۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰

طرح تحول سلامت با انجام اصلاحات پیش می‌رود

سخنگوی دولت، با اشاره به نقدهایی که به طرح تحول سلامت وارد است، گفت: امروز مقداری از روزهایی که طرح تحول سلامت شیب تند گرفت، آهسته‌تر حرکت می‌کنیم.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی ربیعی، شب گذشته در همایش روز جهانی رادیولوژی و تقدیر از پزشکان رادیولوژیست جانباز دوران دفاع مقدس،  با بیان اینکه ما درک می‌کنیم وضعیت اقتصادی مردم خوب نیست و تحت فشار هستند، اظهار داشت: فشارهای زیادی به جامعه وارد شده است. ما حرف نزدیم و نخواستیم کام جامعه را تلخ و دشمن را شاد کنیم، اما اکنون که در حال رسیدن به ثبات هستیم، یادمان نرود در همین دولت و در پنج سال نرخ تورم ۱۲ درصد را تجربه کردیم و مزد را از تورم پیشی دادیم، اما هیچ دوره‌ای مانند اکنون تحت فشار نبوده ایم.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ترامپیسم شوک زیادی به ما و زندگی مردم وارد کرد، افزود: اکنون که اقتصاد و زندگی مردم در حال ثبات است، این حرف‌ها را می‌زنیم و گر نه دولت نخواست حرف بزند، ولی مخالفان به دولت زیاد حمله کردند، اما اکنون به تعادل رسیدیم و در حال تعادل مثبت هستیم.

وی، کار رادیولوژیست‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: گروه‌های مرجع در حال از بین رفتن هستند، اما پزشکان و اساتید هنوز گروه مرجع هستند و آلام مردم را در سینه دارند.

ربیعی با اشاره به سالگرد درگذشت محمد تقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی، یادآور شد: امروز سالگرد مرحوم نوربخش است. هم جبهه‌ای بود، هم غمخوار مردم و هم کارآمد. یاد او و شهدای جامعه پزشکی را گرامی‌می‌داریم.

سخنگوی دولت گفت: کار من چه در دولت و چه در دانشگاه شبیه شما رادیولوژیست‌ها است. پیشرفت تکنولوژی، تصویربرداری پزشکی را توسعه داده و نقش آن را در درمان افزایش داده است.

وی ادامه داد: سهم شما در اقتصاد پزشکی افزایش یافته، یادم هست در تعرفه‌ها، رشته رادیولوژی ضریب k نداشت. زمانی که وزیر رفاه بودم سعی کردم رادیولوژی را به این ضریب اضافه کنم.

ربیعی با بیان اینکه امروز با مشکلات مالی روبه‌رو هستیم، اظهار داشت: امروز مقداری از روزهایی که طرح تحول سلامت شیب تند گرفت، آهسته‌تر حرکت می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ما با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم. البته نقدهایی هم وجود دارد. شاید باید زیرساخت‌ها آماده‌تر می‌شدند و به نظام ارجاع بیشتر توجه می‌کردیم.

ربیعی با بیان اینکه طرح تحول سلامت اجرا می‌شود و باید پیش برود، تصریح کرد: طرح بیمه اجباری را که هفته قبل در دولت تصویب کردیم، به خاطر آن بود که حدود ۶ میلیون نفر فاقد دفترچه بیمه هستند که بیشتر آنها هم حاشیه‌نشین هستند.

سخنگوی دولت افزود: در زمینه اصلاح تعرفه‌ها اقدام خواهیم کرد. می‌دانم کار رادیولوژی با توجه به افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها غیراقتصادی است.

وی تصریح کرد: ما یک میلیارد یورو برای تسهیلات در این باره تخصیص دادیم که باید سال بعد هم ادامه یابد. بخش‌های سی تی اسکن و ام آر آی مقرون به صرفه نیستند که باید برای آن چاره جویی کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه طرح تحول سلامت قطعا یکی از طرح‌های موفق بود هر چند نقد هم به آن وارد است، خاطرنشان کرد: این طرح، طرح بزرگی بود که با انجام اصلاحات، هم به بیماران و هم جامعه پزشکی کمک می‌کند.

ربیعی تاکید کرد: در دولت رابطه خوبی میان دستگاه‌ها و انجمن‌ها و صنوف پزشکی ایجاد شد و همکاری خوبی میان طرف‌ها سامان گرفته است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments