۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵

طالبان و آمریکا توافق نامه خود را مجددا تنظیم می‌کنند!

فرستاده ویژه ایالات متحده در افغانستان روز پنجشنبه گفت که با طالبان توافق کرده است که تعهدات خود را تحت معاهده خروج نیروها تنظیم مجدد کند و تعداد تلفات را در این کشور کاهش دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، فرستاده ویژه ایالات متحده در افغانستان روز پنجشنبه گفت که با طالبان توافق کرده است که تعهدات خود را تحت معاهده خروج نیروها تنظیم مجدد کند و تعداد تلفات را در این کشور کاهش دهد، جنگی که در جنوب هلمند شاهد نبردهای شدید است.

این هفته، طالبان با حمله به مرکز ولایت هلمند، تلاش کردند تا مرکز استان را بگیرند و در نتیجه جنگ هزاران غیرنظامی را آواره کرد.

زالمای خلیل زاد، نماینده ایالات متحده در توییتر خود گفت که وی و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ایالات متحده در افغانستان، جلسات مختلفی را با طالبان برگزار کرده‌اند.

وی گفت: ما توافق کردیم که با رعایت دقیق تمام مولفه‌های توافق نامه طالبان_ایالات متحده و همه تعهدات انجام شده، اقدامات را دوباره تنظیم کنیم. در حال حاضر تعداد زیادی از افغان‌ها در حال مرگ هستند. با تنظیم مجدد توافق نامه، انتظار داریم که تعداد قابل توجهی کاهش یابد.

این هفته ایالات متحده در آغاز حملات به هلمند در حملات هوایی علیه طالبان شرکت کرد و طی آن نیروهای طالبان ایستگاه‌های بازرسی عمده را گرفتند و راه را به مرکز استان بستند.

در یک توافق در ماه فوریه بین ایالات متحده و طالبان گفته شد که نیروهای خارجی تا ماه مه ۲۰۲۱ افغانستان را در ازای تضمین‌های ضد تروریستی از طالبان، که با مذاکره در مورد آتش بس دائمی و فرمول تقسیم قدرت با دولت افغانستان مذاکره انجام می‌شود، افغانستان را ترک می‌کنند.

مقامات افغان: خواسته‌های ترامپ با وجود طالبان غیرمنطقی است!

دیپلمات‌ها و مقامات هشدار داده‌اند که افزایش خشونت موجب کاهش اعتماد لازم برای مذاکرات صلح موفق در دوحه می‌شود.

طالبان و آمریکا

به نشانه ادامه مذاکرات، سخنگوی طالبان و یک مذاکره کننده دولت افغانستان روز چهارشنبه گفتند که برخی از مذاکره کنندگان آن‌ها با یکدیگر ملاقات کردند تا در مورد موضوعات مورد اختلاف و راه حل‌های حاضر بحث کنند.

مقام ارشد صلح افغانستان به روزنامه فایننشال تایمز گفت که هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواستار حضور سربازان آمریکایی تا کریسمس در خانه شده است و این باعث شده طالبان در مذاکرات جایگاه بهتری داشته باشند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان، در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه توسط فایننشال تایمز منتشر شد، گفت: هیچ کس هیچ چیز شفاف و روشنی ارائه نکرده است.

وی گفت که طالبان ممکن است این مسئله را به نفع خود ببینند و در صورت عقب نشینی ایالات متحده با زور بازگردد.

یک مقام ارشد دولت افغانستان که از معرفی وی خودداری کرد گفت که خواسته‌های ترامپ در توییتر غیر عملی است.

وی گفت: این موضوع با واقعیت‌های موجود در تضاد است و این فقط برای مخاطبان ایالات متحده بوده و در سیاست‌های کلی ایالات متحده برای افغانستان تأثیری ندارد.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments