۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

طراحی پروتئین با عملکرد خاص از روی زخم!

دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند پس از سال‌ها تلاش هم اکنون می‌توانند پروتئین‌های جدید که عملکردهای خاصی دارند را از روی زخم سطحی طراحی کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، پروتئین‌ها ماشین‌های مولکولی هستند که همه موجودات زنده را به جنب و جوش در می‌آورند زیرا آنها جلوی عفونت‌های کشنده را می‌گیرند و سلول‌های آسیب دیده را بازسازی می‌کنند و انرژی خورشید را جذب می‌کنند. از آنجا که درک اساسی ما در مورد نحوه عملکرد پروتئین‌ها تاکنون همانند یک معما برایمان بوده است، انسان‌ها تنها با اصلاح مواردی که در طبیعت رخ می‌دهد می‌توانند قدرت پروتئین‌ها را مهار کنند. ماشین مولکولی(Molecular machine) دسته‌ای از مواد بیولوژیکی با اندازه‌های مولکولی و نانومتری هستند، که در اثر خودآرایی و کنار هم قرار گیری ذره به ذره مواد به وجود می‌آیند.

این شروع تغییر است. دانشمندان “دانشگاه واشنگتن” اخیرا اظهار کرده‌اند اکنون می‌توانند با گذشت چندین دهه از تحقیقات اساسی، ظهور محاسبات ارزان و انقلاب ژنومیک در خواندن و نوشتن دی.ان.ای، پروتئین‌هایی با عملکردهای خاص را از روی زخم سطحی طراحی کنند.

“دیوید بیکر”(David Baker) استاد بیوشیمی و مدیر موسسه طراحی پروتئین “دانشگاه واشنگتن”(University of Washington) طی این مطالعه در مورد چگونگی پیش‌بینی فرآیندهای الگوریتمی نظیر طراحی “د نووو”(de novo) ساختار پروتئین، مکانیسم‌های تاشو پروتئین و عملکرد پروتئین جدید گفته است.

در حال حاضر طراحی پروتئین محاسباتی برای ایجاد پروتئین با ساختارهای جدید با استفاده از پیش‌بینی ساختار تکراری و خصوصیات ساختار تجربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نتایج نشان می‌دهد که پروتئین‌های جدید که توسط ژن‌های مصنوعی رمزگذاری می‌شوند، می‌توانند در رایانه‌هایی که دقت آنها بسیار بالا و در سطح اتمی است، طراحی شوند.

در آوریل ۲۰۱۹، موسسه طراحی پروتئین‌ها(IPD) به عنوان بخشی از پروژه” آدیشس”(Audacious) که جانشین جایزه TED است، انتخاب شدند. در نتیجه موسسه طراحی پروتئین‌ها اکنون در حال گسترش تحقیقات خود در زمینه طراحی واکسن، توسعه دارو برای اهداف مختلف درمانی و توسعه درمان‌های هوشمند و نانوموادهای نسل آینده و موارد دیگر است.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments