۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
معاون درمان وزارت بهداشت:

عارضه جدی و نگران ‌کننده ای از واکسن کرونا نداشته ایم

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت عوارض واکسن کرونا، گفت: به طور مرتب عوارض همه کسانی که واکسن دریافت می ‌کنند، در سامانه وزارت بهداشت ثبت می ‌شود و مواردی که تاکنون ثبت شده عوارض متعارف یک واکسن مانند درد محل تزریق، تب خفیف، دردهای استخوانی و همان علائمی است که ممکن است بعد از تزریق هر واکسن ویروسی اتفاق افتد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر قاسم جان‌ بابایی، در حاشیه برگزاری شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه ‌های علوم پزشکی، درخصوص عوارض واکسن کرونا، گفت: در زمینه عوارض واکسن، خوشبختانه ما عارضه جدی و نگران ‌کننده نداریم. سامانه ‌ای در وزارت بهداشت داریم که به طور مرتب عوارض همه کسانی را که واکسن دریافت می‌ کنند، در آن ثبت می‌ شود. بر این اساس تاکنون عوارضی که داشتیم عوارض متعارف یک واکسن است مانند درد محل تزریق، تب خفیف، دردهای استخوانی و همان علائمی که ممکن است بعد از تزریق هر واکسن ویروسی اتفاق بیفتد.

وی افزود: مواردی که درباره فوتی ناشی از تزریق واکسن گزارش شده، هم در دانشگاه ‌ها کمیته علمی داریم هم در وزارت بهداشت که تمام پرونده ‌های این بیماران بررسی می ‌شود و بعد از تحلیل و بررسی گزارش می ‌شود. از آنجایی که واکسیناسیون از سنین بالای ۸۵ سال و بعد بالای ۸۰ سال و بعد هم افرادی بالای ۷۵ سال شروع شده، بسیاری از این عزیزان ممکن است که بیماری ‌های زمینه ‌ای داشته باشند و علت فوتشان ناشی از آن بیماری زمینه ‌ای باشد. به هر حال ما سالانه ۴۰۰ هزار فوتی غیر کرونا در کشور از قبل هم داشتیم که مهمترین علت آن سن بالا بوده که افراد ممکن است دچار بیماری نارسایی کلیه، دیابت پیشرفته و یا فشار خون پیشرفته باشند. در پرونده‌ هایی هم که بررسی شده، فوتی ‌ها به دلیل بیماری زمینه‌ ای بوده، نه واکسن. بنابراین مردم نگران واکسن نباشند و  طبق برنامه ‌ریزی‌ها این واکسن را دریافت می کنند.

دکتر جان ‌بابایی ادامه داد: در شرایط اوج کرونا مجبور شدیم خدمات غیر اورژانس را مقداری کمرنگ کرده و ظرفیت تمام مراکز دولتی، تامین اجتماعی، خصوصی و خیریه و سازمان‌ هایی مانند نیروهای مسلح با اولویت کرونا بوده است. حال با توجه به روند رو به کاهش کرونا از همکارانمان خواهش کردیم که هرچه زودتر خدمات غیراورژانس را هم آغاز کنند. گرچه در تمام این مدت خدمات اورژانسی را انجام می‌ دادیم. کمااینکه در فروردین امسال نسبت به فروردین سال ۱۳۹۹ میزان حوادث جاده‌ ای‌ شش برابر شده بود که خدمات ‌دهی در این موارد انجام شد.

وی گفت: از دستاوردهای این دوره این بود که علیرغم اینکه بار بیماری بسیار بیشتر بود و تعداد مراجعه کنندگان ما در بیمارستان ها چه برای سرپایی چه بستری، تقریبا دو برابر پیک‌ های قبلی بوده و سه برابر هم افراد جوانمان بیش از گذشته مبتلا شدند و همچنین در اکثر استان‌ ها بیش از ۸۰ درصد سوش‌ ها از نوع انگلیسی بوده است، با این حال میزان مرگ و میر نسبت به بار بیماری کمتر شد و به نصف آمار گذشته رسیده بود. البته همین میزان فوتی هم مایه تاسف است و قابل جبران نیست، اما با تلاش کادر بهداشت و درمان این شرایط ایجاد شد.

وی در ادامه درخصوص موضوع توزیع انسولین نیز تصریح کرد: ما در سال گذشته یک تجربه خوب داشتیم و توزیع داروهای بیماران هموفیلی، تالاسمی، ام اس، بیماران پیوندی را به صورت یک برنامه الکترونیک به صورت حواله الکترونیک در تهران کامل اجرا کردیم که باعث شد بسیاری از خطاها و سوء استفاده ها شناسایی و از آنها جلوگیری شد و حتی ما کاهش مصرف را هم نسبت به سال گذشته داشتیم. به طوریکه در برخی موارد مصرف برخی داروها حدود ۲۰ درصد کمتر شده بود که دلیلش این بود که ممکن بود در این حوزه تخلفاتی انجام شود.

وی افزود: در مورد انسولین قلمی سازمان غذا و دارو در ماه‌ های پایانی سال ۱۳۹۹ میزان توزیع آن را تقریبا دو برابر اوایل سال انجام داد و تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار انسولین قلمی را به سه میلیون و ۶۰۰ هزار انسولین رساند. منتهی همچنان مواردی داریم که مورد اعتراض مردم است. بر این اساس به دانشگاه ‌ها اعلام کردیم که تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تمام اطلاعات  بیمارانی که دریافت ‌کننده انسولین قلمی هستند، با کد ملی در سامانه بیماری‌ های نادر که در دسترس مردم و مراکز بهداشتی و درمانی است، وارد کنند. بعد از احصاء این اطلاعات دقیقا مشخص می‌ شود چه کسی، در چه منطقه ‌ای و به چه میزان انسولین قلمی دریافت می ‌کند.

دکتر جان بابایی در پایان تاکید کرد: بر این اساس سازمان غذا و دارو هم توزیع انسولین قلمی را بر اساس این اطلاعات انجام خواهد داد و دسترسی مردم قطعا بهتر شده و در نزدیکترین داروخانه به محل زندگی ‌شان می ‌توانند با مشخصاتی که از قبل با کد ملی در این سامانه ثبت کرده ‌اند، انسولین مورد نیازشان را دریافت کنند. خواهش می کنم کسانی که این انسولین را دریافت می کنند به مراکز بهداشتی و درمانی منطقه خودشان مراجعه کنند و اطلاعات را وارد کنند. همچنین اگر می ‌توانند به مراکز بیمارستانی که درمانگاه دیابت دارند، برای ثبت اطلاعاتشان مراجعه کنند. ما حدود ۵۵۰ مرکز دیابت بیمارستانی در کشور داریم که می توانند در آنجا اطلاعاتشان را وارد کرده و راستی آزمایی شده و با این کار می توانیم نگرانی مردم را در زمینه انسولین به حداقل برسانیم. در زمینه انسولین با تلاش های وزارت بهداشت و ارزهایی که تامین خواهد شد، نگرانی مردم برطرف می‌ شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x