۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

طرح ضربتی آموزش سلامت در مدارس

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: هیچ مدرسه‌ای کمبود مواد شوینده ندارد اما برای تحکیم سرانه بهداشتی جای کار وجود دارد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش دربرنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع بیماری‌های واگیر و نظام آموزشی درباره «روند ارائه آموزش به معلمان و تجهیز مدارس به مواد ضدعفونی کننده و اینکه آیا آموزش و پرورش در این باره غافلگیر شده است؟»، اظهار کرد: آموزش‌های عملی، حضوری و میدانی به علت توصیه به عدم اجتماعات، را نداریم اما آموزش ضمن خدمت برای معلمان تعریف شده و از طریق مجازی برای همه منابع انسانی پیش بینی شده که در سراسر کشور انجام شود و خود ما هم به علت توصیه‌های پیشگیرانه کرونا، آموزش میدانی را تاکید نمی‌کنیم.

وی درباره دستورالعمل‌های بهداشتی گفت: بهداشت فردی و محیط مدرسه، بهداشت تجهیزات و فضا، توصیه‌های تغذیه‌ای و دستورالعمل ضدعفونی برای مدارس ارسال و به همه استان‌ها ابلاغ شده است؛ از زمان اوج گرفتن کرونا در چین، تهیه و ارسال دستورالعمل‌ها را با همکاری وزارت بهداشت آغاز کردیم و جلسات ویدئو کنفرانسی با استان‌ها برگزار شد.

حمیدی با اشاره به آموزش‌های داده شده، افزود: قبل از کرونا، اچ وان ان وان را داشتیم و آموزش گسترده‌ای داشته‌ایم و درباره ضدعفونی نیز اولویت بندی کرده‌ایم ابتدا مدارسی که حوزه انتخابیه بودند، دوم مدارس شبانه‌روزی و مدارس پرجمعیت و در نهایت کل مدارس کشور  و خوشبختانه ۱۰۰ میلیارد تومان هم برای سرانه بهداشتی مدارس گرفته شده است.

وی ادامه داد: هر دانشجومعلمی‌که فارغ التحصیل می‌شود دو واحد بهداشت و سلامت دارد؛ ضمنا ۱۲ درسنامه و کریکلوم با همکاری وزارت بهداشت تالیف شده و کتاب بهداشت و سلامت برای کلاس دوازدهم تهیه و وارد برنامه درسی شد که در امتحان نهایی هم سنجیده می‌شود؛ کتاب سفیران سلامت نیز برای متوسطه اول و دوم تهیه شده و آموزش‌های لازم در طول زمان ارائه می‌شود.  پیشنهاد شده که محتوای آموزش بهداشتی در بخش‌های مختلف درسی در پایه‌های ابتدایی و متوسطه اول گنجانده  شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: تأکید کرده‌ایم که ظرفیت برنامه ویژه بوم نیز وجود دارد و برنامه ریزی آن بر عهده مدیر است و قرار است هر زمان مدرسه‌ها باز شدند، برنامه بوم برای پیشگیری از کرونا اختصاص داده شود.

حمیدی با بیان اینکه حتما مشکلاتی نیز داریم، اظهار کرد: عین آموزش‌های فعلی برای کرونا را برای اچ وان ان وان داشته‌ایم. اکنون حساسیت درباره کرونا بیشتر شده است اما اکنون با سرانه جدید تخصیصی به محض بازگشایی مدارس یک طرح ضربتی برای مدارس پیش بینی کردیم و در پنج‌شنبه وزیر با مدیران صحبت کردند تا مدرسه ای نباشد که شوینده و تجهیزات ضدعفونی خریداری نکرده و نداشته باشند یعنی همه مدارس باید در وهله اول شوینده‌ها و مواد ضدعفونی را داشته باشند.

وی با بیان اینکه قبلا یعنی حدود شش سال قبل منابع سلامت مدارس صفر بوده است، گفت: با مستقل شدن ردیف تربیت بدنی و سلامت در بودجه،  اعتباراتی پیش بینی شد. فلورایدتراپی، آهن یاری، توزیع ویتامین دی و.. انجام می‌شود و دانش‌آموزان یک تا دو مرتبه در سال فلوراید تراپی می‌شوند و در متوسطه دوم آهن یاری و ویتامین دی را دارند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: وزارت بهداشت هم به ما خدمات می‌دهند و بهورزها به مدرسه می‌آیند و کار انجام می‌شود. البته اعتبار امر سلامت باید بیش از اینها باشد و شیوع کرونا نیز فرصتی برای توجه عمیق به مسائل بهداشتی مدرسه است.

وی با اشاره به اینکه غربالگری بینایی سنجی و شنوایی سنجی در شناسنامه سلامت دیده شده است، گفت: تمام اطلاعات در سامانه سیب وارد می‌شود و با کدملی هر دانش‌آموزی، مشخصات بهداشتی وی قابل مشاهده است؛ سامانه سناد و سیب در حال اتصال به یکدیگرند و وضعیت بهداشتی آنها مشاهده می‌شود.

حمیدی افزود: به اندازه کافی مربی بهداشت نداریم. در چندسال آینده ۳۵۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند و اولویت کلاس محوری بوده که کلاس بدون معلم نماند و به موارد مشابهی چون مربی بهداشت سهمیه کمتری داده شده است.

وی ادامه داد: اتفاقاً موضوع کرونا تهدیدی است که باید به فرصت تبدیل شود و به تحکیم و بهبود بهداشت مدارس کمک کند. باید اجازه بدهند دانشگاه فرهنگیان مربی بهداشت تربیت کند؛ مجوز رشته‌ها را از وزارت علوم می‌گیرند و تا وزارت بهداشت نپذیرد و مجوز نیروهای بهداشتی و پزشکی را بدهند آنها به ما مجوز نمی‌دهند ولی اگر مجوز داده شود در اولین فرصت سیلابس‌های درسی را تهیه می‌کنیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: برآورد ریالی خدمات آهن یاری، ویتامین دی و فلوراید تراپی صدها میلیارد تومان است و عدد بالاست اما در آموزش و پرورش باید در سازمان نوسازی مدارس مسائل بهداشتی دیده شود. برای مدارس نوساز اینکار را می‌کنند و تدابیر بهداشتی را لحاظ می‌کنند اما ما ۱۰۷ هزار مدرسه با قدمت بالای ۲۰ سال داریم.

وی افزود: سرانه بهداشتی برای مواد شوینده دیده شده و دولت تخصیص داده که یا به استان‌ها رسیده و یا فردا می‌رسد. هماهنگی با کارخانجات انجام شده تا مواد لازم را ابتیاع کنند و استانها از منابع دیگر هزینه کرده بودند که این پول هم به آنها کمک می‌شود.

حمیدی با بیان اینکه کمبود همه جا هست و جای بهبود وجود دارد، گفت: هیچ مدرسه‌ای کمبود مواد شوینده ندارد. اما برای تحکیم سرانه بهداشتی جای کار وجود دارد. اکنون کار تیمی‌ملی شکل گرفته و روز به روز تحکیم می‌شود و همکاری بین ملت و حاکمیت این مشکل را از سر راه برخواهد داشت.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments