۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

طرح شعاری خروج از NPT هیچ وقت عمرش به قانون‌گذاری نمی‌رسد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از ویژگی‌های و افتخارات برخی از سیاستمداران در ایران این است که می‌توانند دشمن زیادی را برای کشور جذب کنند.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، حشمت الله فلاحت پیشه در ارتباط با روند بررسی طرح خروج ایران از NPTگفت: اینکه چه کسی از اعضای کمیسیون امنیت ملی این طرح را امضا کرده؟ اطلاعی ندارم اما این طرح را امضا نکردم و امضا هم نمی‌کنم، در کمیسیون هم که مطرح شود قطعا مخالف صحبت خواهم کرد.

او ادامه داد: از ویژگی‌های و افتخارات برخی از سیاستمداران در ایران این است که می‌توانند دشمن زیادی را برای کشور جذب کنند. طرح خروج از NPT از آن قبیل طرح‌هاست که دشمنان کشور را زیاد می‌کند و باید به چنین رفتارهایی در عالم سیاست شک کرد. کشوری به اسم جمهوری اسلامی‌ایران حدود ۳ دهه بر بنیاد حقوقی NPT، کل مواضع  و رفتارهای سیاسی و فنی‌اش شکل گرفته و به یک باره در قالب یک طرح برخی سعی می‌کنند این بنیاد را از زیر پای کشور، خارج کنند، به معنای خالی کردن بنیاد حقوقی جمهوری اسلامی‌ایران در موضوع هسته‌ای است.

فلاحت پیشه گفت: ۳۰ سال است در قالب NPT همه بازرسی‌ها را پذیرفتیم، بالاترین بازرسی‌های هسته‌ای در طول تاریخ از کشور ایران صورت گرفته و با افتخار هم ایران پاک‌ترین کشور بوده و تنها کشور عضو باشگاه، کشورهای دارای غنی‌سازی هستیم که بدون تخلف به این مرحله رسیدیم. ایران قابلیت‌های مختلف در حوزه هسته‌ای دارد که می‌تواند به فناوری‌های هسته‌ای در حوزه‌های مختلف برسد، در چنین شرایطی طرح موضوع خروج از NPT معنایش این است که ایران بلافاصله ذیل فصل هفتم و هشتم ملل متحد می‌رود، یعنی همان مکانیسم ماشه‌ای که آمریکایی‌ها سعی می‌کنند، اروپا را تحت فشار قرار بدهند، را فعال می‌کند.

او در ارتباط با عواقب خروج ایران ازNPT گفت: با خروج از NPT عملا مکانیسم ماشه علیه ایران آن‌هم توسط برخی از ایرانیان فعال می‌شود، به همین دلیل این کار را خیلی مشکوک می‌دانم. در قالب NPT می‌توانیم به قابلیت فناوری هسته‌ای برسیم، وکلای ما می‌توانند از NPT استفاده کنند و کل برنامه هسته‌ای کشور را تثبیت و توجیه و مشروع‌سازی کنند، کاری که تاکنون صورت گرفته است.

نماینده مردم  اسلام‌آباد غرب گفت: خروج از NPT یعنی عزم کشور برای انجام یک‌سری تخلفات هسته‌ای جزم شود که معنایش افتادن در مسیر کره شمالی و مسیر کشورهای دیگری است که به این فناوری و به سمت بمب هسته‌ای رسیدند، در صورتی که در کشور برای بمب هسته‌ای، منع فقهی داریم. معتقدم این طرحی است که شاید، برخی افراد ناخودآگاه در مسیری گام برمی‌دارند که دشمنان جمهوری اسلامی‌آن را به معنای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ملت ایران توسط بخشی از سیاست‌مداران ایرانی، قلمداد کنند.

او در صورت رای آوردن این طرح در مجلس دهم گفت: وقتی هیئت رئیسه این طرح را در جریان تعطیلی به کمیسیون ارجاع داده معنایش این است که این طرح به مجلس دهم نمی‌رسد. فقط طرح‌های دوفوریتی با توجه به عمر باقی‌مانده از مجلس و در دستور بودن بودجه ۹۹ قابلیت پیگیری در این مجلس را دارند. حتی اگر طرح یک فوریتی هم باشد با توجه به عمر محدود مجلس، دیگر یک فوریتی هم به بررسی نمی‌رسد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: بنابراین طراحان هم می‌دانند طرح‌خروج از NPT شعاری است، البته شعارهایی که به ضرر مملکت تمام می‌شود و به افتخارات کسانی اضافه می‌شود که مهم‌ترین افتخار زندگی‌شان افزایش دشمنی‌ها علیه ملت ایران بوده است. هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران دشمن ندارد. این طرح هیچ وقت عمرش به قانون‌گذاری نمی‌رسد مگر اینکه این را تبدیل به دو یا سه فوریت کنند که مجلس به دو یا سه فوریت و حتی به یک فوریت، چنین طرحی رأی نمی‌دهد. در کمال تأسف عرض می‌کنم مملکت ما بیش از آنکه به خاطر رفتارهای سیاست خارجی‌اش هزینه دهد به خاطر شعارهای اشتباهی، هزینه می‌دهد. مطرح کردن و رسانه‌ای شدن این طرح به اندازه کافی به سیاست خارجی و هسته‌ای و سیاست داخلی کشور آسیب رسانده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments