۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲

صف‌آرایی چهره‌های سرشناس اصولگرا و اصلاح‌طلب

ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی‌در حالی به پایان رسید که به نظر می‌رسد رقابت اصلی در انتخابات دوم اسفند بین اصولگرایان نزدیک به قالیباف و جبهه پایداری در مقابل اصلاح‌طلبان نزدیک به رئیس دولت اصلاحا

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، آوردگاه ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی‌دیروز ساعت ۱۸ به پایان رسید و افراد از جناح‌های مختلف برای رسیدن به کرسی سبز بهارستان ثبت نام کردند.

وزارت کشور اعلام کرد بیش از ۱۶ هزار نفر در انتخابات مجلس ثبت نام کرده‌اند. استان‌های تهران با ۳ هزار و ۱۳۸ نفر، اصفهان با هزار و ۱۰۰ نفر، خراسان‌رضوی با ۹۸۰ نفر، خوزستان با ۸۰۰ نفر و فارس با ۷۳۹ نفر به‌ترتیب بیشترین داوطلب در سراسر کشور را داشته‌اند.

بر همین اساس؛ ۳۷ درصد از داوطلبان زیر ۴۰ سال سن دارند و ۲۶ درصد داوطلبان، ایثارگر، چهار درصد دارای سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی‌و ۲۳ درصد هم در گذشته حداقل یک‌بار داوطلب نمایندگی بهارستان بوده‌اند.

از سویی دیگر آرایش انتخاباتی مجلس یازدهم با ثبت نام افراد سرشناس روشن‌تر شده است. اصولگرایان یک‌سالی است برای انتخابات مجلس دست به‌کار شده‌اند و برای ثبت نام در انتخابات بهارستان یازدهم حضورشان بسیار پررنگ است.

البته ترکیب اصولگرایان این بار در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته‌ای اول افراد نزدیک به محمدباقر قالیباف که «طرح مجلس نو» را کلید زده‌اند. عده‌ای دوم از اصولگرایان راست سنتی  و دسته سوم وزرای دولت احمدی‌نژاد و افراد نزدیک به جبهه پایداری هستند.

به نظر می‌رسد با ترکیب ثبت نام انتخاباتی این جریان، اصولگرایان به دو فهرست جداگانه ولی مشترک در انتخابات دست پیدا کنند. فهرستی شامل افراد نزدیک به قالیباف و برخی از اصولگرایان و دسته دیگر لیست جبهه پایداری و وزرای سابق احمدی‌نژاد.

مهم‌ترین چهره‌هایی که از جریان اصولگرا در انتخابات مجلس شرکت کردند؛ شامل محمدباقر قالیباف، سیدمصطفی میرسلیم، علیرضا زاکانی، حسین مظفر، الیاس نادران، محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان، سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم، غلامرضا مصباحی‌مقدم، عبدالحسین روح‌الامینی، محمدمهدی زاهدی، محمدرضا پورابراهیمی، سیدحسین نقوی‌حسینی، حمیدرضا حاجی‌بابایی و مهدی امیرآبادی‌فراهانی، زهره الهیان، سید محمود نبویان، زهره الهیان، محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم، طریقت منفرد وزیر بهداشت دولت دهم، علی خضریان، فاطمه واعظ جوادی، مجتبی رحماندوست، سید محمدجواد ابطحی، احدیان فرد نزدیک به قالیباف، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، فاطمه آلیا،  سید شمس‌الدین حسینی، وزیر اسبق اقتصاد، وحید یامین‌پور، سیدعلی نیکزاد وزیر راه دولت دهم، رضا تقی‌پور وزیر اسبق ارتباطات، محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان دولت دوم احمدی‌نژاد، صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم، بیژن نوباوه نماینده سابق مجلس، محمدصادق کوشکی، ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا، حجت‌الاسلام حمید رسایی، قاسم روانبخش، فریدون عباسی، پروین احمدی نژاد، حمیدرضا حاجی بابایی و میرتاج‌الدینی هستند.

این اسامی‌نشان می‌دهد که منتقدان دولت دست برتر برای رسیدن به کرسی بهارستان را دارند. آنها در روزهای نخست تا ششم ثبت نام انتخابات مجلس زودتر به وزارت کشور و فرمانداری‌ها رفتند و مراکز ثبت نام انتخابات در قبضه آنها بود. می‌توان به جرئت گفت تا ۶ روز اول ثبت نام انتخابات مجلس اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار ثبت نام نکرده بود و وزارت کشور در تسخیر  وزرای  دولت احمدی نژاد بود.

ایده اصلی اصولگرایان در انتخابات کنترل اقتصادی دولت و بهبود معیشت مردم است. قالیباف تنها چند ساعت قبل از ورود به وزارت کشور در دانشگاه علامه تهران حملات تندی نسبت به روحانی و عملکرد اقتصادی او کرد. شهردار اسبق تهران به دانشجویان گفت که مجلس نو باید ایجاد شود تا با آن بی‌تحرکی دولت گرفته شود. او همچنین اعلام کرد که کلید روحانی برای حل مشکلات کشور قلابی بوده است.

