۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت تاکید کرد:

شکست کرونا؛ نیازمند عزم جمعی

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، گفت: از مردم می ‌خواهیم درخصوص مواردی که از بیمارستان‌ ها شکایتی دارند، موارد را باشماره‌ گیری ۱۹۰ با ما در میان بگذارند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر محمدحسین حیدری، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تاکید بر تشدید اجرای پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی از سوی مردم و اصناف، اظهار کرد: هموطنانی که پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند، در واقع به وزارت بهداشت و کادر درمان کشور کمک می کنند، چراکه با رعایت دقیق اصول بهداشتی، تعداد مبتلایان جدید پیدا نکرده و فشارکاری کادر درمان چندین برابر نمی شود.

وی افزود: از هموطنان می خواهم که چنانچه در شهرهایی با وضعیت قرمز زندگی می کنند، به گونه ای رفتار کنند که وضعیت به سمت زرد و سفید پیش رود. همچنین، ساکنین شهرهای زرد و سفید نیز با هوشیاری کامل و رعایت اصول بهداشتی، می توانند وضعیت را مطلوب نگه داشته و اجازه ندهند که وضعیتشان مجددا به سمت شرایط قرمز برود، به این صورت می توان کرونا را کنترل کرده و زنجیره انتقال را قطع کرد.

شکایت‌ از بیمارستان ها را به ۱۹۰ اطلاع دهید

وی بیان کرد: از مردم می‌ خواهیم درخصوص مواردی که از  بیمارستان ‌ها شکایتی دارند، موارد را باشماره ‌گیری ۱۹۰ با ما در میان بگذارند. همکاران ما در حوزه بازرسی فعال هستند و تمام موارد سریعا پیگیری می‌ شود.

شکست کرونا؛ نیازمند عزم جمعی

دکتر حیدری عنوان کرد: با توجه به اینکه در برخی شهرها هنوز به پیک اول کرونا نرسیده ‌ایم، هموطنان باید تلاش کنند تا با عزم جمعی موفق به کنترل کووید ۱۹ شویم تا شعار “کرونا را شکست می‌ دهیم”، محقق شود. اطمینان داریم که مردم فهیم ایران با رعایت دقیق نکات بهداشتی، اجرای پروتکل‌ های بهداشتی، زدن ماسک و نرفته به سفرهای غیر ضروری، به ما کمک می کنند تا بتوانیم همراه با کرونا و در نهایت شکست آن و آزادسازی کشور از این بیماری منحوس، زندگی امن تری داشته باشیم.

چگونگی نظارت بر قهوه‌ خانه‌ ها در شرایط کرونا

وی در ادامه سخنانش درخصوص نحوه نظارت بر قهوه‌ خانه‌ ها به ویژه قهوه‌ خانه ‌هایی که ارائه قلیان در آنها اتفاق می ‌افتد، گفت: در آخرین جلسه ستاد کرونا مقرر شد شرایطی فراهم شود که با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی بازگشایی قهوه‌ خانه‌ ها آغاز شود. یک بخش کنترل تجمع در قهوه‌ خانه ‌ها است و بخش دیگر عرضه قلیان در قهوه‌ خانه‌ ها است. این موضوع پروسه خاص خود را از گذشته داشته است که حتی به شکل کامل نیز کنترل نشده است، اما اکنون بازرسان ما در این بخش بیش از گذشته فعالیت خواهند کرد. به هرحال به دانشگاه‌ های علوم پزشکی اعلام شده است تا هر کدام در بخش تحت نظر خود بر فعالیت‌ قهوه‌ خانه‌ ها نظارت کنند و گزارشات این روند طی هفته آتی منتشر خواهد شد. در صورتیکه خود مردم مشتری قهوه‌ خانه ‌ها نباشند، قطعا شکایت از این مراکز هم کاهش خواهد یافت.

هزینه‌ های بیمارستانی، در صدر شکایات مردم از بیمارستان‌ ها در ۳ ماه گذشته

وی در خصوص بیشترین شکایات مردم در دوره کرونا، تصریح کرد: عمده شکایت مردم در سه ماه گذشته، در مورد بیمارستان‌ هایی بود که خدمات بستری بیماران کرونا انجام می دادند. عمده این شکایات نیز به نحوه پرداخت هزینه ‌ها بازمی‌ گردد که توضیحات آن در نشست قبل به تفصیل مطرح شده، باز هم اگر شکایتی از سوی مردم مطرح باشد، می‌ توانند آن را با سامانه ۱۹۰ درمیان بگذارند.

مدت زمان پاسخگویی به شکایات درمانی مردم

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، درخصوص مدت زمان پاسخگویی به شکایات مردم در سامانه ۱۹۰، اظهار کرد: زمان پاسخگویی در سامانه ۱۹۰ با توجه به گستردگی موضوعات حوزه سلامت، متفاوت است؛ به طور مثال، در حوزه اورژانس زمان پاسخگویی کمتر از ۱۲ ساعت است، اما در حیطه درمان اگر شکایتی صورت گیرد، حداکثر در ۷۲ ساعت و در حوزه اورژانس بیمارستانی نیز مدت زمان پاسخگویی به زمان تماس همکاران ما با سوپروایزر مربوطه در آن بیمارستان، مشخص می ‌شود. البته سامانه ‌ای از سال قبل طراحی کردیم که با کمک سامانه ۱۹۰ بتوانیم با شکایت کننده ارتباط داشته باشیم تا بلافاصله پس از طرح شکایت از طریق پیامک در جریان مراحل رسیدگی قرار گیرند و امیدواریم ظرف یکی دو هفته دیگر این موضوع نهایی شود.

دکتر حیدری در رابطه با اجرای پروتکل ‌های بهداشتی، عنوان کرد: پروتکل‌ ها برای حفظ سلامتی مردم اجرا می‌ شود و نمی‌ توان در این زمینه برخورد قهری در پیش گرفت؛ ما اعلام کرده‌ ایم استفاده از ماسک ضروری است، اما اگر به عنوان مثال، افراد در مراجعه به بانک از ماسک استفاده نکنند، ما نیرو به این اندازه نداریم که ناظر بر رفتار تک تک مردم باشند و در این زمینه خود مردم می ‌توانند به یکدیگر تذکر دهند. هر زمان هر گزارشی به ما ارسال شده است، حتی بدون نامه نگاری، برای اینکه زمان را از دست ندهیم با کارشناسان مربوطه ارتباط گرفته ‌ایم.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، درخصوص برخورد با کاسبان کرونا،‌ افزود: تمام موارد کشف و ضبط شده از متخلفان مانند ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده، در اختیار دانشگاه علوم پزشکی منطقه ‌ای که تخلف روی داده بود، قرار گرفت. در مورد کیت‌ های تشخیصی وارداتی از یک کشور خارجی هم گزارشی از تخلفات برخی شرکت‌ های داخلی به وزیر بهداشت ارائه کردیم. پرونده‌ ای هم درباره این تخلف تشکیل شده و حتما به صورت دقیق رسیدگی می ‌شود. اما در مجموع همه اقلام از جمله ماسک و کیت‌ های تشخیصی که برای فروش با قیمت بالا احتکار شده بود، جمع آوری و در اختیار دانشگاه ‌های علوم پزشکی قرار گرفت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر رسیدگی به شکایات مردمی در زمینه پاسخ غلط در تست ‌های pcr ، خاطرنشان کرد: در مورد خطای کیت ‌های تشخیصی متاسفانه این مساله وجود دارد. بسیاری از این کیت‌ ها بسته به اینکه تولید کدام شرکت داخلی یا خارجی باشند، میزانی از مثبت یا منفی کاذب دارند. این مشکل البته در ابتدای اپیدمی کرونا بیشتر بود، اما با مدیریت انستیتو پاستور میزان خطای کیت ‌های تشخیصی به حداقل رسیده است و آزمایشگاه‌ های خصوصی هم تحت نظارت انستیتو پاستور کیفیت تست ‌ها و زمان جوابدهی را بهبود بخشیدند. البته در نظر بگیرید زمانی شکایت وارد است که دو تست در یک زمان گرفته شده باشد و مشخص شود هر کدام یک جواب را نشان می‌ دهند. دقت کنید که احتمال ابتلای افراد به ویروس متفاوت است و از این رو نوع پاسخگویی به تست متفاوت است.

دکتر حیدری یادآور شد: کمیته کمک ‌های اهدایی هنوز برقرار است و هنوز از کشورهای مختلف کمک ‌های انسان دوستانه می‌ گیریم. تاکنون چین بیشترین کمک ‌های اقلام حافظتی را به ایران داده است. سازمان بهداشت جهانی و چند سازمان بین المللی دیگر نیز در این شرایط سخت به ایران کمک کردند و هنوز هم این کمک ‌ها ادامه دارد.

وی درخصوص نحوه گذراندن دوران نقاهت بیماری، گفت: نقاهتگاه ‌هایی پیش ‌بینی شد تا برخی بیماران مدتی آنجا باشند، اما بازهم معتقد هستیم بهترین نقطه برای رسیدگی به بیماران منازل آنان است، البته در صورتی که شرایط ایزولاسیون فرد بهبودیافته فراهم باشد.

ضرورت استفاده از ماسک در سفرهای هوایی

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت در ادامه اجرای پروتکل‌ های بهداشتی در سفرهای هوایی، اظهار کرد: بنده شخصا از شش پرواز که شامل پروازهای داخلی و خارجی بودند بازدید کردم، خوشبختانه سازمان هواپیمایی کشوری پروتکل‌ های بهداشتی را رعایت کرده بود و رعایت نکات بهداشتی توسط مسافران به شکلی که  ماسک داشته باشند، به خوبی رعایت شده بود. اکنون ممکن است این سوال برای مردم پیش آید که چرا پروازها با تمام ظرفیت خود برقرار است که باید بگویم در پاسخی که از سوی عوامل فنی به بنده داده شد، متوجه شدیم با توجه به سیستم تهویه هواپیما و گردش هوا در سراسر هواپیما، تفاوتی میان زمانی که تعداد محدودی در پرواز باشند یا پرواز با تمام ظرفیت اجرا شود،‌ وجود ندارد و ممکن است انتقال ویروس در هر دو حالت، صورت گیرد. البته دقت کنید داشتن ماسک در جلوگیری از انتقال بسیار موثر خواهد بود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x