Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
بازدید: 172

طنز ترامپ در خطاب قرار دادن همتای مصری خود!

«وال استریت ژورنال» با اشاره به لحن به ظاهر طنزآمیز ترامپ در خطاب قرار دادن همتای مصری‌اش به عنوان «دیکتاتور محبوب من»، از بُعد دیگری از روابط واشنگتن و قاهره پرده برداشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، ترامپ و عبدالفتاح السیسی در حاشیه اجلاس گروه ۷ امسال مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موضوع فلسطین را بررسی و درباره اهمیت دستیابی به راه حل‌های سیاسی برای بحران‌ لیبی و سوریه توافق کردند.

السیسی  در این دیدار، بر اهمیت تلاش‌های مشترک جامعه بین الملل برای مقابله با خطر تروریسم و توقف کمک مالی و تسلیحاتی به گروه‌های تروریستی و حمایت مصر از تمامی‌تلاش‌ها به منظور یافتن یک راه حل عادلانه و فراگیر برای موضوع فلسطین تاکید کرد.

وی همچنین، بر لزوم هماهنگی و مشورت با دولت آمریکا درباره راه‌های تحکیم صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه در سایه بحران‌های موجود و خطرات ناشی از آن، تاکید کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش روز جمعه خود از بعد دیگری از روابط آمریکا و مصر پرده برداشت و نوشت: ترامپ ماه گذشته در حاشیه اجلاس گروه ۷ در شهر «بیاریز» فرانسه، در حالی که در جلسه ای منتظر رئیس جمهور مصر بود، پرسید: دیکتاتور محبوب من کجاست؟

به نوشته این روزنامه، صدای ترامپ آن قدر بلند بود که جمع کوچکی از مقام‌های آمریکایی و مصری آن را بشنوند.

تعدادی از افرادی که در این اتاق حضور داشتند گفتند که این سوال ترامپ را شنیده اند. شاهدان گفتند که بر این باورند که رئیس جمهور با لحن شوخی این سوال را مطرح کرده اما سوال او با سکوتی حیرت انگیز مواجه شد.

وال استریت ژورنال افزود: مشخص نیست که آیا سیسی در آن جمع حاضر بود  و این سخن ترامپ را شنید یا نه.

کاخ سفید از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است و امکان دسترسی به مقام‌های مصری برای اظهار نظر راجع به این موضوع وجود نداشت.

این روزنامه توضیح داد که در  جلسه صبح روز ۲۶ آگوست (۴ شهریور) گروه ۷ امسال دستکم ۱۰ نفر از مقام‌های آمریکایی و ۳ نفر از مقام‌های مصری منتظر ورود السیسی بودند که رئیس جمهور آمریکا این اظهارات را مطرح کرد.

«استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی وقت آمریکا که به تازگی استعفا داد، از جمله مقام‌های آمریکایی حاضر در این جلسه بودند. برخی دیگر از افرادحاضر را «کری کادلو» دستیار سیاست‌های اقتصادی رئیس جمهور، «باب بلر» مشاور ارشد رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و یک مترجم تشکیل می‌دادند. به گفته شاهدان «سامح شوکری» وزیر امور خارجه مصر و «عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات عمومی‌این کشور از جمله مقام‌های مصری حاضر در این جلسه بودند.

دقایقی بعد از این طعنه ترامپ، السیسی با او ملاقات کرد و خبرنگاران اجازه یافتند دیدار آنها را پوشش بدهند. ترامپ روابط خود با السیسی را ستود و اشاره کرد که سران دوکشور بلافاصله بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ مذاکرات با یکدیگر را آغاز کرده اند.

ترامپ که برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ میزبان السیسی بود گفت: ما به خوبی همدیگر را درک می‌کنیم. او بسیار سختگیر  اما مرد خوبی است و کار فوق العاده‌ای در مصر انجام داده است.

اصلاحات قانون اساسی که اوایل سال جاری میلادی در پارلمان مصر تصویب شد امکان ریاست جمهوری السیسی برای چند دوره متوالی را ایجاد کرد.

به دنبال این نشست دوجانبه، مصر اشاره به هیچ گونه تنشی به دنبال این اظهارات ترامپ نکرد.

دفتر ریاست جمهوری مصر بعد از این نشست با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «رئیس جمهور ترامپ از مصر  و رئیس جمهور السیسی و توسعه ای که به رغم بی ثباتی در منطقه، به ایجاد ثبات، امنیت و رشد این کشور  منجر شده است، قدردانی کرد.

وال استریت ژورنال افزود: حتی اگر این اظهارات ترامپ به قصد شوخی باشد اما توجهات را به یک جنبه نگران کننده از روابط آمریکا و مصر جلب کرده است. حکومت استبدادی السیسی از زمان به قدرت رسیدن به دنبال کودتای سال ۲۰۱۳ انتقادهایی را برانگیخته است. بر  اساس گزارش سازمان ملل، وزارت امور خارجه آمریکا و گروه‌های غیر دولتی، دردوران حکومت  السیسی مقام‌های  مصری متهم به بازداشت هزاران نفر از مخالفان سیاسی، شکنجه و کشتار زندانیان و مانع تراشی در مقابل اپوزیسیون سیاسی  شده اند.

کاخ سفید از انتقاد علنی از دولت مصر به دلیل سابق حقوق بشر این کشور خودداری کرده است. مصر در مقابل با دفاع از اقدامات خود مدعی است که این کشور با افراط گرایان و تروریست‌ها مبارزه می‌کند.

این روزنامه  آمریکایی نوشت: دولت ترامپ روابطش را با دیگر رهبران جهان که استفاده از متدهای استبدادی شهرت دارند از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین ارتقا داده است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of