۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶

صندوق توسعه ملی با اصلاح صحیح نظام بودجه‌ریزی محافظت می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است دولت نباید از صندوق توسعه ملی برای جبران کسری استفاده کند.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، سیدتقی کبیری با اشاره به فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی درباره بخش صندوق توسعه ملی، گفت: تأسیس صندوق توسعه ملی یکی از اقدامات خوبی است که در گذشته برای حل کمبودهای اعتباری کشور انجام شده و حمایت ویژه ای از حوزه تولید صورت می‌دهد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی‌در ادامه با بیان اینکه صندوق توسعه ملی به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم اقتصادی کشور تأسیس شد، عنوان کرد: متأسفانه در دولت فعلی از این صندوق به عنوان جبران کننده مشکلات استفاده می‌شود که هر بار به مشکل کوچکی بر می‌خورند با اصرار و التماس از مقام معظم رهبری اذن می‌گیرند که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کنند و ایشان نیز بنا به مصالحی این اذن را می‌دهند این در حالی است که این صندوق باید برای روز مبادا و تضمینی برای اقتصاد و تولید باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید طبق قانون بودجه سالیانه درصدی به صندوق توسعه ملی اضافه شود که متأسفانه در سال جاری این اتفاق نیفتاده است و فقط از منابع درآمدی این صندوق کاسته شده است که محل اشکال است.

کبیری در ادامه با بیان اینکه دولت در موضوع سیل اوایل سال برخی مناطق و بعضی مسائل دیگر از محل منبع به راحتی برداشت کرده است، اظهار داشت: باید توجه داشت که هرچه از ذخایر صندوق توسعه ملی کم شود در آینده و مواقع حساس کمتر می‌توان از آن استفاده کرد ضمن اینکه باید طبق قانون مصوب مجلس در قالب تسهیلات از صندوق برداشت کرد و برای اشتغال زایی روستایی و عشایری استفاده کرد که این قانون نیز به درستی اجرا نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: دولت باید در برداشت از ذخایر ارزی احتیاط کند و صرفا در مواقع ضروری از آن برداشت کند اما در ساده ترین مسائل وقتی با مشکل مواجه می‌شوند منبع آماده ای می‌بینند و از آن برداشت می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در نظام بودجه ریزی اشکالاتی به وجود آمده که باعث می‌شود در پایان سال و استفاده از صندوق خود را نشان دهد، گفت: از این رو رهبری تدبیری کردند که ساختار و نظام بودجه ریزی اصلاح شود که در گام دوم انقلاب هم به آن اشاره شد و بعد از آن اصلاحاتی نیز انجام شد اما آنچه مد نظر رهبری بود، طراحی یک بودجه منظم، واقع بینانه و بدون هدررفت هزینه‌ها بود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌در پایان خاطرنشان کرد: در موضوع بنزین نیز اگر نظام بودجه ریزی درستی داشتیم، نیاز به جراحی با این اثرات منفی نبود و دولت در طول سالیان قیمت بنزین را به این میزان می‌رساند بدون اینکه فشار چندانی به جامعه وارد شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments