۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

عدم پایبندی ترکیه به تعهدات خود باعث بروز بحران در ادلب شد

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که عدم پایبندی ترکیه به تعهدات خود در جداسازی تروریست‌ها از معارضان سوری باعث بروز بحران در ادلب شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.

در این بیانیه به وضعیت متشنج منطقه ادلب اشاره و در آن گفته شد که این وضعیت بر اثر حملات تروریست‌ها به مناطق مجاور ادلب در سوریه بروز کرده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود تصریح کرده است که گروه‌های مسلح غیرقانونی در ادلب از خارج پشتیبانی می‌شوند و از طریق مرز ترکیه و سوریه سلاح و مهمات به منطقه امن ادلب حمل می‌شود.

در بیانیه آمده است: حملات تروریست‌ها به مناطق سوریه، اقدامات متقابل ارتش سوریه را در پی داشته که باعث تشدید اوضاع در این منطقه (ادلب) شده است.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرده است: بر اثر اقدامات تحریک امیز گروه‌های تروریستی در منطقه ادلب و استفاده آنها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، امروز ساکنان محلی دچار رنج و مصیبت شده اند.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز دیروز در پاسخ به به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب  گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد.

وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی‌روسیه حمله می‌کند اقدامی‌که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم اعلام کرد: مسکو معتقد است که دلیل وخیم‌ شدن اوضاع در ادلب عدم موفقیت مداوم ترکیه در تحقق توافق‌های قبلی است.

وی در کنفرانس خبری هفتگی خود با بیان این مطلب افزود: دلایل تخریب فعلی اوضاع در شمال سوریه به عدم تحقق توافقات ما با ترکیه و عدم انجام تعهدات آنان در خصوص تفاهمنامه سال گذشته سران دو کشور (پوتین و اردوغان) باز می‌گردد چرا که ترکیه وعده داده بود گروه‌های تروریستی و مخالفان مسلح دولت سوریه را از این شهر خارج کند.

براساس توافق سال ۲۰۱۷ میلادی میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه (نام پیشین پایتخت قزاقستان که اکنون نورسلطان شده است)، چهار منطقه امن در سوریه ایجاد شد.

سه منطقه در سال ۲۰۱۸ میلادی به کنترل ارتش سوریه درآمد اما منطقه چهارم که ادلب استانی در شمال غربی سوریه و مناطقی همچون لاذقیه، حما و حلب را در بر می‌گیرد هنوز در دست گروه‌های تروریستی و مخالفان مسلح دولت سوریه قرار دارد و گفته می‌شود کنترل این منطقه بیشتر در اختیار گروه تروریستی جبهه النصره قرار دارد.

اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی، سران روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به توافقی دست یافتند که طی آن ترکیه وعده داد بدون خونریزی مخالفان مسلح در این منطقه را خارج یا خلع سلاح کند اتفاقی که تا امروز رخ نداده است و مخالفان مسلح در این منطقه هر از چندگاهی به نیروهای نظامی‌سوریه یا پایگاه روسیه در اطراف این منطقه حمله می‌کنند.

کشورهای مخالف ایران و روسیه در سوریه نیز همواره تلاش کرده اند از این گروه‌های تروریستی دفاع کرده و ارتش دولت قانونی سوریه را که قصد بازپس گیری این مناطق را دارد متهم به جنایت جنگی کنند.

آخرین پروژه دیگر بازیگران در سوریه، متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلح‌های شیمیایی برای باز پس گیری ادلب از دست گروه‌های تروریستی است و روس‌ها معتقدند آنان از گروه کلاه سفیدها برای ساخت فیلم‌های نمایشی در این زمینه در جهت محکوم کردن جهانی دولت قانونی سوریه در بازپس گیری کنترل کامل سوریه استفاده می‌کنند.

ترکیه نیز که مدعی حمایت از مخالفان مسلح دولت قانونی سوریه است و با دولت قانونی سوریه از ابتدای جنگ هشت ساله در سوریه اختلاف دارد، بر سر پایان دادن به بحران در ادلب بر سر دوراهی مانده است مخصوصا اینکه این مناطق هم مرز با این کشور است و آنکارا مدعی است که با تشدید درگیری‌ها در این منطقه، تعداد زیادی از جمعیت سه میلیون نفری این منطقه به عنوان پناهندگان جنگی راهی مرزهای این کشور خواهند شد و بحرانی تازه برای ترکیه رقم خواهند زد که به اندازه کافی در مرزهای جنوبی خود با کردهای مخالف خود چالش و درگیری دارد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments