۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱

ضرر سیگار الکترونیکی کمتر از سیگار نیست

یک متخصص قلب هشدار داد که سیگارهای الکترونیکی فریب شرکت های دخانیات است و مصرف آن ضررش کمتر از سیگار نیست.

محمدعلی شریفی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی‌دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: ویپ یا سیگار الکترونیک، فریب بزرگ کارخانه‌های تولید دخانیات در سالهای اخیر است.
شریفی اظهار کرد: در سال‌های اولیه تولید سیگار الکترونیکی قرار به شبیه سازی استعمال سیگار در افراد درگیر با دخانیات بود که بدون ضرر باشد و فقط اثر روانی استعمال سیگار بر روی افراد داشته باشد اما متاسفانه مضرات سیگار الکترونیکی یا ویپ ،از نظر علمی‌ثابت شده است.

وی افزود: درحال حاضربا آزمایشها و نمونه گیری‌های انجام شده در مورد مضرات دودسیگار الکترونیک و عوارض ایجاد شده در مصرف کنندگان ویپ نشان از التهاب مجراهای هوایی، برونشیت، ، سرگیجه و حالت تهوع بعد از استفاده از این دستگاه‌ها دیده شده و نیز افراد غیرسیگاری با مصرف این نوع سیگار‌ها در معرض اعتیاد به نیکوتین هستند.تحقیقات در حال انجام بسیاری در سراسر جهان در حال انجام است و سوالات فراوانی هنوز بی پاسخ مانده است.

شریفی ادامه داد:مصرف سیگارالکترونیک بین جوانان زیر۳۰ سال در حال گسترش است و تعداد نوجوانانی که از ویپ استفاده می‌کنند، رو به فزونی است. یک تحقیقات جهانی در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان داد بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز دبیرستانی در دنیا از سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند که در مقایسه با سال گذشته میلادی آن حدود ۷۸ درصد افزایش نشان می‌داد.

این متخصص قلب اضافه کرد:استعمال و استفاده از سیگارهای الکترونیکی موجب کاهش جریان خون در شریان مختلف بدن مثل شریان ران (شریان فمورال) می‌شود.باکاهش جریان خون ، میزان اکسیژن رسانی نیز کمتر شده و تمرکز و توانایی یادگیری نیز کاهش می‌یابد. این سیگارها حاوی مواد شیمیایی مضر و جدیدی هستند که می‌توانند به اندازه سیگارهای معمولی به مصرف‌کننده آسیب برسانند.

شریفی خاطر نشان گرد: سازمان بهداشت جهانی درسال گذشته میلادی اظهار نگرانی از افزایش مصرف ویپ کرده،و هشدار داد خانواده‌های سراسر دنیا مراقبت بیشتری از نوجوانان داشته باشند و همچنین دولت‌ها با تبلیغات بی خطر بودن سیگارهای الکترونیکی برخورد کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of