بنابراین با این روند ثبت نام پیش‌بینی می‌شود، قالیباف سرلیست اصولگرایان در تهران شده و سرلیستی دوم هم به حجت‌الاسلام آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری برسد. البته مشترکاتی هم بین آنها وجود دارد؛ به همین دلیل فتح تهران توسط جریان منتقد دولت دور از دسترس نیست و اگر مرغ سعادت بر شانه اصولگرایان بنشیند باید قالیباف را رئیس مجلس بعدی دانست.

جریان سیاسی دوم حاضر در انتخابات مربوط به اصلاح‌طلبان است. آنها در ۵ روز اول هیچ ثبت نام بزرگی انجام ندادند و به جزء علی مطهری و چند نفر از نمایندگان فعلی تهران در مجلس گزینه آشنای نداشتند. تا اینکه ساعت ۲ عصر شنبه الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و قائم مقام حزب اعتماد ملی به ساختمان وزارت کشور رفت و خبر داد که بزرگان اصلاحات از جمله رئیس دولت اصلاحات دستور داده که‌ آنها با تمام توان در انتخابات ثبت نام کنند.

علی شکوری‌راد دبیرکل و آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت، ابراهیم اصغرزاده دبیرکل انجمن اسلامی‌مهندسان، جواد امام مدیرعامل بنیاد باران، شهیندخت مولاوردی معاون سابق رئیس‌جمهور، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس و حسین نقاشی عضو شورای مرکزی اتحاد ملت، الیاس حضرتی، مافی، وکیلی، صوفی،  محمدرضا خباز، اوود محمدی، مهدی شیخ،‌هادی غفاری، نماینده ادوار مجلس و مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، فریده اولاد قباد، فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر، سید حسن موسوی تبریزی، قاسم میرزایی نکو، احمد نقیب‌زاده، علی افشانی، حجت الاسلام مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز،  فاطمه راکعی، شهیندخت مولاوردی، ابراهیم اصغرزاده، سمیع الله حسینی مکارم و جواد امام مهم‌ترین افراد جناح اصلاح‌طلب بودند و در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ثبت نام کردند.

با نگاهی به روند چینش افراد ثبت نام کننده در انتخابات مجلس به این نتیجه می‌توان رسید که در انتخابات آینده به شرط احراز صلاحیت مجید انصاری یا مولاوردی سرلیست این جریان یکی از این دو نفر باشد. البته اصلاح‌طلبان زیادی هم در سراسر کشور برای حضور از شهرستان‌های مختلف ثبت نام کرده‌اند، ولی لیست اصلاحات در تهران به احتمال بسیار زیاد با سرلیستی مجید انصاری، معاون سابق رئیس‌جمهور بسته می‌شود. نکته قابل توجه در این دوره از انتخابات عدم ثبت نام عارف، رئیس فراکسیون امید بود.

اصلاح‌طلبان به دلیل حمایت از دولت روحانی در ۶ سال گذشته در موضع انفعالی قرار دارند و سعی می‌کنند حساب خودشان از دولت روحانی را جدا کنند. بر همین اساس؛ آنها انتقادهای بسیار تندی از سهمیه‌بندی بنزین داشتند و بارها از قصدشان برای عبور از روحانی خبر داده‌اند.

البته سرلیست احتمالی آنها یعنی مجید انصاری که به احتمال زیاد توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت می‌شود کارنامه آشنایی در بین اصلاح‌طلبان و سیاست کشور دارد.

خط فکری مجید انصاری بسیار نزدیک به خاتمی‌و‌هاشمی‌رفسنجانی است.او دبیر اجرایی تشکل سیاسی اصلاح طلب مجمع روحانیون مبارز و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. انصاری معاون پارلمانی سابق و معاون حقوقی سابق روحانی بود. علت اصلی اصلاح‌طلب برای سرلیستی انصاری به چند دلیل است. ابتدا اینکه شانس او برای تأیید صلاحیت بالا است و از طرفی دیگر سابق حضور در مجلس و نهادهای قانون‌گذاری و دولت را دارد. انصاری ۱۶ ساله سابق حضور در مجلس را در کارنامه خود دارد.

البته برخی از اصلاح‌طلبان رادیکال و دارای سوابق کیفری هم در انتخابات شرکت کرده‌اند که تأیید صلاحیت آنها به دلیل پرونده قضائی تقریباً صفر است و بیشتر برای هزینه‌سازی وارد روند ثبت نام انتخابات شده‌اند.

طیف سومی‌هم در انتخابات مجلس ثبت نام کرده‌اند که عده آنها بسیار اندک است. برخی از چهره‌های مستقل در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌هم ثبت نام کردند. افرادی نزدیک به علی لاریجانی مانند؛ احمدی‌لاشکی، بهروز نعمتی، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه و … هم برای حضور در پارلمان سبز ثبت نام کردند که به نظر می‌رسد شانس زیادی برای حضور در مجلس بعدی نخواهند داشت. افراد نزدیک به دولت هم تقریباً حضور جدی نداشتند.

صف‌آرایی انتخاباتی دوم اسفند نشان می‌دهد که رقابت اصلی بین جریان نواصولگرایی، پایداری و وزرای سابق احمدی‌نژاد از یکطرف و طیف اصلاح‌طلب نزدیک به خاتمی، حزب اعتماد ملی و اتحاد ملت از سوی دیگر است و باید دید مردم در دوم اسفند به کدام گرایش رأی می‌دهند.

منبع: آنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x