Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
بازدید: 71

شکار جاسوسان عربستان در دانمارک؛ این فقط یک پای اختاپوس است

اروپا به ویژه دانمارک و هلند عرصه فعالیت جاسوسان و گروهک‌های تروریستی است که جمهوری اسلامی‌ایران بارها درباره آنها هشدار داده است .

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، «یپه کوفود» وزیر خارجه دانمارک، جاسوسی این افراد برای عربستان را موضوعی «بسیار جدی و کاملاً غیرقابل قبول» خواند و اعلام کرد که سفیر عربستان در کپنهاگ را در این پیوند احضار کرده است.

وی همچنین اعلام کرد که به سفیر دانمارک در ریاض دستور داده تا مراتب اعتراض خود را به عربستان اعلام کند.

سه عضو دستگیر شده از اعضای ارشد و فرماندهان گروهک تروریستی الاحوازیه هستند که در حمله تروریستی ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۸ به رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ایران در اهواز دست داشتند.

«فین برش اندرسون» رییس سرویس اطلاعات و امنیتی دانمارک (PET) گفت: از دیدگاه این سرویس، سه فرد یاد شده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ میلادی برای سرویس اطلاعات عربستان سعودی جاسوسی کرده‌اند.

این سه نفر پیشتر از سوی پلیس دانمارک به حمایت از حمله‌ای تروریستی در ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی متهم شده بودند اما آن زمان به اتهام فعالیت تروریستی دستگیر نشدند بلکه دوشنبه گذشته با اتهام جاسوسی برای سعودی‌ها از افراد در داخل و خارج دانمارک و ارسال آن برای دستگاه اطلاعات عربستان بازداشت شده اند.

شبکه الجزیره گزارش داد که گروهک تروریستی الاحوازیه، هلند و دانمارک را مقر اصلی خود برای عملیات و فعالیت‌های جدایی طلبانه علیه ایران قرار داده اند اما به راحتی در تمام اروپا تردد می‌کنند و با جریان‌های برانداز ارتباط می‌گیرند.

حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح ایران در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۸ (۳۱ شهریور ۹۷) انجام شد؛ گروهک الاحوازیه ابتدا مسئولیت حمله را پذیرفت؛ عضو دفتر رسانه ای الاحوازیه مستقر در اتریش، نام تروریست‌ها را با پیش‌وند شهید در توئیتر خود منتشر کرد، چند ساعت بعد، گروهک‌ الاحوازیه مسئولیت عملیات تروریستی اهواز را رد و داعش فیلمی‌را منتشر کرد تا مسئولیت عملیات را از الاحوازیه برگرداند و متوجه خود کند یا به عبارت دیگر داعش خودش را سپر بلای الاحوازیه کرد. هیچ کس نپرسید الاحوازیه در اتریش چه می‌کند، ارتباط الاحوازیه با داعش آن هم در قلب اروپا چیست و دولت اتریش کجای این بازی ایستاده است؟ چرا برخی رسانه‌های غربی با وجود مشاهده جنازه کودکان روی دست‌های سربازان در حادثه اهواز، حتی کلمه «تروریسم» را از «ترجمه» بیانیه رسمی‌دولت‌ها در محکومیت این اقدام حذف می‌کنند؟

همان زمان برخی ناظران هشدار می‌دادند که چنین تبادل نقشی بین داعش و الاحوازیه به معنای مدیریت پروژه حمله به نیروهای مسلح ایران در یک اتاق عملیات مشترک با مدیریت دستگاه‌های اطلاعاتی بر این برنامه است. اکنون با دستگیری جاسوسان الاحوازیه که به سود دستگاه اطلاعاتی عربستان جاسوسی می‌کردند یک پای این اختاپوس به دست شکارچیان افتاده است اما این تنها بخشی از بازی است.

شاید بتوان از طریق سه جاسوس دستگیر شده گروهک الاحوازیه عربستان سعودی در دانمارک به سرپل‌های مشترک سرویس‌هایی رسید که در اتاق فکر عملیات مشترک، اقداماتی تروریستی نظیر حمله خونبار اهواز را علیه ایران دنبال می‌کنند. این جاسوسان احتمالا می‌توانند به حل معمای دو قتل مشکوک دیگر کمک کنند؛ قتل محمدرضا کلاهی صمدی عضو جدا شده سازمان منافقین با نام مستعار علی معتمد در شهر آلمیره هلند در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ و قتل احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، یکی از بنیانگذاران گروهک تروریستی «الأحوازیه»   در ‌۱۷ آبان ۹۶ در شهر لاهه هلند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of