۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰

شکاف در شورای همکاری خلیج‌فارس بهبود نیافته است

مایک پمپئو در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: ما برای پیوندهای اسرائیل با همسایگان عرب آن، نشست ورشو را ترتیب دادیم.

به گزارش گروه بین‌‎الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، وزیر خارجه آمریکا در حالی که مدعی شد توانسته‌اند بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی، پیوند ایجاد کنند، بر وجود شکاف در شورای همکاری خلیج فارس اعتراف کرد و گفت هنوز این شکاف التیام نیافته است.

مایک پمپئو عصر سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع صلح و امنیت بین المللی با تاکید بر چالش‌های امنیتی خاورمیانه برگزار شد، افزود: ما برای پیوندهای اسرائیل با همسایگان عرب آن، نشست ورشو را ترتیب دادیم.

او با استقبال از حمایت انگلیس و بحرین برای پیوستن به ائتلافی که تاکنون عضوی نداشته است، ادامه داد: اخیرا برای حراست از کشتیرانی در خلیج فارس اقدام کردیم که تلاش‌های چندجانبه ما و بازتاب ارزش‌های جوامع آزاد است که این شورا باید از آن حمایت کند.وی با بیان اینکه بیایید به چالش‌های موجود در منطقه نگاه کنیم، به درگیری‌های لیبی و سوریه اشاره کرد و ادامه داد: شکاف در داخل شورای همکاری خلیج فارس هنوز التیام نیافته است، بسیاری از کشورها حقوق انسانی مردم خود را گرامی‌نمی‌دارند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: تروریست‌های رادیکال اسلامی‌و حامیان مالی آن به دنبال نقطه ضعف تازه برای سوء‌استفاده می‌گردند.

پمپئو در ادامه این اظهارات، اتهامات تکراری خود را متوجه جمهوری اسلامی‌ایران کرد و گفت: جمهوری اسلامی‌و گروه‌های نیابتی آن به اشاعه ناآرامی‌در عراق، سوریه و یمن ادامه می‌دهند.

او اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی‌خود را که به دنبال خروج یکجانبه و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، توسط آمریکا و اعمال تحریم‌های شدید علیه مردم ایران انجام شد، دیپلماسی اخاذی نام گذاشت.

او فهرستی از آنچه که تصور می‌کرد خلاف تعهدات ایران در برجام است، ارائه داد که عبارت بودند از : ایران از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده فراتر رفت، حوثی‌های تحت حمایت ایران به فرودگاه ابها در عربستان حمله کردند، سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش داد و ایران به ادامه برنامه هسته ای در سرپیچی از تعهدات بین المللی تهدید می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: نیروی دریایی سپاه تلاش ناکامی‌داشت در تصرف نفتکش انگلیسی که از تنگه هرمز می‌گذشت، یک نفتکش با پرچم پاناما متعلق به امارات متحده و یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد که توقف نفتکش بریتانیا ادامه دارد.

پمپئو همچنین مدعی شد که ایران به تازگی یک موشک بالستیک آزمایش کرده است.

او که در نشست پیشین این شورا درباره قطعنامه ۲۲۳۱ هم کوشیده بود تا اعضای شورای امنیت را به بازنگری نسبت به پایان یافتن برخی محدودیت‌های این قطعنامه در سال آینده ترغیب کند، این بار هم مدعی شد: ما به دقت به بندهای برجام که در اکتبر ۲۰۲۰ پایان می‌یابد، نگاه می‌کنیم. تحریم تسلیحاتی و همین طور محدودیت‌های سفر قاسم سلیمانی پایان می‌یابد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درج شمارش معکوس در تارنمای این وزارتخانه برای زمان پایان یافتن این محدودیت‌ها، گفت: زمان در حال از دست رفتن است، جامعه بین المللی وقت زیادی ندارد. همکاری بیشتری در خاورمیانه لازم است و به ذهنیت تازه ای برای حل چالش‌های قدیمی‌نیاز داریم.

پمپئو افزود: نشست ورشو برای آینده صلح است و هیچ کشوری موضوع این نشست و کارگروه‌های آن نخواهد بود، به همه نظرات احترام می‌گذاریم و حرف همه کشورها شنیده می‌شود.

او ادامه داد: به روند ورشو ادامه می‌دهیم و انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ بار دیگر این کشورها در ورشو جمع شوند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments