخ داده در ابتدای تظاهرات و استفاده بیش از حد از خشونت را بررسی کرد و تحقیقات در این زمینه در حال انجام است. علاوه بر این دستگاه قضائی در حال اتخاذ تدابیر لازم برای مجازات آشوبگران است و بغداد قصد دارد تصمیم قاطعی در زمینه منحصر شدن استفاده از سلاح برای نیروهای دولتی اتخاذ کند.

عبدالمهدی عنوان کرد: متأسفانه تخریبگران (اموال عمومی‌و دولتی) خود را لابه‌لای تظاهرکنندگان مخفی کردند و نهادهای دولتی، مراکز پلیس، مکان‌های دینی، کنسولگری‌ها و خانه‌های مردم را به آتش کشیدند و وظیفه نیروهای امنیتی است که از همه شهروندان حمایت و امنیت و ثبت را در سراسر کشور حفظ کنند.

وی تصریح کرد: عراق نقش زیادی در مبارزه با تروریسم داشت و مردم این کشور بهای جنگ با داعش را امروز در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی می‌پردازند.

نمایندگان کشورهای اروپایی در‌این‌دیدار از تمایل خود برای حمایت از عراق به‌عنوان یک کشور دارای دموکراسی که نقش مهمی‌در غرب آسیا دارد، خبر دادند و اتحادیه اروپا عراق را شریک خود عنوان کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments