۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰

عادی دیدن شرایط کرونا ، پیامدهای غیرقابل جبرانی خواهد داشت

استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر چه در بحث آمار ابتلای بیماران روند کاهشی و ثابتی داریم، اما خطر کرونا همچنان در کمین است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، معتمدیان با بیان این مطلب در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونای استان خاطرنشان کرد: با بازگشت برخی از شهرها به روال عادی، حساسیت‌ مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش پیدا کرده در حالی که کرونا از بین نرفته و حتی ضعیف هم نشده است.

وی با اشاره به صحبت های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، تصریح نمود: مواردی همچون طولانی شدن زمان شیوع بیماری، تصمیمات کشوری برای بازگشت برخی امور به شرایط عادی و مواردی از این دست در این کاهش حساسیت ها مؤثر بوده اند.

به گفته استاندار خراسان جنوبی، افزایش آمار ابتلای بیماران در برخی استان ها ناشی از همین کاهش حساسیت هاست.

وی با اشاره به عواقب ناشی از این اتفاق و عادی جلوه نمودن شرایط، بر لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر و ارائه راهکارهایی در جهت اعلام خطرات به مردم با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای تأکید کرد.

معتمدیان اظهار داشت: تأکید ما در ستاد مدیریت کرونای استان، همچنان بر پرهیز مردم از رفتن به سفرهای غیرضروری است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی  ادامه داد: در سفرهای ضروری نیز به ویژه در زمان استفاده از اتوبوس، قطار یا هواپیما، رعایت دستورالعمل های بهداشتی الزامی است.

به گفته وی، تأکید ستاد بر رعایت پروتکل ها، صرفاً به جهت کاهش آسیب‌های وارده به مردم می باشد.

استاندار با اشاره به شرایط موجود، خاطرنشان کرد : در ابتدای کار و با وجود محدودیت‌های ابلاغی و تعطیلی اماکن عمومی، مهمترین وظیفه ما نظارت بر روند اجرای مصوبات بود اما در شرایط فعلی، باید حساسیت موضوع را به صورت مکرر به مردم یادآوری نماییم.

معتمدیان در ادامه به برخی از مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین تصمیمات ستاد، موزه‌ها و اماکن تاریخی برای بازدید عموم با رعایت دستور العمل های بهداشتی بازگشایی شد.

وی از بازگشایی دانشگاه ها هم گفت و خاطرنشان کرد: از روز شنبه ۱۷ خرداد، دانشگاه ها برای برگزاری واحدهای عملی پذیرای دانشجویان خواهند بود.

به گفته وی، دانشگاه ها مکلفند با برنامه ریزی دقیق در جهت حفظ سلامت دانشجویان، رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی را در برنامه داشته باشند.

استاندار با تأکید بر فعال تر شدن کمیته نظارت و ادامه یافتن نظارت‌ها توسط واحدهای نظارتی گفت: تمکین از مصوبات ستاد ملی کرونا الزامی است، لذا با این کنترل ها باید از بروز تخطی ها ممانعت کنیم.

معتمدیان یادآور شد: با توجه به مصوبه سوم خرداد ماه ستاد ملی کرونا، کلیه مساجد کشور در تمامی مناطق بدون توجه به رنگ بندی شهرها صرفاً برای برگزاری نماز جماعت باز شده است.

وی رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در اختیار داشتن وسایل شخصی مثل سجاده، مهر و جانماز، حضور در مسجد در حداقل زمان ممکن و ممانعت از برگزاری هر گونه تجمعی غیر از نماز جماعت را از موارد تأکید شده در این مصوبه عنوان کرد.

به گفته وی، در همین راستا از روز شنبه ۱۷ خرداد ماه، نماز جماعت ادارات نیز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به همراه داشتن لوازم فردی مثل جانماز،استفاده از ماسک و در حداقل زمان ممکن برگزار می شود.

استاندار از برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) نیز گفت: بر اساس مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا، مراسم گرامیداشت این روز عزیز، با محوریت سپاه پاسداران و با رعایت کلیه دستورالعمل های بهداشتی و در فضای باز صورت می گیرد.

معتمدیان متذکر شد:حفظ سلامت مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مهمترین علل اعمال محدودیت ها و تأکیدهاست.

وی یادآور شد: عدم توجه به دستورالعمل ها و عادی دیدن شرایط می تواند پیامدهای بسیار نامطلوب و گاه غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x