۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
گفتگو با دکتر حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مبارزه با کرونا در برنامه «در انتهای الوند»،

طرح محدودیت‌ها دوهفته‌ای نیست!

باید توجه داشت که بحث طرح هوشمند محدودیت‌ها متناسب است با وضعیت و روند بیماری کوید 19 در شهرها، نکته مهمی که نباید فراموش شود این است که اعلام‌شده مدت این طرح دو هفته است، درحالی‌که چنین نیست و چون بیماری حالت مزمن پیداکرده ما نیازمند به برنامه طولانی‌مدت هستیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر به نقل از تینا نادری مدیر رابط عمومی برنامه در انتهای الوند، دکتر حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مبارزه با کرونا روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه در برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» درباره طرح محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذر گفت:

 در فرایند طی شده ۹ ماه گذشته یعنی از اواخر بهمن و اویل اسفند ۹۸ که با کرونا مواجه شدیم، به دلیل رفتارهای ویروس و ویژگی‌های ناشناخته آن، تصمیمات بنا به‌ضرورت اجرا می‌شد و در این ۹ ماه تصمیمات متفاوتی هم گرفته و اجرا شد.

مانند طرح فاصله‌گذاری اجتماعی؛ اما رفته‌رفته این ویروس از همه‌گیری اجتماعی تبدیل به همه‌گیری مزمن شده و تصمیم‌گیری در حوزه مدیریت بیماری نیازمند به یک سری برنامه‌های بلندمدت است بر این اساس وزارت بهداشت ۷ راه برد را برای مدیریت بیماری از این زمان به بعد تنظیم کرده است:

 اول: تشدید نظارت بر پروتکل‌ها.

دوم: انجام تست‌های گسترده است، از دیروز خط تولید تست‌های سریع نیز شروع به کارکرده که کمک بزرگی است به پیدا کردن بیماران و ایزوله کردن این افراد و نزدیکانشان در قرنطینه.

سوم: همان بیماریابی است.

چهارم: ارتفاع سطح آگاهی و آموزش به مردم است.

پنجم: حفاظت از گروه‌های آسیب‌پذیر است.

ششم: تعیین محدودیت‌های هوشمند و در آخر تقویت درمان سرپایی است که هدف عمده تمام آن‌ها کمک به بیمارستان‌ها و کادر درمان است بلکه بار آن‌ها کمتر شود.

باید توجه داشت که بحث طرح هوشمند محدودیت‌ها متناسب است با وضعیت و روند بیماری کوید ۱۹ در شهرها، نکته مهمی که نباید فراموش شود این است که اعلام‌شده مدت این طرح دو هفته است، درحالی‌که چنین نیست و چون بیماری حالت مزمن پیداکرده ما نیازمند به برنامه طولانی‌مدت هستیم.

یعنی هر هفته وزارت بهداشت گزارشی از وضعیت شهرها دارد که ما برای آن‌ها سه رنگ زرد، نارنجی و قرمز در نظر گرفته‌ایم و بسته به رنگ و وضعیت آن شهر محدودیت‌ها اعمال می‌شود که محدود به ساعت خاصی نیست و در کل روز اجرا می‌شود.

خواهش من از مردم این است که در تمامی این طرح‌ها همراهی کنند، زیرا اگر همراهی و همکاری آن‌ها نباشد طرح نتیجه‌ای نخواهد داشت و باعث می‌شود که روند بیماری مدیریت نشود.

برنامه در انتهای الوند به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای نجمه جودکی، حامد مهربانی و مجید یحیایی از حدود ساعت ۷:۲۰ روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x