۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸

عدم نظارت کافی شهرداری نسبت به تعهدات شرکت آب و فاضلاب

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: شهرداری نظارت کافی نسبت به تعهداتی که شرکت آب و فاضلاب دارد، ندارد.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت) زهرا صدراعظم نوری در صد و هفتاد و پنجمین جلسه شورای شهر در جریان بررسی لایحه حمایت از اجرای شبکه فاضلاب تهران، اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب تهران مدعی است در سه دهه ۶۵ درصد از شبکه آب و فاضلاب را احداث کرده است.

وی با بیان اینکه در دهه ۷۰ می‌گفتند اگر ۵۰ میلیارد تومان هزینه کنیم می‌توانیم شبکه فاضلاب را ظرف چندسال تکمیل کنیم، افزود: این چند سال به سه دهه هم رسیده و هنوز تمام نشده است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با تاکید بر اینکه ۶۵ درصد از شبکه فاضلاب شهر تهران تکمیل شده است، گفت: پایتخت از نظر محیط زیستی به گونه‌ای است که در شان و جایگاه پایتخت کشور نیست و شبکه فاضلابش هنوز پس از چنددهه تکمیل نشده و شامل مرور زمان شده است.

نوری با اشاره به اینکه دوستان شرکت آب و فاضلاب مدعی هستند اگر تسهیلاتی بابت عوارض حفاری به آن‌ها پرداخت کنیم، ما قادر خواهیم بود تا سال ۱۴۰۴ کل شبکه فاضلاب شهر تهران را یعنی سالانه ۵۰۰ کیلومتر احداث و تکمیل کنیم، تصریح کرد: این شرکت مدعی بود در سال ۹۸ می‌تواند ۲۵۰ کیلومتر از این شبکه را احداث و تکمیل کند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌آید این ۲۵۰ کیلومتر احداث نشده اما باید معاونت فنی و عمرانی این موضوع را صحت سنجی کند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب باید متعهد شود اگر از شهرداری تهران مساعدت هایی را می‌گیرد، در زمان مشخص و وظایف خود را انجام دهد، گفت:اول اینکه تا پایان سال ۹۶ عوارض حفاری پرداختی به شهرداری ۵۹.۵ میلیارد تومان بوده است.

نوری ادامه داد: درحالیکه کل هزینه شرکت آب و فاضلاب برای احداث شبکه ۸۲۷ میلیارد تومان بوده است؛ یعنی میزان پرداختی به شهرداری بابت سهم عوارض حفاری کمتر از هفت درصد بوده است. در سال ۹۷ و ۹۸ با توجه به افزایش نرخ کل عوارض پرداختی به شهرداری حدود هشت درصد بوده است.

وی یادآور شد: در این راستا دو سناریو را ‌پیشنهاد می‌دهیم مجوزهای حفاری شرکت فاضلاب بدون تبادل مالی نقد صادر شود و صرفا ارقام قطعی حاصل از مجوز های حفاری صادره بدون لحاظ تخفیف جهت اجرای شبکه فاضلاب در حساب های فی‌مابین شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شهرداری تهران به صورت غیرنقد منظور شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: در سناریو دوم همچنین در متن ماده واحده بعد از عبارت “کمیته حفاری مناطق” لازم است عبارت “مطابق ماده هشتم مصوبه شورای اسلامی نحوه صدور مجوز حفاری در شهر تهران « شهر تهران با عنوان اضافه شود و در انتهای نیز عبارت ” اعتبار این مصوبه تا پایان سال به پایان می‌رسد” درج شود.

نوری با بیان اینکه شهرداری تهران به دلیل اینکه پرمشغله است، با این شرکت همکاری می‌کند، عنوان کرد: اما نظارت کافی نسبت به تعهداتی که شرکت آب و فاضلاب دارد را ندارد یا با تغییر مدیران این نظارت به فراموشی سپرده می شود.

وی گفت: ما به شرکت آب و فاضلاب خیلی کمک کردیم و بازهم کمک خواهیم کرد، اما باید به تعهداتشان عمل کنند و طی چهارسال شبکه فاضلاب تهران را تکمیل کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of