۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

صندوق ذخیره ارزی پول ندارد/ اعتبار یک میلیارد یورویی مقابله با کرونا در وضعیت نامعلوم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در حال حاضر وضعیت صندوق ذخیره ارزی مناسب نیست و به همین دلیل هم وضعیت تامین مبلغ یک میلیارد یورو از این صندوق برای مقابله با کرونا خیلی مشخص نیست.

جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت در بهارستان در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در باره سرنوشت یک میلیارد یورویی که قرار بود برای مبارزه به کرونا در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد، افزود: با توجه به وضعیت ارزی کشور و صندوق توسعه ملی، دولت دچار مشکل شده و صندوق آن چنان موجودی ای نداره که بتواند چنین مبلغی را پرداخت کند.

وی تصریح کرد: ولی به هر حال چون مصوبه مجلس است و باید اجرا شود به اعتقاد من باید این پول در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد.

کوچکی نژاد تاکید کرد: قرار شد وزیر بهداشت را برای شنیدن گزارش وضعیت به کمیسیون دعوت کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به وضعیت موجود و کمبود منابع ارزی، چه منبعی برای تامین این ارز اختصاص خواهد یافت، گفت: شرایط خیلی سخت شده است اما به هر حال این امکان و منبع وجود دارد چراکه در حال حاضر صادرات نفتی و میعانات و پتروشیمی داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا پتروشیمی ها هنوز هم در وارد کردن ارزهای صادراتی به سامانه نیما تعلل دارند؛ افزود: پتروشیمی هم هزینه های زیادی دارند و به همین جهت معتقدند که نمی توانند ارز ۴۲۰۰ تومانی تحویل دولت بدهند.

کوچکی نژاد درباره این پرسش که بانک مرکزی به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و مجلس در این باره چه کاری می کند، تصریح کرد: مجلس هم مانند بانک مرکزی مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و هیچ جای قانون هم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد و دولت به صورت سلیقه ای در این باره عمل کرده و قطعا به کشور آسیب می رساند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments