۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴

طرح آمریکا و اروپا برای انتقاد شدید از ایران!

آمریکا و اروپایی‌ها طرح خود را برای انتقاد از ایران در نشست ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد اعلام کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، دیپلمات‌های اروپایی گفتند، فرانسه، آلمان و انگلیس از طرح انتقاد شدید از ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی در نشست فصلی ناظر هسته‌ای سازمان ملل در وین، عقب نشینی کردند.

ایالات متحده و سه امضاکننده اروپایی توافق هسته‌ای ایران (معروف به E3) در حال تلاش برای احیای دیپلماسی با تهران هستند، در حالی که به نقض مداوم ایران در توافق پاسخ می‌دهند. اما پس از ظهور طرح سانسور ایران، ایران با عصبانیت واکنش نشان داد و پیشنهاد مذاکرات هسته‌ای را رد کرد.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ایالات متحده و E3 رایزنی‌هایی در مورد آنچه در مورد قطعنامه انجام می‌دهند، که می‌تواند ایران را به دلیل محدود کردن دسترسی بازرسان سازمان ملل به چندین سایت هسته‌ای و عدم ارائه پاسخ به آژانس انرژی هسته‌ای در مورد ذرات اورانیوم در دو سایت اعلام نشده، مورد انتقاد شدید قرار دهد.

ایران تهدید کرده بود که قبل از رسیدن به توافق با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ماه گذشته، بازرسی‌ها را با شدت بیشتری محدود خواهد کرد. ایرانی‌ها تهدید کردند که اگر اروپایی‌ها با قطعنامه خود پیش بروند، آن توافق را لغو می‌کنند.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند، ایالات متحده موافق قطعنامه است.

با این موقعیت، دولت بایدن نشان داد که می‌خواهد دموکراسی را زنده نگه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از این تصمیم بایدن استقبال کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از این تصمیم استقبال کرد، که به گفته وی می‌تواند زمینه را برای بازگشت همه طرفین به اجرای کامل توافق ۲۰۱۵ که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج کرد، کمک کند.

توافق هسته‌ای ایران و E3

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در بیانیه‌ای گفت که در حال حاضر فرصتی دیگر به ایران داده شده است تا قبل از ۳ ماه دیگر هیئت مدیره آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی جلسه همکاری لازم را ارائه دهد.

دیپلمات آمریکایی گفت: ایالات متحده نظرات ما را در مورد مراحل بعدی هیئت مدیره با توجه به اینکه آیا ایران فرصتی را که قبلاً برای استفاده نهایی از نگرانی‌های آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بین‌المللی و معتبر برطرف کرده است، بررسی خواهد کرد.

برنامه اعلام شده دولت بایدن این است که در صورت بازگشت ایران به رعایت محدودیت‌های هسته‌ای خود، با لغو تحریم‌ها به توافق سال ۲۰۱۵ برگردد. اما طرفین در مورد چگونگی توالی این مراحل اختلاف نظر دارند و مقامات ارشد ایالات متحده همچنان هشدار می‌دهند که با هر توافقی فاصله زیادی دارند.

دو ساعت پس از آنکه فرانسه، آلمان و انگلیس اعلام کردند که از این قطعنامه عقب نشینی می‌کنند، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و اعلام کرد که ایران برای اولین بار توافق کرده است تا درباره ذرات اورانیوم مشکوک با آژانس انرژی هسته‌ای بین‌المللی بحث کند.

گفتگوهای ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در اوایل آوریل برگزار می‌شود.

سوال اصلی این است که آیا ایران با پیشنهاد ایالات متحده برای مذاکرات غیررسمی میان امضا کنندگان توافق موافقت می‌کند؟

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments