۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
استاندار ایلام:

طرح غربالگری محله ای کرونا در ایلام آغاز می شود

استاندار ایلام گفت: طرح شهید سلیمانی موسوم به غربالگری محله به محله به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های کرونایی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سپاه امیرالمومنین(ع) در سراسر استان آغاز می‌شود.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، قاسم سلیمانی دشتکی در نشست فوق العاده ستاد استانی مبارزه با کرونا که با موضوع طرح غربالگری محله به محله برگزار شد، ضمن محکوم کردن ترور ناجوانمردانه دانشمند فاضل هسته ای کشور گفت: شهید فخری زاده خدمات ارزنده ای در بحث کرونا و ساخت نخستین کیت تشخیص کرونا و همچنین در خصوص انرژی صلح آمیز هسته ای داشت و اینجا شهادت این دانشمند برجسته کشور را به مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و ملت شریف ایران اسلامی تبریک و  تسلیت عرض می کنم.

وی در ادامه گفت: استکبار جهانی بداند که خون شهدای ما هدر نمی رود و هر یک از دانشمندان و بزرگان ما را ترور کند هزاران نفر جایگزین او شده و راه او را ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به ترورهای اوایل انقلاب گفت: آیا بعد از ترور شهید بهشتی هزاران شهید بهشتی دیگر در کشور ایجاد نشد، آیا بعد از ترور شهید رجایی و شهید باهنر رئیس جمهور و نخست وزیر وقت و دیگر اعضای کابینه دولت، دیگر دولت ها تشکیل نشدند!

وی افزود: خون شهدا باعث بارور شدن بیشتر انقلاب خواهد شد و در حال حاضر نیز به همین صورت است.

استاندار ایلام در بخش دیگری از صحبت های خود از عملکرد ستاد استانی مبارزه با کرونا ابراز رضایت کرد و گفت: امروز با همکاری خوب مردم و پای کار بودن مسئولان درگیر در کار ستاد استانی مبارزه با کرونا و با اعمال محدودیت های جدید خوشبختانه توفیقات بسیار خوبی حاصل شده است که می طلبد در رسانه ها بر روی آن مانور زده شود و باعث امیدواری بیشتر مردم برای تداوم همکاری ها تا ریشه کنی کرونا شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر تمام ارکان نظام از نماینده محترم ولی فقیه در استان گرفته تا سپاه پاسداران و بسیج و نهادهای نظامی انتظامی و امنیتی، دستگاه قضا،  دستگاه های اجرایی اصناف و بازاریان و دیگر قشرها و البته با همراهی خود مردم در حال مبارزه برای از بین بردن ویروس کرونا هستند.

وی افزود: اینکه بالای ۹۰ درصد محدودیت ها در بازار رعایت می‌شود و یا ۹۷ درصد دستگاه های اجرایی مصوبات را اجرا می کند و در بحث محدودیت های شبانه بیش از ۹۵ درصد رعایت شده آیا اینها به معنای پیروزی و موفقیت در بحث کرونا نیست!

سلیمانی دشتکی با عنوان این مطلب که در دو هفته گذشته رکورد بیش از ۴٠٠ بستری را داشته ایم و تعداد مرگ و میر ما نیز به ۱۱ نفر رسیده بود گفت: اما امروز خوشبختانه همکاری و همدلی مردم و مسئولان در مبارزه با کرونا جواب داده است تا در حال حاضر تقریبا میزان بستری های ما به نصف یعنی حدود ۲۲٠ نفز رسیده باشد و این به معنی نتیجه بخش بودن اقدامات ستاد کرونا است.

وی درخصوص محدودیتها در سطح ادارات نیز گفت: اینکه در مصوبه ستاد ملی کرونا ذکر شده که در مناطق قرمز حداکثر یک سوم کارکنان در محل کار خود حضور یابند به این معناست که اگر مدیر تشخیص دهد می‌تواند حتی آن را به یک چهارم یا یک پنجم نیز کاهش دهد و اینگونه مصوبات عملا به معنای تعطیلی دستگاه‌های اجرایی و ادارات می باشد.

استاندار ایلام با اشاره به مصاحبه‌ رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص تعطیلی ادارات، گفت: در آن مصاحبه اشتباه لفظی تعطیلی به معنای تعطیلی کامل دستگاه های اجرایی قلمداد شده بود و بعداً هم در مصاحبه‌ای که با صداوسیما و داشتیم بیان شد که لازم از طریق ستاد ملی کرونا این گونه تصمیمات ابلاغ گردد و باید منتظر مصوبه ستاد ملی کرونا باشیم.

وی در ادامه گفت: رئیس جمهور نیز در جلسه ستاد ملی کرونا بیان کرد که تعطیلی به آن شکل معنا ندارد و محدودیت های مناطق سه گانه ادامه یابد و ما هم بیان کردیم که ادارات می‌توانند حتی با نیروهای کمتری هم فعالیت‌های خود را ادامه دهند.

استاندار ایلام در ادامه خواستار انعکاس توفیقات بدست آمده در بحث کرونا شد و گفت: باید با انعکاس اخبار مناسب و امیدبخش به دنبال امید آفرینی در بین مردم باشیم نه اینکه فقط انتقاد کنیم و  مسائلی را که در اصل درست نیست و وجود ندارد را در جامعه انعکاس دهیم!

وی با تاکید بر این مهم که مسائل و مشکلات سیاسی و شخصی را در فضای دیگری پیگیری کنیم نه در مسائلی که با سرنوشت  و جان مردم در ارتباط است، گفت: امروز همه ما بایست در جبهه ای مشترک با کرونا مبارزه کنیم.

نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از صحبت های خود به اجرای طرح مهم غربالگری محله‌ای که با محوریت بسیج و سپاه در حال اجرا است، گفت: طرح غربالگری به صورت معکوس کار بسیار بزرگی است که مقدمات آن به سرعت انجام شد و در حال حاضر در محلات استان  با کمک بسیج و سپاه در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: در غربالگری مستقیم افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند قرنطینه می‌شوند و از تردد آنها  جلوگیری می‌شود و همچنین افرادی که با آنها در ارتباط بوده اند تست شده و پس از شناسایی مبتلایان قرنطینه می شوند.

وی افزود: اما در غربالگری معکوس ما محله به محله  افرادی را که بیماری زمینه ای دارند یا مسن هستند و یا خانم های باردار و همینطور افرادی که به کرونا مبتلا شده اند را شناسایی می‌کنیم و نیازهای آنها را برطرف می‌کنیم تا آنها در اجتماع حضور پیدا نکنند.

استاندار ایلام گفت: این برنامه با همت برادران بسیجی و سپاه پاسداران و همکاری نهادهای مختلفی همچون دانشگاه علوم پزشکی، هلال احمر،  نیروی انتظامی و دیگر نهادها به خوبی در حال اجراست و تاثیر مستقیمی در جلوگیری از انتشار بیماری و همچنین جلوگیری از بیماری افراد زمینه ای دارد.

وی در ادامه گفت: تقسیم بندی توسط سپاه و دانشگاه‌علوم‌پزشکی صورت گرفته و پایگاه‌های بسیج و همچنین مراکز درمانی و بهداشتی به عنوان پایگاه اصلی در محلات برای کمک رسانی به این گونه افراد در نظر گرفته شده است.

سلیمانی دشتکی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از همکاری خوب مردم و مسئولان در اجرا و رعایت پروتکلهای بهداشتی خواستار تداوم این همراهی و همدلی تا ریشه کنی ویروس کرونا شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments