۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
رییس سازمان بهزیستی کشور:

صف پشت نوبت امداد باید به صفر برسد/ پرداخت ماهانه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه و مستمری

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: باید با تمام قوا از خانواده‌های جایگزین که تمایل به پذیرش فرزند بدون سرپرست موثر را دارند استقبال کنیم و پشت نوبتی امداد را هم به صفر برسانیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور،دکتر حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور،به همراه دکتر “اسدالله حیدری” مدیر کل بهزیستی استان البرز، مهندس سلیمی‌رئیس مجمع خیرین کشور و جمعی از خیرین کشوری و استانی از بخش‌های مختلف شیرخوارگاه امام علی(ع) بازدید کردند.

قبادی دانا در حاشیه این بازدید با اشاره به حساسیت موضوع شیرخوارگاه‌ها گفت: فرزندان شیرخوارگاه‌ها زبان دفاع و بیان ندارند اما حق و حقوق کاملی دارند و این موضوع مسئولیت ما را در طریقه رفتار، نگهداری این کودکان و واگذاری آنها به خانواده‌های مناسب، چند برابر می‌کند.

وی همچنین به قوانین بهزیستی مبنی بر اداره شدن حاکمیتی شیرخوارگاه‌ها اشاره کرد و افزود: ۳۴ شیرخوارگاه درسطح کشور به صورت حاکمیتی اداره می‌شوند که البته این قانون در ۴ استان استثنا دارد و استان البرز یکی از این استان‌هاست که با مشارکت خیرین اداره می‌شود.

دکتر قبادی دانا با اشاره به اهمیت نقش خیرین در فعالیت‌های بهزیستی، گفت: البته در اداره همه شیرخوارگاه‌ها، خیرین حامی‌ ما بوده‌اند و بدون وجود آنها، سازمان بهزیستی و فعالیت‌های عام المنفعه معنایی ندارد زیرا حضور خیرین به نوعی تبلیغ کار خیر است تا هم فرزندان ما برای خیر رساندن آموزش ببینند و هم خود ما از کار خیر لذت ببریم.

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به رویه امروز کشورهای پیشرفته مبنی بر عدم توسعه شیرخوارگاه‌ها و حمایت و نگهداری از کودکان فاقد سرپرست موثر در خانواده‌های جایگزین، تصریح کرد: سیاست سازمان بهزیستی نیز همین است و هدف ما توسعه شیرخوارگاه‌ها نیست. بلکه باید با تمام قوا از خانواده‌های جایگزین که تمایل به پذیرش فرزند بدون سرپرست موثر را دارند استقبال کنیم و پشت نوبتی امداد را هم به صفر برسانیم.

دکتر قبادی دانا خاطرنشان کرد: با همت و تلاش همکاران بهزیستی، آمار کودکانی که در شیرخوارگاه‌ها و مراکز نگهداری می‌شوند در طی این سال‌ها ثابت نگه داشته شده است و از ۲۶ هزار کودک بدسرپرست و فاقد سرپرست موثر تحت پوشش بهزیستی، ۱۶ هزار کودک در خانواده جایگزین و ۱۰ هزار کودک در مراکز نگهداری می‌شوند.

وی افزود: متاسفانه مبلغ ماهیانه امداد بسیار ناچیز است و تلاش می‌کنیم مبلغ آن را درآینده ای نزدیک به مبلغ یارانه معلولان در حوزه توانبخشی برسانیم که البته این افزایش نه بر مبنای افزایش بودجه بلکه برمبنای مدیریت مناسب منابع، بازبینی فرایندهای قبلی، رساندن نقطه‌ای کمک به نیازمند واقعی و بهره گیری از IT است و تلاش می‌کنیم تا تمام پشت نوبتی‌ها را به صفر برسانیم و این کار به عنوان یک قاعده در بهزیستی نهادینه شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه رسیدن به این مهم دور از ذهن نیست، گفت: با همین مدیریت مناسب، حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی را در همین امسال ۲.۵ برابر افزایش داده ایم و برای ۲۷ هزار معلول ضایعه نخاعی این رقم از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان افزایش یافته است.

قبادی دانا درباره افزایش مبلغ یارانه مراکز نیز گفت: یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی معلولین و سالمندان و بیماران روانی مزمن و معلولین جسمی‌حرکتی  که حدود ۴۷ هزار نفر در کل کشور هستند، در دی ماه سال گذشته، ۶۴۰ هزار تومان بوده است که در آبان ماه سال ۹۸ این مبلغ به ۹۲۰ هزار تومان و برای افراد مجهول الهویه به یک میلیون و صد و چهل هزار تومان افزایش پیدا کرد.

وی درخصوص نحوه پرداخت‌ها در بهزیستی نیز تصریح کرد : در حال حاضر، بیش از ۹۰ درصد پرداخت‌های سازمان بهزیستی الکترونیکی است که بر اساس کد ملی روی کارت بانکی افراد شارژ می‌شود. همچنین ماهانه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان برای موضوع مستمری، موضوع یارانه‌ها و … توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود که پرداختی‌ها کاملا مشخص بوده و به شکل مستقیم روی کارت افراد واریز می‌شود. که این شفافیت و هدف زنی نقطه‌ای به برکت نظم پرداخت‌ها به صورت الکترونیک  و زحمات همه همکاران به وجود آمده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور در توضیح کمبود نیرو در شیر خوارگاه‌ها توضیح داد: در بخش پرسنل دچار مشکل و کمبود نیرو هستیم و از سال ۹۲ که سهمیه محدودی برای استخدام داریم که باید برای همه قسمت‌های سازمان اعم از شیرخوارگاه‌ها، متخصصین IT , مجموعه‌های ناظرو … از همین سهمیه محدود بهره مند شویم. اگر سازمان بهزیستی ۹۳درصد از تصدی گری کارهای اجرایی را به مراکز خیریه و موسسات غیر دولتی سپرده است باید انرژی خود را صرف برنامه ریزی و نظارت کند که برای تخمین میزان موفقیت در این زمینه به یک آسیب شناسی درونی نیاز داریم.

وی همچنین با اشاره به لزوم شفاف سازی جایگاه‌های هزینه کرد کمک‌های خیرین گفت: مبالغ پرداختی خیرین صرفا باید برای کودکان هزینه شود و مصرف این مبالغ در امور دیگر از نظر شرعی، اخلاقی، عرفی و خلاف است و هم به صورت کتبی ابلاغ کرده ایم و هم به شکل شفاهی بر این موضوع تاکید داریم.

کمک‌رسانی هدفمند بهزیستی به مددجویان آسیب دیده از سیل

قبادی دانا در قسمتی از سخنان خود با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط بهزیستی در  مناطق آسیب دیده از سیل استان سیستان و بلوچستان، گفت:سیل مهیبی که مناطق روستایی برخی شهرستان‌های این استان را درگیر کرده است، خسارات زیادی به مددجویان روستایی در این شهرستان‌ها وارد کرده است و با توجه به ثبت اطلاعات آنان در سامان و دسترسی به شماره حساب آنان برای ۵ هزار و ۵۰۰ نفر، مبلغی معادل دو ماه مستمری( از ۳۵۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۷۰ هزار تومان) بر اساس بعد خانوار روی کارت بانکی آنان شارژ شد که در مراجعه حضوری کد ملی‌ها و شماره حساب‌ها را کنترل کردیم تا از تمام واریزی‌ها اطمینان حاصل کنیم. این مبالغ هرچند اندک اما برای افرادی که دچار سیل شده‌اند و مبلغ درآمد سالانه آنها شاید به ۸ میلیون تومان هم نرسد، رقم قابل توجهی است.

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در زمان حضور در این استان متوجه شدیم که  ۲۷۰۰ خانوار هم پشت نوبت دریافت مستمری هستند و بر اساس آزمون وسع، مشخص شد که ۷۸ درصد آنان در دهک یک در آمدی قرار دارند و کف در آمدی هیچ یک از آنان نیز بالاتر از دهک هفت نبود و علاوه بر این رقم کمک معادل دو ماهه، مستمری آنان نیز از دی ماه برقرار شد و این نمونه ای از کمک رسانی هدفمند و  نقطه زنی و پرهیز از موازی کاری بود که هر نهادی مسئولیت خود را بر اساس قوانین انجام دهد.

قبادی دانا در قسمتی دیگر از سخنان خود به کمبود مراکز اقامتی بهزیستی درجنوب سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد:در منطقه بلوچستان این استان، هیچگونه مرکزشبانه روزی سالمندان و بیماران روانی مزمن وجود ندارد که تصمیمات لازم برای احداث این مراکز اتخاذ شد و به زودی دایر خواهند شد.

وی همچنین به سامانه افتتاح شده برای ثبت خسارات ناشی از بلایای طبیعی ویژه جامعه هدف اشاره کرد و تصریح کرد : سامانه خسارات ناشی از سیل درفروردین ماه سال جاری راه اندازی شد و اطلاعات توسط مددکار در سامانه وارد می‌شود و در سامانه تعریف شده که چه مقدار از منزل و وسایل آسیب دیده و در کل برآورد انجام می‌شود که میزان خسارت ناشی از سیل به این مددجو  چقدر بوده است که مواردی همچون زمین کشاورزی، تعداد دام تلف شده، خسارات انسانی و… به تفکیک در آیتم‌های مختلف آمده است.

دکتر قبادی دانا به از بین رفتن وسایل توانبخشی ۳۰۰ خانوار از مددجویان بهزیستی در سیل استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: این اطلاعات از طریق سامانه مذکور جمع آوری شده است که این وسایل در اسرع وقت جایگزین می‌شود. همچنین براساس اطلاعات همین سامانه ۲۵۰ باب منزل مسکونی مددجویان به طور کامل تخریب شده است که مقرر شد (علاوه بر کمک‌های دولتی و بنیاد مسکن) به صورت بلاعوض مبلغ ۱۵ میلیون تومان درمناطق روستایی و  ۲۰ میلیون تومان در مناطق شهری، برای احداث واحد مسکونی مددجویان اختصاص یابد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments