۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

صلح هرمز اقدامی در برابر طرح ژاندارم منطقه‌ای ایالات متحده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد پیشنهاد صلح هرمز اقدامی در برابر طرح ژاندارم منطقه ای ایالات متحده است.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مسعود گودرزی درخصوص پیشنهاد رئیس‌جمهور درباره طرح صلح هرمز با هدف تامین امنیت منطقه توسط کشورهای حوزه خلیج فارس، گفت: امنیت منطقه غرب آسیا طی چند دهه گذشته وضعیت شکننده ای داشته است زیرا کشورهای غربی تلاش کردند از وضعیت نابسامان برخی کشورها سوء استفاده کرده و بازار جدید فروش تسلیحات برای خودشان ایجاد کنند.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بر این اساس می توان ادعا کرد یکی از بیشترین فروش های تجهیزات نظامی در قرن اخیر در منطقه خلیج فارس  انجام شده است.

وی ادامه داد: باید یادآور شد در دهه های گذشته مسئله ژاندارم منطقه ای مطرح بود؛ به عبارتی مقامات کاخ سفید به این نتیجه رسیدند که می توانند بدون هیچ هزینه ای و با بهره گیری از برخی کشورها امور و اهدافشان در غرب آسیا را محقق کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: روند مذکور تا جایی ادامه داشت که دیگر کشور قوی برای آمریکایی ها باقی نماند، از این رو تلاش کردند ائتلاف منطقه ای با همراهی برخی از کشورهای پولدار حاشیه خلیج فارس راه اندازی کنند و بر این اساس پایگاه های نظامی در این کشورها ایجاد کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشنهاد اخیر صلح هرمز بر اساس مولفه هایی همچون توافق بر سر منافع و تهدیدها، اختلافات و اشتراکات است، خاطرنشان کرد: بنابراین می توان اذعان کرد پیشنهاد کشورمان  یکی از منطقی ترین الگوهای امنیتی-دفاعی محسوب می شود که برای تحقق آن نیاز به اقدامات دیپلماسی و رایزنی های سیاسی است.

چندی پیش رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه منطق ما منطق خلیج فارسی است که امنیت آن از درون باشد، گفت که امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان درون زاست و نیروهای خارجی برای ملت ما و منطقه ما مشکل و ناامنی می‌آفرینند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments