۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
یک پزشک متخصص در گفتگو با طبنا؛

شپش‌ها در سر به طور کامل از بین نمی‌روند

یک پزشک متخصص گفت: شپش‌ها با داروهای ضد شپش به طور کامل از بین نمی‌روند و باید با شانه آنها را از مو بیرون کشید.

به گزارش خبرنگار سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ فرقی نمی کند بالای شهر زندگی کنید یا پایین شهر .اگر کودکی داشته باشید که به مهد کودک و یا مدرسه می رود برای یکبار هم که شده با مشکل شپش روبرو شده آید.
شپش در دسته انگل ها قرار دارد و تنها وقتی قادر به تکثیر شدن است که در بدن انسان قرار داشته باشد و اگر از میزبان خود یعنی انسان دور شود دوام چندانی نخواهد داشت.
شپش برای امروز و دیروز نبوده و مردم سالها است با این انگل دست به گریبانند و به دلیل عدم بهداشت در گذشته آلودگی آن نیز بیشتر بوده است.
در گذشته برای برطرف کردن آلودگی خشکی شپش ها را از لابه لایه موها بر می داشتند و یا اینکه ناچار بودند سر فرد را بتراشند تا شپش ها جایی برای فرار نداشته باشند. آنهایی هم که از کوتاه کردن سر بچه ها ابا داشتند با گریس و روغن و نفت به جان موی بچه ها می افتادند و تلاش می کردند با این مواد انگل ها را از بین ببرند.

دکتر مهناز پورحسینی از اعضای مرکز آموزش و پژوهش بیماریهای پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) در خصوص شپش و دلایل ابتلاء و درمان آن گفت: چندی پیش پژوهشی توسط محققان مرکز بیماریهای پوست و جذام دانشگاه تهران انجام شد و بر اساس این تحقیق ارتقای بهداشت عمومی یکی از از بین رفتن این انگل عنوان شد.
وی با اشاره به اینکه رایج‌ترین راه انتقال شپش و آلودگی انتقال از سر آلوده به سر افراد دیگر است افزود: در تماس مستقیم با فرد بیمار استفاده از روسری ، کلاه، زیر پوش، حوله و حتی تلفن همراه می‌تواند در انتقال این انگل تأثیر گذار باشد

پورحسینی با اشاره به اینکه بیش از این روش‌های سنتی برای از بین رفتن شپش وجود داشت، تصریح کرد: در حال حاضر داروهایی در بازار وجود دارد که بیشتر سمی هستند و منجر به کشته شدن شپش می‌شوند از طریق رگهای تنفسی وارد انگل می شوند و با مسیرهای فیزیولوژیک متابولیک مبارزه می‌کنند.

این پزشک متخصص تاکید کرد: اما گاهی اوقات شپش ها در برابر این داروها مقاومت پیدا می کنند و اثر منفی بر روی افرادی که از این داروها استفاده می کنند نیز گزارش شده است

وی شانه کردن موها را به منظور کندن تخمه‌های شپش راه دیگری برای از بین بردن این انگل دانسته و ادامه داد: گرما نیز یک راه حل پاکسازی مو از شپش است اما اصولاً شپش ها از منبع گرما فاصله می گیرند.

پور حسینی تصریح کرد: شپش‌کش‌ها باعث از بین رفتن کامل تخم‌های شپش نمی‌شوند و تعدادی از تخم‌ها پس از دوره‌ نهفتگی بازشده و مجددا سبب آلودگی فرد می‌شوند؛ بنابراین حشره کشی که به طور کامل روی تخم اثر داشته باشد، تاکنون کشف نشده است، پس در این حالت می‌توان از شانه زدن به منظور کندن تخم شپش از موی سر استفاده کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments