Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بازدید: 110

ظریف: مبنای قدرت جمهوری اسلامی‌‎مردم است نه قدرت خارجی

وزیر امور خارجه گفت: قدرت جمهوری اسلامی‌‎در این است که گفتمان دیگری را به جهان معرفی کرده است؛ گفتمانی که مبنای قدرت، مشروعیت، امنیت، پیشرفت و استقلال خود را مردمش می‌‎داند.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی‌‎و کرامت انسانی که در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد، افزود: ما هیچ وقت امنیت نمی‌‎خریم و هیچ وقت امنیت نمی‌‎فروشیم زیرا امنیت، پیشرفت و مشروعیتِ خود را از مردم می‌‎گیریم.

وی ادامه داد: آنها(غربی‌ها) ما را تحریم می‌کنند؛ البته تحریم لغت غلطی است و نباید از آن استفاده کنیم زیرا تحریم در لغت به معنای ابزار اجرای قانون است.آنچه آنها انجام می‌‎دهند تروریسم است و هدف تحریم‌ها مردم و انسان‌ها هستند.

وزیر امور خارجه گفت: گروهی از کشورها آینده  و امنیت خود را در گروی وابستگی می‌‎بینند و امنیت را قابل خریداری تصور و فکر می‌کنند با پرداخت پول و خرید اسلحه می‌‎توانند امنیت خود را حفظ کنند و از تاریخ نیز درس نمی‌‎گیرند.  هم آنکه دوست خود را تبدیل به دشمن و او را محکوم، تحریم و متهم به نقض حقوق بشر کرده و هم آن طرف که دید پول برایش امنیت نمی‌‎آورد.

ظریف اضافه کرد: مگر عربستان  ۷۵ میلیون دلار در اختیار رژیم صدام قرار نداد که علیه ایران مبارزه کند و مردم ایران را به خاک و خون بکشد؟ چرا نفهمید پول، امنیت نمی‌‎آورد و بعد از این، صدام همان سلاح را علیه عربستان به کار برد. آن‌ها هنوز هم امید دارند که رژیم صهیونیستی که ۷۰ سال است خانه برادران و خواهرانشان را اشغال کرده  و امروز گنبد آهنین‌اش نمی‌تواند حتی در برابر موشک‌های حماس مقاومت کند، در برابر دریوزگی‌شان از آن‌ها حمایت کند.

وی ادامه داد: چه تفاوتی است میان رژیم صهیونیستی که امروز هزینه ورودش را به جامعه بین‌المللی می‌پردازید. امروز برای آنکه رژیم صهیونیستی را توجیه کنید، کنفرانس ورشو تشکیل می‌دهید و میلیاردها خرج می‌کنید ولی کسی در آن کنفرانس حاضر نمی‌شود چون دنیا به افول این گفتمان توجه می‌کند؛ افول گفتمان حذف، زورمداری، قانون‌گریزی، یکجانبه‌گرایی، ترجیح منافع یک گروه بر منافع جمع و افول گفتمان وابستگی.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: اینها یک گفتمان و  نگرش نسبت به انسان، روابط اجتماعی، روابط بشری و روابط بین‌المللی است.

وزیر امور خارجه افزود: دیروز هفتاد و چهارمین سالگرد بمباران هیروشیما و هفتاد و چهارمین سالگرد استفاده از سلاح هسته ای در طول تاریخ بود؛ سلاح هسته ای، سلاح کشتار جمعی و غیرنظامیان است. تفکری که معتقد است برای حتی خاتمه دادن به یک جنگ می‌تواند صدها هزار انسان را به نابودی بکشاند.

ظریف ادامه داد: امروز هم وزیر خارجه‌اش اعلام می‌کند مردم ایران باید تصمیم بگیرند که آیا نان می‌خواهند یا ادامه سیاست‌های کنونی. این، همان سیاست است و تفاوتی در آن نگرش و دیدگاه به وجود نیامده است. آیا این مردم از نظر شما حقوق و کرامت انسانی دارند؟

وی با بیان اینکه تروریسم یعنی استفاده از ابزار زورمدارانه برای تحمیل روش‌های سیاسی مورد نظر، افزود: پمپمئو می‌گوید ما آن قدر بر مردم ایران فشار وارد می‌‎کنیم و امیدواریم خودشان دولتشان را تغییر دهند. اگر این تروریسم نیست پس چیست؟ تروریسمی‌‎که ۸۲ میلیون انسان را هدف قرار داده  و قرار است با فشار اقتصادی مردم ایران را از منابع و امکانات خود محروم کند.

ظریف تصریح کرد: این سیاستی است که گفتمانش بر مبنای تحمیل، حذف، کشورگشایی و قانون گریزی است. گروهی هم هستند که با تکیه بر این گفتمان می‌‎خواهند پیشرفت، اقتدار و سربلندی بخرند. آیا نوکری با سربلندی یکی است؟(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of