۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸

«شیر مادر» ریسک بیماری قلبی نوزاد را کاهش می‌دهد

نتایج تازه‌ترین بررسی‌های محققان نشان می‌دهد شیردهی مادر به نوزاد، نقایص زایمان را برطرف و به سلامتی نوزاد کمک می‌کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) به نقل از دیلی‌میل، نتایج تازه‌ترین بررسی‌های محققان نشان می‌دهد شیردهی مادر به نوزاد، نقایص زایمان را برطرف و به سلامتی نوزاد کمک می‌کند.

دانشمندان ایرلندی که محقق این پژوهش بوده‌اند در پژوهش‌های خدو دریافتند، تغذیه شیرخوار زودرس با شیر مادر  می‌تواند آسیب‌های قلبی ناشی از تولد زودرس را کاهش دهد.

این بررسی تأکید می‌کند، نوزادانی که زودتر از ۳۷ هفته به دنیا می‌آیند به میزان قابل توجهی در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

محققان معتقدند که شیر مادر می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و فاکتورهای رشد و تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک  کند و التهاب را کاهش دهد.

براساس آمارهای  موجود، هر سال حدود ۶۰ هزار نوزاد در انگلیس به طور زودرس متولد می‌شوند؛ به طور متوسط یک نفر از هر ۱۳ نوزاد؛ آنها بیشتر از همسالان خود در معرض بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

عفیف، نویسنده برجسته و متخصص کودکان در کالج رویال جراحان در ایرلند گفت: نتایج تولد زودرس به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود و اثرات جانبی قلبی عروقی طولانی مدت با پیامدهای بالینی مهم دارد.

تیم بین المللی وی از جمله همکاران دانشگاه آکسفورد و دانشکده پزشکی هاروارد بررسی شواهد خود را در ژورنال تحقیقات کودکان منتشر کردند.

آنها همچنین گفتند که شیر مادر حاوی مقادیر زیادی از فاکتورهای رشد، آنزیم‌ها، آنتی بادی‌ها و سلول‌های بنیادی است که به طور مستقیم به رشد قلب کمک می‌کند.(فارس)

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x