۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴

ضرورت هوشمندسازی پلیس/سردار کیوان ظهیری

برای رسیدن به پلیس در تراز جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب به مولفه هایی نیازمندیم که یکی از آنها هوشمندسازی است تحقق پلیس هوشمند و هوشمندسازی پلیس یکی از اولویت های جدی ناجا می باشد.

امروزه به تناسب رشد سریع تحولات محیطی در جهان، سازمان ها نیز در مسیری حرکت می کنند که بتوانند خود را در همسویی با این تحولات محیطی هماهنگ کرده تا اهداف و رسالت خود را تحقق بخشند.

چالش های محیطی عصر حاضر از نظر پیشرفت سریع فناوری، افزایش انتظارات ارباب رجوع و ضرورت انعطاف پذیری، سازمان را به مسیری جهت جستجوی  راهی برای رشد و تعالی قرار می دهد.

کلانتری به عنوان نماد و ویترین ناجا، نقش مهم در حفظ و استقرار نظم و امنیت ، احساس امنیت و پیشگیری از جرم بنابراین سطح و کیفیت در جامعه ایفا می کنند بنابراین سطح و کیفیت خدمات انتظامی و قضائی ارائه شده در کلانتری می تواند بر رضایت افراد جامعه و متقاضیان این خدمات پلیس تاثیر گذاشته و میزان مشارکت اجتماعی را افزایش و تحت تاثیر خود قرار دهد.

تمرکز بر افزایش خدمات پلیسی در ابعاد مختلف به منظور جلب رضایت مشتریان و ذی نفعان سازمانی خود نیازمند مولفه های زیادی مانند ، دقت ، صحت عمل و سرعت در پاسخگویی مناسب به درخواست کنندگان خدمات پلیس است و در این رابطه ارتقاء سطح فناوری و توانمند سازی کارکنان در جنبه های سخت افزاری و نرم افزاری کمک شایانی می کند.

برای رسیدن به پلیس در تراز جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب به مولفه هایی نیازمندیم که یکی از آنها هوشمندسازی است تحقق پلیس هوشمند و هوشمندسازی پلیس یکی از اولویت های جدی ناجا می باشد. پلیس هوشمند: یعنی دقت بالاتر، سرعت بیشتر، اشراف بیشتر و اقتدار بیشتر در ماموریت ها و مبارزه مقتدرانه با هرگونه ناامنی و بی نظمی و قانون گریزی .

امروزه برای استفاده و داشتن داده ها، اطلاعات و دیتاهای صحیح نیازمند به فناوری های نوین هستیم. استفاده از فناوری های نوین و اطلاعات بروز، پلیس را دستخوش تغییرات اساسی قرار داده است. به همین دلیل رویکرد پلیس، رویکردی علمی و دانش محور می باشد.

توانمندی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز در قرن بیست و یکم دقیقا وابسته به توسعه و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربرد آن دارد پلیس پیشگیری می تواند با بالابردن ظرفیت و منابع کافی در جهت دسترسی و استفاده سریع از دانش، اطلاعات و فناوری توانمندی های خود را نشان داده و از فرصت ها بهره برداری لازم را داشته و تفاوت و تأثیرگذاری خود در جامعه را در جهت ساماندهی امنیت عمومی دو چندان سازد.

استفاده از فناوری اطلاعات در ناجا

استفاده پلیس از فناوری اطلاعات و ارتباطات نه تنها متخصصان فناوری اطلاعات و کارکنانی که فناوری اطلاعات را در محیط کارشان به طور منظم استفاده می کنند، تحت تاثیر قرار داده، بلکه محیط سازمان، خود سازمان و به طور کلی دنیای اجتماعی مرتبط با سازمان پلیس را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

فرماندهان و مدیران باید از این تغییرات آگاهی یافته و برای درک و سازگاری مناسب با آنها تلاش می کنند به ویژه در سطح انگیزش کارکنان، می توان انتظار وقوع تغییرات اساسی را داشت.

 تاثیرات فناوری اطلاعات و ارتباطات در توانمندسازی کارکنان

۱-افزایش سرعت

محاسبه و پردازش سریع اطلاعات و انتقال فوری آن بین واحدهای سازمان پلیس، کاهش زمان انجام کار و ارسال اطلاعات، افزایش بهره وری و امکان جست و جو دستیابی سریع به اطلاعات را نیز فراهم می کند.

۲-افزایش دقت

در مشاغل مختلف سازمان پلیس که بیشتر فعالیت ها بر محور اصلی پلیس و مبتنی بر انسان است، دقت انجام کار متغیر است، از این رو استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات دقتی بالا و ثابت را در فعالیت های سازمان پلیس تامین و تضمین می کند.

۳- کاهش اندازه فیزیکی منابع اطلاعات و ارتباطات در سازمان پلیس و به کارگیری آن دیگر لزومی به حمل و نگهداری حجم زیادی از کتاب های مرجع، مستندات، سوابق فعالیت های انجام گرفته، منابع و دانش فردی و سازمانی وجود ندارد. به راحتی می توان در کامپیوتر دیسک فشرده و ابزارهای دیگر اطلاعات طبقه بندی شده را ذخیره نمود و با اعمال یک سیستم امن و تعریف سطوح دسترسی مناسب خیلی سریع تر به آنها در هنگام لزوم دسترسی پیدا کرد.

۴-حذف برخی از فرآیندهای زائد اداری در سازمان پلیس استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث افزایش شفافیت در انجام کارها می شود و بسیاری از فرآیندهای زائد و زمان گیر اداری را حذف می کند.

۵- امکان همکاری از راه دور

استفاده از مخابرات، شبکه اینترانت سازمان، تلفن، تلفن کنفرانس، ویدئو کنفرانس و همچنین سیستم های همکاری مشترک در سازمان پلیس برای تبادل نظر، مشورت، دسترسی سریع و آسان به نحوه فعالیت گروه های کاری دیگر و در صورت لزوم بهره گیری از نتایج کاری آنان، اطلاع از آخرین تصمیمات متخذه و غیره، نمونه هایی از کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در این زمینه هستند.

۶-کاهش هزینه های سازمان پلیس غالبا توجه به موارد فوق در سازمان به خصوص افزایش سرعت که باعث انجام کار بیشتر می شود، بهره وری سیستم به شکل قابل توجهی تغییر می کند و در نتیجه باعث کاهش مقدار زیادی از هزینه ها می گردد.

نتیجه گیری:

هوشمندسازی پلیس با بیان اینکه لازمه مدیریت صحیح، تصمیم گیری صحیح است و نیاز به داشتن داده ها و دیتاهای صحیح و دقیق برای تصمیم گیری درست همواره احساس می شود، ابعاد هوشمندسازی پلیس به طور کلی به فرآیندهای سازمانی ، عوامل انسانی و بخش های مرتبط با حوزه فناوری تقسیم می شود، لذا اگر بتوان حوزه مرتبط با فناوری را به خوبی مدیریت کرد، مشکلات ناشی از عوامل انسانی و فرآیند های سازمانی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و در نهایت مقصود حاصل می شود.

سردار کیوان ظهیری- رئیس پلیس پیشگیری فاتب

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of